شیخ مرتضی حائری یزدی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افروز چهاردهم ذی حجه سال ۱۳۳۴ ه. ق در یک خانواده متدین و مذهبی و کانون علم و تقوی، از پدری بزرگوار فرزندی به نام شیخ مرتضی در اراک دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش مرحوم شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم می‌باشد.


زندگینامه

[ویرایش]

مرحوم حاج آقا مرتضی زهد و تقوا، ساده زیستی، دوری از مظاهر فریبنده دنیا، نادیده گرفتن تشریفات ظاهری، پرهیز از خلاف گویی و تملق و دیگر صفات نیکو را از پدر بزرگوارش به ارث برده بود. تا آخر عمر در خانه پدریش که با خشت و گل ساخته شده بود، زندگی کرد. آنقدر مراعات وجوه و اموال عمومی را می‌کرد. رفع گرفتاری‌های مردم درمانده، بر طرف کردن مشکلات زندگی آنها از دیگر خصوصیات بارز این مرد بزرگ بود. درب خانه اش به روی مردم باز بود، حاجت مندان به راحتی می‌توانستند نیازهای خود را با وی در میان بگذارند و مشکلات خود را به وسیله او حل کنند. ایشان علاقه خاصی به اهل بیت علیهم‌السّلام بویژه حضرت امام رضا علیه‌السّلام داشت و به گونه‌ای که اگر در درس نام علی بن موسی الرضا علیه‌السّلام را می‌شنید، اشک از دیدگانش سرازیر می‌گشت. به سادات و ذریه پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله) علاقه خاصی داشت و برای آنها احترام ویژه‌ای قائل بود.

اساتید

[ویرایش]

بعضی از اساتیدی که ایشان از محضرشان استفاده نموده است عبارتند از:
۱. سید محمد رضا گلپایگانی.
۲. سید محمد تقی خوانساری.
۳. سید محمد محقق داماد.
۴. حاج شیخ عبدالکریم حایری.
۵. سید محمد حجت کوه کمره‌ ای.
۶. حاج سید حسین بروجردی.
۷. حاج سید روح الله خمینی.

شاگردان

[ویرایش]

حاج آقا مرتضی، بیش از چهل سال تدریس در حوزه علمیه قم شاگردان ممتازی تربیت و تحویل جامعه داد که بعضی از آنها عبارتند از:
۱. سید عباس خاتم یزدی.
۲. شیخ حسین شب ‌زنده‌ دار.
۳. شهید محمد مهدی ربانی املشی.
۴. محمد محمدی ری شهری.
۵. شیخ‌ محمد حسین امراللهی.
۶. میرزا محمد پیشوایی ترک آبادی.
۷. شیخ محمد حسین بهجتی، (شفق) امام جمعه اردکان.
۸. سید علی آقا محقق داماد.
۹. محمد حسین اشعری.
۱۰. سید حسن آل طه.
۱۱. سید صادق حسینی مآب یزدی.

تألیفات

[ویرایش]

ایشان در کنار تدریس تألیفاتی نیز داشته است که عبارت است از:
۱. ابتغاء الفضیله فی شرح الوسیله.
۲. رساله ‌ای در نماز جمعه‌.
۳. کتاب الخمس‌.
۴. پرتوی از انوار آسمانی.
۵. مباحثی در تفسیر سوره حمد.
۶. رساله‌ای در خلل صلاة‌.

خصوصیات اخلاقی

[ویرایش]

مرحوم حاج آقا مرتضی زهد و تقوا، ساده زیستی، دوری از مظاهر فریبنده دنیا، نا دیده گرفتن‌ تشریفات ظاهری، پرهیز از خلاف گویی و تملق و دیگر صفات نیکو را از پدر بزرگوارش به ارث برده بود.
تا آخر عمر در خانه پدریش که با خشت و گل ساخته شده‌ بود، زندگی کرد. آنقدر مراعات وجوه و اموال عمومی را می‌کرد. رفع گرفتاری های مردم درمانده، بر طرف کردن مشکلات زندگی آنها از دیگر خصوصیات بارز این مرد بزرگ بود. درب خانه‌ اش به روی مردم باز بود، حاجت مندان به راحتی می ‌توانستند نیازهای خود را با وی در میان بگذارند و مشکلات خود را به وسیله او حل کنند.
ایشان علاقه خاصی به اهل بیت (علیهم السلام) بویژه‌ حضرت امام رضا (علیه السلام) داشت و به گونه‌ ای که اگر در درس نام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) را می‌شنید، اشک از دیدگانش سرازیر می‌گشت. به سادات و ذریه پیامبر اکرم (صل الله علیه وآله) علاقه خاصی داشت و برای آنها احترام ویژه‌ای ‌قائل بود.

وفات

[ویرایش]

مرحوم حاج آقا مرتضی حائری پس از عمری تلاش و کوشش در راه احیای دین مبین اسلام و تربیت، عاقبت در شب ۲۴ جمادی الثانی ۱۴۰۶ ه. ق، مصادف با ۲۵ اسفند ۱۳۶۴ ه. ش، روح پاکش به ملکوت اعلی پیوست. آیة الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی رحمة‌الله‌علیه بر پیکر پاک آن مرحوم نماز خواندند و جنازه را به سوی مسجد بالا سر حضرت معصومه علیهاالسّلام بردند و پایین پای پدر بزرگوارش به خاک سپردند.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مبانی الاحکام فی اصول شرائع الاسلام‌.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مرتضی حائری یزدی».    


جعبه ابزار