قصه حضرت زکریا

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقصه حضرت زکریا علیه السلام به سرگذشت حضرت زکریا علیه‌السّلام یکی از پیامبران بنی اسرائیل ، مذکور در قرآن اطلاق می‌شود.


نام زکریا در قرآن

[ویرایش]

حضرت زکریا علیه‌السّلام از پیامبران الهی است که نامش هفت بار در چهار سوره قرآن کریم ذکر شده است: (ذکر رحمة ربک عبده زکریا) نیز به این مطلب اشاره‌ای دارد.

کفالت حضرت مریم

[ویرایش]

قرآن کریم ضمن داستان کفالت مریم و بشارت به تولد یحیی علیه‌السّلام از آن حضرت یاد کرده است. هنگامی که مادر مریم علیه‌السّلام ، وی را به خدمت معبد گماشت، برای کفالت و سرپرستی او قرعه زدند و قرعه به نام حضرت زکریا علیه‌السّلام درآمد. او مرتب به محراب مریم علیه‌السّلام سر می‌زد؛ ولی هرگاه وارد می‌شد، در محراب غذایی می‌دید. وقتی آن بزرگوار از مریم سلام‌الله‌علیهم درباره این موضوع می‌پرسید، پاسخ می‌شنید: «هو من عندالله».

داستان ولادت یحیی

[ویرایش]

اما داستان ولادت یحیی: حضرت زکریا علیه‌السّلام در تنهایی و هنگام راز و نیاز با خداوند چنین عرضه داشت: «بارالها! استخوان هایم سست و موهای سرم سپید شده است» و سپس تقاضای فرزندی کرد.
هنگامی که فرشتگان الهی مژده فرزنددار شدن را به او دادند، در شگفت شد که چگونه ممکن است در سن پیری او و همسرش، صاحب فرزند شده باشند. فرشتگان الهی نیز پاسخ دادند: «پروردگارت چنین گفته که این (کار) برای من آسان است».

قصه وفات جناب زکریا

[ویرایش]

در قرآن کریم به کشته شدن آن حضرت اشاره‌ای نشده است. انجیل نیز به این موضوع نپرداخته است؛ ولی در اقادا و تلمود سنهدرین داستان کشته شدن زکریا علیه‌السّلام شبیه به آن چه قصه گویان اسلامی نقل می‌کنند آمده است. اینک اجمال آن قصه: پس از شهادت حضرت یحیی علیه‌السّلام زکریا علیه‌السّلام به خارج شهر گریخت. در آن جا درختی شکاف برداشت و حضرت درون آن پنهان شد؛ اما تعقیب کنندگان با راهنمایی شیطان از مخفیگاه آن حضرت آگاه شدند و درخت را به دو نیم و آن حضرت را شهید کردند. می‌گویند خون زکریا و یحیی علیهما السلام همچنان می‌جوشید تا سردار بخت النصر هفتاد هزار نفر از اسرائیلیان را سر برید. آن گاه خون از جوشش بازایستاد.
[۴] خزائلی، محمد، ۱۲۹۲-۱۳۵۳، اعلام القرآن، ص۳۴۹.
[۵] رسولی، هاشم، ۱۳۱۱ -، قصص قرآن، ج۲، ص۲۷۲.
[۶] قرشی بنابی، علی اکبر، ۱۳۰۷ -، قاموس قرآن، ج۳، ص۱۶۴.
[۷] دراسات تاریخیة من القرآن الکریم، ج۳، ص۲۴۳.


عناوین مرتبط

[ویرایش]

قصه حضرت آدمقصه حضرت ابراهیمقصه حضرت ادریسقصه حضرت اسحاققصه حضرت اسماعیلقصه حضرت اشموئیلقصه حضرت الیاسقصه حضرت ایوبقصه حضرت حزقیلقصه حضرت خضرقصه حضرت داوودقصه حضرت ذوالکفلقصه حضرت سلیمانقصه حضرت شعیبقصه حضرت شیثقصه حضرت صالحقصه حضرت عیسیقصه حضرت لوطقصه حضرت موسیقصه حضرت نوحقصه حضرت هارونقصه حضرت هودقصه حضرت یحییقصه حضرت یسع
پانویس

[ویرایش]
 
۱. انعام/سوره۶، آیه۸۵.    
۲. مریم/سوره۱۹، آیه۲ و ۷.    
۳. انبیاء/سوره۲۱، آیه۸۹.    
۴. خزائلی، محمد، ۱۲۹۲-۱۳۵۳، اعلام القرآن، ص۳۴۹.
۵. رسولی، هاشم، ۱۳۱۱ -، قصص قرآن، ج۲، ص۲۷۲.
۶. قرشی بنابی، علی اکبر، ۱۳۰۷ -، قاموس قرآن، ج۳، ص۱۶۴.
۷. دراسات تاریخیة من القرآن الکریم، ج۳، ص۲۴۳.


منبع

[ویرایش]

فرهنگ‌نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله«قصه حضرت زکریا».    جعبه ابزار