لیث بختری مرادی کوفی (شخصیت رجالی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افابوبصیر لیث بختری مرادی کوفی، از راویان امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام) بوده و از اصحاب اجماع است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ابوبصیر از روایان امام باقر و امام صادق (علیهما‌السّلام) بوده و مقام او شامخ‌تر از آن است که ما طی چند جمله بتوانیم حق او را ادا کنیم. ابوبصیر نزد هر دو امام مقرب و مقدّم بوده و از امام صادق (علیه‌السّلام) درباره او مطالبی نقل شده است که کشف از منزلت والای او می‌کند، منزلتی که جز تعداد‌ اندکی از شاگردان امام به آن منزلت نرسیده‌اند.
امام ششم فرموده است که اوتاد روی زمین و سرشناسان دین چهار نفرند، و از آن جمله از لیث بختری نام برده. و نیز صادق آل محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: یاران پدرم از جمله لیث، زنده و مرده‌شان مایه آبرو و افتخار ما بوده و هستند.

در جای دیگر امام بزرگوار، ابوبصیر را از مصادیق آیه ۳۴ سوره حج برشمرد. ابوبصیر شاهد برخی کرامات از امام صادق (علیه‌السّلام) بوده است، از جمله اینکه امام دست بر دو چشم او کشید و او بینائی اولی را باز یافت، و نیز او را که به قصد امتحان در حال جنابت به حضور امام آمده بود از چنین عملی بازداشت. او از اصحاب اجماع امام باقر (علیه‌السّلام) نیز بوده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حج/سوره۲۲، آیه۳۴.    


منبع

[ویرایش]

سایت مجمع جهانی شیعه‌شناسی، برگرفته از مقاله «راویان امام صادق(علیه السلام) ۲»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۳۰.    


جعبه ابزار