طبّ الإمام الرضا (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«الرسالة الذهبیة» کتابی است که در زمینه سلامت و بهداشت نگاشته شده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

این کتاب با تشریح فیزیولوژی انسان ، تمثیلات زیبایی درباره اعضای مهم بدن همچون قلب ، رگ‌ها، دماغ، دست‌ها، پاها، چشم‌ها، گوش‌ها، زبان و غیره ارائه داده و به نحوی ستودنی به برخی از کارکردهای این اعضاء در مجموعه بدن انسان اشاره کرده است.
در ادامه به بیان منشا دردها و بیماریهایی که بر هر یک از اعضاء بدن وارد می‌شود پرداخته و برای داشتن بدنی سالم- که همچون کشتزاری است که نیازمند مراقبت کامل می‌باشد، دستور العمل‌های مهمی ارائه کرده است.
در فصلی از فصول کتاب نام ماه‌های سال آمده است: ماه آزار، نیسان، ایار، حزیران، تموز، آب، ایلول، تشرین اول، تشرین آخر، کانون اول، کانون آخر و شباط.
و متناسب با شرایط آب و هوایی در هر یک از این ماه‌ها دستور العمل‌هایی درباره نوع تغذیه مناسب در آن ارائه شده و از برخی اعمال نهی به عمل آمده است.
بیان حالات طبیعی انسان در ادوار عمر، وقت و نحوه حجامت و فصد، نحوه حمام گرفتن و شرایط آن، نحوه اعمال غریزه جنسی ، مسواک زدن و غیره از دیگر مطالب موجود در این کتاب می‌باشد.

انگیزه تالیف

[ویرایش]

«الرسالة الذهبیة» با اسناد مختلف در کتب روایی نقل شده است. در جریان سفر امام رضا علیه‌السّلام از مدینه به طوس، مامون در نیشابور مجلسی ترتیب داد و از امام رضا علیه‌السّلام و جماعتی از اطباء و فلاسفه برای شرکت در آن دعوت به عمل آورد. سخن از هر رشته‌ای به میان آمد تا به رشته طب و معالجات بدن کشید. مامون و دانشمندان در کیفیت ترکیب بدن از عناصر و اضداد و ضرر و نفع غذاها و علل و اسباب مرض‌ها بحث می‌کردند. اما امام علیه‌السّلام ساکت بود. مامون پرسید شما در این مورد چه می‌گوئید؟ امام علیه‌السّلام مطالب این کتاب را ذیل نامه‌ای برای مامون نوشت و چون این کتاب بسیار جلب توجه مامون و دانشمندان عصر را نمود، مامون دستور داد آن را با آب طلا بنویسند، از این رو به رساله ذهبیه یا مذهبه معروف گشت.

نسخه شناسی

[ویرایش]

نسخه: بوهار (۲) ۴۴۹، آلوارت ۶۲۳۸، مشهد ۲۵۸- ۲۵۷، گوتینگن ۳۱۴
فلورانس،، ش ۲۶۰، عاطف (۴) ۲۸۲۸، وهبی (۲) ۱۴۰۶، پاریس ۲۱۸۲،
قاهره دار الکتب ۱۹۱۱۳ ب، طلعت، مجموع ۸۲۰، تهران، کتابخانه دانشکده حقوق ۵۲۹۹۶،
بغداد، متحف ۲۰۹۷ و غیره.
نسخه برنامه
این نسخه با ترجمه نصیر الدین امیر صادقی و توضیحات وی برای ششمین بار از سوی انتشارات معراجی در قطع وزیری به چاپ رسیده است.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار