طب یوسفی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«طب یوسفی» یا «جامع الفوائد»، به قلم یوسف بن محمد بن یوسف طبیب هروی تالیف شده است. این اثر در حقیقت شرح رساله علاج الامراض مؤلف است. تاریخ اتمام تالیف این اثر ارزشمند ۱۸ ماه رمضان سال ۹۱۷ ق ذکر شده است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

مؤلف این اثر را با مبحث علاج بیماری‌ها آغاز کرده و پس از معرفی بیماری، علائم و علت آن، معالجه آن را در ضمن یک رباعی بیان می‌کند. آنگاه در مقام شرح رباعی به مداوای بیماری مذکور و نسخه‌های دارویی برای آن بیماری اشاره می‌کند.

گزارش محتوا

[ویرایش]

کتاب جامع الفوائد به لحاظ اهمیت، اختصار، سادگی و جامعیت همواره مورد توجه بوده است. حکیم یوسفی ازچهره‌های پرکار و خوش ذوق و در عین حال دانشمند در عرصه دانش پزشکی است از این رو آثار او وخصوصا جامع الفوائد بسیار قابل اعتنا و توجه است.
پرداختن به درمان بسیاری از بیماری‌ها، آمیختگی نثر و نظم و ترتیب معقول و مرسوم این اثر از امتیازات آن شمرده می‌شود.
دراین اثر علاج بیماری‌های سر ، چشم ، گوش ، لب ، دهان ، دندان ، حلق ، سینه و شش ، معده ، روده ، مثانه ، و امراضی که مخصوص مردان و امراضی که مخصوص زنان است به دقت بیان شده است. علاج گزیدن جانوران و کسی که او را زهر داده باشند، آخرین عناوین کتاب است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

کتاب به سال ۱۲۸۵ ق به صورت سنگی منتشر شده است. افست این چاپ را مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران با مقدمه‌ای پیرامون زندگی حکیم یوسفی به قلم آقای دکتر محمد مهدی اصفهانی در دی ماه سال ۱۳۸۲ ش منتشر ساخته است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع طب، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی
جعبه ابزار