قصه حواریون (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقرآن کریم پس از شرح داستان عیسی (علیه‌السّلام) و حواریون و گوشه‌ای از تاریخ پر ماجرای آنها، سرگذشت آنان را از آیات الهی و ذکر حکمتهای خداوند بیان می‌کند.


سرگذشت حواریون

[ویرایش]

بیان سرگذشت عیسی (علیه‌السّلام) و حواریون او، از آیات الهی و نمونه‌ای از ذکر حکمتهای خداوند است.
«فلما احس عیسی منهم الکفر قال من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله ءامنا بالله واشهد بانا مسلمون• ربنا ءامنا بما انزلت واتبعنا الرسول فاکتبنا مع الشـهدین• ذلک نتلوه علیک من الایـت والذکر الحکیم؛ هنگامی که عیسی از آنان احساس کفر (و مخالفت) کرد، گفت: کیست که یاور من به سوی خدا (برای تبلیغ آیین او) گردد؟ حواریان (شاگردان مخصوص او) گفتند: ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و تو (نیز) گواه باش که ما اسلام آورده‌ایم. • پروردگارا! به آنچه نازل کرده‌ای، ایمان آوردیم و از فرستاده (تو) پیروی نمودیم ما را در زمره گواهان بنویس! • .... • اینها را که بر تو می‌خوانیم، از نشانه‌ها (ی حقانیت تو) است، و یادآوری حکیمانه است.»

← نشانه‌های حقانیت


در آخرین آیه پس از شرح داستان مسیح (علیه‌السّلام)، و گوشه‌ای از تاریخ پر ماجرای او، در آیات پیشین روی سخن را به پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) کرده، می‌گوید: اینها را که بر تو می‌خوانیم از نشانه‌های حقانیت تو و یادآوری حکیمانه است که به صورت آیات قرآن بر تو نازل گردیده و خالی از هر گونه باطل و خرافه است (ذلک نتلوه علیک من الآیات و الذکر الحکیم).
این در حالی است که دیگران سرگذشت این پیامبر بزرگ را به هزار گونه افسانه دروغین و خرافات و بدعتها آلوده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۵۲.    
۲. آل عمران/سوره۳، آیه۵۳.    
۳. آل عمران/سوره۳، آیه۵۸.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲، ص۵۷۴.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «قصه حواریون».    جعبه ابزار