قصه حضرت یونس

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقصه حضرت یونس علیه السلام، سرگذشت قرآنی حضرت یونس علیه‌السّلام یکی از پیامبران بنی اسرائیل را می‌گویند.


تعریف

[ویرایش]

یونس از پیامبران بنی اسرائیل است که نامش چهار بار در قرآن کریم ذکر شده است: قاموس کتاب مقدس «یونس» را از لفظ «یونا» به معنای « کبوتر » و تاریخ ماموریت آن حضرت را در سال ۸۲۵ پیش از میلاد ذکر کرده است.

در قرآن

[ویرایش]

در قرآن کریم داستان ایشان و گریختن او از قومش بسیار فشرده نقل شده است. در آیات ۱۳۹-۱۴۸ سوره صافات ، آمده است: (وان یونس لمن المرسلین اذ ابق الی الفلک المشحون فساهم فکان من المدحضین فالتقمه الحوت وهو ملیم فلولا انه کان من المسبحین للبث فی بطنه الی یوم یبعثون فنبذناه بالعراء وهو سقیم وانبتنا علیه شجرة من یقطین وارسلناه الی مئة الف او یزیدون فآمنوا فمتعناهم الی حین)؛ «و در حقیقت ، یونس از زمره فرستادگان بود؛ آن گاه که به سوی کشتی پر بگریخت.
پس (یونس با سرنشینان کشتی) قرعه انداخت و خود از بازندگان شد! (او را به دریا افکندند و عنبر ) ماهی او را بلعید؛ در حالی که او نکوهشگر خود بود. و اگر او از زمره تسبیح کنندگان نبود، قطعا تا روزی که برانگیخته می‌شوند، در شکم آن ماهی می‌ماند. پس او را در حالی که ناخوش بود به زمین خشکی افکندیم و بر بالای ( سر ) او درختی از نوع کدوبن رویانیدیم و او را به سوی یکصد هزار (نفر از ساکنان نینوا ) یا بیشتر روانه کردیم. پس ایمان آوردند و تا چندی برخوردارشان کردیم».

در تورات

[ویرایش]

حکایت قرآن کریم از ماجرای حضرت یونس علیه‌السّلام با حکایت تورات از جهاتی شباهت دارد که تفصیل آن در کتاب دراسات تاریخیة من القرآن الکریم و نیز کتاب اعلام القرآن ذکر شده است.
[۵] خزائلی، محمد، ۱۲۹۲-۱۳۵۳، اعلام القرآن، ص۶۸۷.
[۶] قرشی بنابی، علی اکبر، ۱۳۰۷ -، قاموس قرآن، ج۷، ص۲۷۵.
[۷] هاکس، جیمز، قاموس کتاب مقدس، ص۹۷۷.
[۸] دراسات تاریخیة من القرآن الکریم، ج۴، ص۱۷۵.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. انعام/سوره۶، آیه۸۶.    
۲. صافات/سوره۳۷، آیه۱۳۹.    
۳. یونس/سوره۱۰، آیه۹۸.    
۴. نساء/سوره۴، آیه۱۶۳.    
۵. خزائلی، محمد، ۱۲۹۲-۱۳۵۳، اعلام القرآن، ص۶۸۷.
۶. قرشی بنابی، علی اکبر، ۱۳۰۷ -، قاموس قرآن، ج۷، ص۲۷۵.
۷. هاکس، جیمز، قاموس کتاب مقدس، ص۹۷۷.
۸. دراسات تاریخیة من القرآن الکریم، ج۴، ص۱۷۵.


منبع

[ویرایش]

فرهنگ‌نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «قصه حضرت یونس علیه السلام».    جعبه ابزار