طب سنتی سینا (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب «طب سنتی سینا» تالیف سید مهدی خسروی پیرامون درمان بیماری‌های مختلف با گیاهان دارویی و مواد طبیعی است.


انگیزه مؤلف

[ویرایش]

مؤلف درباره انگیزه خود از نگارش این اثر می‌نویسد: عاملی که حقیر را در تدوین و تحریر این کتاب برانگیخت، مشاهده نمودم با توجه به این که گیاهان داروئی و سایر داروهای سنتی سرمایه‌ای هستند خدادادی و کوه‌ها و دشت‌های ایران مملو از این گیاهان می‌باشد و از زمان‌های قدیم این کشور مهد علم پزشکی ب وده است، در زمان حاضر عده‌ای از بیماران دربدر به دنبال قرص‌ها و شربت‌ها و آمپولهای گران قیمت می‌گردند و حال آن که بسیاری از این بیماران با داروهای سنتی و بدون عوارض جانبی و در کوتاه‌ترین مدت قابل مداوا می‌باشند.

ساختار کتاب

[ویرایش]

مؤلف پس از مقدمه‌ای کوتاه پیرامون اقسام بیماری‌ها از نظر روحی و جسمی و ارتباط آنها با یکدیگر و نیز بعضی از علائم بالینی کلینیکی که پزشکان سنتی در تشخیص طبی از آن علائم استفاده می‌کنند، به مباحث اصلی کتاب می‌پردازد و این بخش را با بیماری سر شروع نموده و با بحث عشق پایان می‌پذیرد. پس از مبحث بیماری‌ها و معالجه آنها به نحوه ساخت بعضی از داروهای ترکیبی (مثل معجون کدو دانه، معجون قیفرا، معجون فلونیا) و نیز به خواص برخی از مفردات دارویی اشاره می‌نماید.وی از کتب مختلف داروهای سنتی مانند، طب یوسفی، طب اکبری و نوشته‌های میرزا علی خان همدانی و غیره استفاده کرده است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

کتاب از جمله کتاب‌هایی است که به زبان فارسی نگاشته شده است و از این جهت برای کسانی که نمی‌توانند و یا حوصله مراجعه به متون مفصل ندارند، متن مناسب و سودمندی است. از سوی دیگر مؤلف خود صاحب تجربه فراوان است از این رو آنچه به عنوان تجربه نگاشته ارزشمند است. با این حال این متن، جزء متون علمی و معتبر شمرده نمی‌شود بنابراین از آن انتظار طرح مباحث علمی و نوآوری و نقد و کنکاش نمی‌رود.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

در ابتدا و پایان کتاب عکس‌هایی از بعضی گیاهان آورده شده است. همچنین در آخر کتاب فهرست مفردات دارویی به کار رفته در متن کتاب به ترتیب حروف الفبا تدوین و تنظیم شده است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع طب، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار