فضائل الشیعة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«فضائل الشیعة»، نوشته شیخ صدوق ، ابو جعفر محمد بن علی بن حسین بن بابویه قمی (۳۰۵- ۳۸۱ ق)، از بزرگان فقها و روات شیعه در قرن چهارم هجری است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

این کتاب، به زبان عربی و حاوی روایاتی از ائمه علیه‌السّلام در باره مقام و منزلت شیعیان محمد و آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم است.
بعد از وفات حضرت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم حکومت‌های وقت سعی و تلاش فراوانی در خانه نشین کردن اهل بیت آن حضرت داشتند. آنان پیروان و شیعیان اهل بیت را قتل عام کرده و یا در زندان‌ها و زیر شکنجه به شهادت می‌رساندند.
تبلیغات شدیدی هم علیه شیعه به راه انداخته بودند و به آنها رافضی می‌گفتند؛ یعنی کسانی که راه عموم مردم را ترک کرده‌اند.
در این میان، علما و فقهای شیعه با فداکاری و از خود گذشتگی به نقل روایات نبی اکرم و اهل بیت آن حضرت، در باره مقام و منزلت ائمه علیه‌السّلام و یاران آنان پرداختند تا مقام حقیقی اهل بیت عصمت و طهارت و شیعیانشان را بر دیگر مسلمانان آشکار نمایند و اسلام حقیقی و راه حق را بر مردم نمایان گردانند.
شیخ صدوق نیز یکی از راویان بزرگ شیعه به شمار می‌آید که در همین راستا این کتاب را به نگارش درآورده است.
کتاب فضائل الشیعة، از زمان نگارش، مانند دیگر کتاب‌های شیخ صدوق، مورد توجه علما و فقهای شیعه قرار گرفته و در بسیاری از مجموعه‌های روایی، مانند بحار الانوار علامه مجلسی، از آن نقل شده و به آن استناد گردیده است.
کتاب حاضر، به حدی مورد توجه واقع شده که محدث نوری یک نسخه از آن را به خط خود نگاشته است که این نسخه هم اکنون در دست رس می‌باشد.

ساختار کتاب

[ویرایش]

این کتاب، شامل ۴۵ حدیث از ائمه علیه‌السّلام می‌باشد.

گزارش محتوا

[ویرایش]

این کتاب، برای شناخت مقام و منزلت اهل بیت عصمت و طهارت و شیعیان و پیروان آنان، کتابی بس ارزش مند و قابل توجه است و خواننده با مطالعه آن به جایگاه شیعه در اسلام و نزد حضرت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم پی می‌برد.
پاره‌ای از موضوعاتی که در کتاب مطرح شده‌اند، عبارتند از:
مقام و منزلت دوست داران علی علیه‌السّلام ، مقام شیعه، معنای رافضی، شیعه در قیامت ، جایگاه شیعه در بهشت، شیعیان شهید می‌میرند، فقط حج شیعیان قبول است، دوست داران اهل بیت اهل بهشتند، شفاعت ائمه نصیب شیعیان خواهد شد و...

نسخه شناسی

[ویرایش]

۱. نسخه‌ای در کتاب خانه حجة الاسلام اردوبادی در نجف اشرف.
۲. نسخه‌ای در کتاب خانه تهرانی در سامرا.
۳. نسخه‌ای در کتاب خانه میرزا علی بهزادی (نوه محدث نوری)، در تهران.
این نسخه، به خط محدث نوری است و تاریخ نگارش آن نیز ۱۲۷۹ ق، می‌باشد.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار