طالقان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر روایات، آن جا که سخن از یاران حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) هنگام ظهور است، نام منطقۀ جغرافیایی «طالقان» به چشم می‌خورد.


موقعیت جغرافیایی طالقان

[ویرایش]

منظور از طالقان، چه منطقه‌ای بین مرو و بلخ باشد و یا شهری میان قزوین و ابهر،خاستگاه برخی یاران حضرت مهدی (علیه‌السلام) یاد شده است.

طالقان در روایات

[ویرایش]

در منابع روایی اهل سنت و اهل تشیع روایاتی درباره طالقان وارد شده است که در این مبحث به دو روایت اشاره می‌شود:

← روایتی در منابع اهل سنت


در منابع اهل سنت از حضرت علی (علیه‌السلام) نقل شده است که فرمود:
خوش به حال طالقان! خداوند سبحانه و تعالی دارای گنج‌هایی در آن جا است که نه از طلا است و نه از نقره؛ اما در آن خطه، مردانی هستند که خدا را آن‌گونه شناخته‌اند که شایستۀ معرفت است، و آنان، یاران مهدی (علیه‌السلام) در آخر الزمان می‌باشند.
[۲] سیوطی، جلال الدین، الحاوی للفتاوی، ج۲، ص۸۲.
[۳] متقی هندی، کنز العمال، ج۷، ص۲۶۲.


← روایتی در منابع شیعه


همین روایت به گونه‌ای دیگر در منابع شیعه نیز آمده است. امام صادق (علیه‌السلام) فرمود:

گنجی در طالقان هست که از طلا و نقره نیست، و پرچمی است که از روزی که آن را پیچیده‌اند برافراشته نشده است و مردانی هستند که دل‌های آن‌ها مانند پاره‌های آهن است شکی در ایمان به خدا در آن راه نیافته و در طریق ایمان از سنگ محکم‌تر است. اگر آنها را وادارند که کوه‌ها را از جای بکنند، از جای کنده و از میان بر می‌دارند. لشکر آن‌ها قصد هیچ شهری نمی‌کنند جز اینکه آن را خراب می‌نمایند. اسب‌های آن‌ها زین‌های زرین دارند، و خود آنها برای تبرک بدن خود را بزین اسب امام می‌سایند، آن‌ها در جنگ‌ها امام را در میان گرفته و با جان خود از وی دفاع می‌کنند، و هرکاری داشته باشد برایش انجام می‌دهند. مردانی در میان آن‌ها است که شب‌ها نمی‌خوابند زمزمه آن‌ها در حال عبادت همچون زمزمه زنبور عسل است. تمام شب را به عبادت مشغول‌اند، و روزها سواره به دشمن حمله می‌کنند. آنها در وقت شب راهب و هنگام روز شیرند. آن‌ها در فرمان‌برداری امام بیش از کنیز نسبت به آقایش پافشاری دارند آن‌ها مانند چراغ‌های درخشنده‌اند، و دل‌هاشان همچون قندیل‌هاست، و از خوف خدا خشنود می‌باشند. آن‌ها ادعای شهادت دارند و تمنا می‌کنند که در راه خداوند کشته گردند. شعار آنان اینست: «ای خون خواهان حسین» از هرجا می‌گذرند، رعب آنها پیشاپیش آنان به اندازه یک ماه راه در دل‌های جای می‌گیرد، و بدین‌گونه رو به پیش می‌روند، خداوند هم پیشرو به سوی حق و حقیقت را پیروز می‌گرداند.

دیدگاه‌ها درباره طالقان

[ویرایش]

برخی، طالقان را منطقه ویژه‌ای دانسته‌اند؛ ولی گروهی نیز آن را به منطقه بسیار وسیعی همانند ایران معنا کرده‌اند.
[۵] کورانی، علی، عصر ظهور، ص۲۶۰.
از روایت ذکر شده در منابع اهل سنت استفاده می‌شود که آنان اصحاب و یاران ویژه آن حضرت هستند؛ زیرا در روایت، نوع آنان مشخص شده است؛ اما در روایت بحار الانوار علاوه بر بیان چگونگی و کیفیت، سخن از کمیت و لشکر و درفش‌های فاتح و پیروز به میان آمده است.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

یاران حضرت مهدی علیه‌السلام.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حموی، یاقوت، معجم البلدان، ج۴، ص۶.    
۲. سیوطی، جلال الدین، الحاوی للفتاوی، ج۲، ص۸۲.
۳. متقی هندی، کنز العمال، ج۷، ص۲۶۲.
۴. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۵۲، ص۳۰۷.    
۵. کورانی، علی، عصر ظهور، ص۲۶۰.


منبع

[ویرایش]
فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۲۸۹، برگرفته از مقاله «طالقان».    


رده‌های این صفحه : مهدویت | یاران امام زمان
جعبه ابزار