مرتضی بنی فضل

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحضرت آیت‌الله حاج شیخ مرتضی بنی فضل در تبریز متولد شد. وی از فقها و مدرسان حوزه علمیه قم می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ولادت ایشان در بین الطلوعین چهاردهم ربیع الاول سال ۱۳۵۲ ه ق در خانواده اهل علم، متدین و با ایمان در شهر تبریز متولد شد. میرزا محمد حسن دوزدوزانی جد او است که از طرف مرجع تقلید وقت میرزا حسن مجتهد ملقب به فخر العلماء گشت زندگینامه پدر او حاج سیف علی که پنج فرزند پسر داشت، وی را برای تحصیل علوم دینی انتخاب و به مدرسه علوم دینی فرستاد و متذکر شد؛ چنان که من خمس مال را می‌پردازم، تو را نیز به عنوان خمس فرزندان خود به آستان مبارک اهل‌بیت علیه‌السّلام تقدیم می‌کنم. تحصیلات دوره مقدمات درس‌های حوزوی را تا لمعه در تبریز گذراندند و در حدود ۲۱ سالگی برای تحصیل دروس سطح و خارج حوزه، وارد قم شدند.

اساتید

[ویرایش]

پس از پایان فراگیری درس‌های رسائل و مکاسب مرحوم شیخ انصاری و کفایه مرحوم آخوند خراسانی در دروس خارج حوزه علمیه قم حاضر شدند و از محضر استادان گرانقدر و آیات عظام آقای بروجردی (به مدت ۲ سال)، امام خمینی (حدود ۷ سال به طور مرتب در دروس فقه و اصول)، آقای گلپایگانی (حدود ۵ سال)، آقای محقق داماد، آقای شیخ عباسعلی شاهرودی (یک سال در درس اصول) و علامه طباطبایی (یک سال در درس تفسیر) بهره جستند.

تدریس

[ویرایش]

معظم له در فقه و اصول صاحب نظر می‌باشند و حدود پانزده سال است که به تدریس درس خارج حوزه با محوریت کتاب تحریر الوسیله امام خمینی، اشتغال دارند.

فعالیت‌های فرهنگی

[ویرایش]

از فعالیت‌های فرهنگی و دینی ایشان، می‌توان اقامه نماز جماعت در حدود بیست سال در یکی از مساجد معروف قم (دو طفلان مسلم نیروگاه) را نام برد. همچنین در جنب مسجد کتابخانه‌ای شبانه روزی برای استفاده عموم تاسیس کرده و تاسیس موسسه‌ای برای کارهای فرهنگی اجتماعی.

نکته اخلاقی

[ویرایش]

نکته مهم اخلاقی از نظر ایشان که در شب احیاء ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیهم از آیت‌الله العظمی نجفی مرعشی به یادگار دارند عبارتست از: اگر در مکان شریفی مثل منی، عرفات، کنار قبر رسول خدا، بقیع و یا حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیهم و غیره و در وقت شریفی مثل شبهای قدر، حالی پیدا کردی و خواستی خودت را دعا کنی، از خداوند «عاقبت بخیری بخواه» چون دنیا خوب و بدش خواهد گذشت. اگر یک وقت حاجتی از خدا خواستی، اصرار بر خواسته‌ات نکن، چه بسا مصلحت تو نباشد لذا هر وقت حاجتی از خدا خواستی، قید کن «خدایا اگر مصلحت من است به من بده

تالیفات

[ویرایش]

حاشیه بر منظومه سبزواری (منطق) - حاشیه بر مکاسب- حاشیه بر کفایه- کتاب القضاء- مدارک تحریر الوسیله (۵ جلد) - حاشیه بر تحریر الوسیله

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مدارک تحریر الوسیلة (الصوم )
مدارک تحریر الوسیلة (کتاب الزکاة و الخمس)
مدارک تحریرالوسیلة (الصلاة)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه اهل بیت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار