قبض روح حضرت ادریس

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افادریس نام یکی از انبیای الهی قبل از حضرت نوح است. برخی با تمسک به آیات و روایات می‌گویند خداوند او را به بعضی از طبقات آسمان بالا برده است.
[۱] البیان فی تفسیر القرآن، طوسی، ج۷، ص۱۳۴، ابوجعفر، مترجم احمد قیصر، داراحیاء التراث العربی، بیروت.آرزوی ادریس

[ویرایش]

فرشته‌ای از سوی خداوند نزد ادریس علیه‌السلام آمد و او را به آمرزش گناهان و قبولی اعمالش مژده داد. ادریس بسیار خشنود شد و شکر خدای را به جای آورد، سپس آرزو کرد همیشه زنده بماند و به شکرگزاری خداوند بپردازد.
فرشته از او پرسید:«چه آرزویی داری؟»
ادریس گفت:«جز این آرزو ندارم که زنده بمانم و شکرگزاری خدا کنم، زیرا در این مدت دعا می‌کردم که اعمالم پذیرفته شود که پذیرفته شد، اینک بر آنم که خدا را به خاطر قبولی اعمالم شکر نمایم و این شکر ادامه یابد».
فرشته بال خود را گشود و ادریس را در برگرفت و او را به آسمان‌ها برد. اینک ادریس زنده است و به شکر گزاری خداوند اشتغال دارد.
[۳] ارشاد القلوب دیلمی، ج۲، ص۳۲۶.

مطابق بعضی از روایات، ادریس علیه‌السلام پس از مدتی که در آسمان‌ها بود، عزرائیل روح او را در بین آسمان چهارم و پنجم قبض کرد، چنان که خاطر نشان می‌شود.

دعای ادریس در حق فرشته

[ویرایش]

امام صادق علیه‌السلام فرمود:یکی از فرشتگان، مشمول غضب خداوند شد. خداوند بال و پرش را شکست و او را در جزیره‌ای انداخت. او سالها در آن جا در عذاب به سر می‌برد تا وقتی که ادریس علیه‌السلام به پیامبری رسید. او خود را به ادریس علیه‌السلام رسانید و عرض کرد:«ای پیامبر خدا! دعا کن خداوند از من خشنود شود، و بال و پرم را سالم کند».
ادریس برای او دعا کرد،‌او خوب شد و تصمیم گرفت به طرف آسمان‌ها صعود نماید امّا قبل از رفتن، نزد ادریس آمد و تشکر کرد و گفت:«آیا حاجتی داری که می‌خواهم احسان تو را جبران کنم».
ادریس گفت:«آری،‌ دوست دارم مرا به آسمان ببری، تا با عزرائیل ملاقات کنم و با او انس گیرم، زیرا یاد او زندگی مرا تلخ کرده است.»

قبض روح ادریس در آسمان‌ها

[ویرایش]

آن فرشته،‌ ادریس علیه‌السلام را بر روی بال خود گرفت و به سوی آسمان‌ها برد تا به آسمان چهارم رسید، در آن جا عزرائیل را دید که از روی تعجب سرش را تکان می‌دهد.
ادریس به عزرائیل سلام کرد، و گفت:«چرا سرت را حرکت می‌دهی؟»
عزرائیل گفت:«خداوند متعال به من فرمان داده که روح تو را بین آسمان چهارم و پنجم قبض کنم، به خدا عرض کردم:چگونه چنین چیزی ممکن است با این که بین آسمان چهارم و سوم، پانصد سال راه فاصله است، و بین آسمان سوم و دوم نیز همین مقدار. (و من اکنون در سایه عرش هستم و تا زمین فاصله فراوانی دارم و ادریس در زمین است، چگونه این راه طولانی را می‌پیماید و تا بالای آسمان چهارم می‌آید!!). آنگاه عزرائیل همان جا روح ادریس علیه‌السلام را قبض کرد. این است سخن خداوند (در آیه ۵۷ سوره مریم ) که می‌فرماید:
«وَ رَفَعْناهُ مَکاناً عَلِیا؛ و ما ادریس را به مقام بالایی ارتقاء دادیم.»

دیدار با پیامبر در شب معراج

[ویرایش]

پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود:در شب معراج ، مردی را در آسمان چهارم دیدم، از جبرئیل پرسیدم:«این مرد کیست؟» جبرئیل گفت:«این ادریس است که خداوند او را به مقام ارجمندی بالا آورده است». به ادریس سلام کردم و برای او طلب آمرزش نمودم، ‌او نیز بر من سلام کرد و برایم طلب آمرزش نمود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. البیان فی تفسیر القرآن، طوسی، ج۷، ص۱۳۴، ابوجعفر، مترجم احمد قیصر، داراحیاء التراث العربی، بیروت.
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۱، ص ۲۷۰، دارالکتب الاسلامیه، تهران.    
۳. ارشاد القلوب دیلمی، ج۲، ص۳۲۶.
۴. مریم/ سوره ۱۹، آیه ۵۷.    
۵. تفسیر نور الثقلین، ج۳، ص۳۵۰؛ تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص۳۴۹.    
۶. تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص۳۴۹.    
۷. تفسیر نور الثقلین، ج۳، ص۳۵۰.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ادامه زندگی و قبض روح حضرت ادریس».    


جعبه ابزار