مزار ابن‌اثیر جزری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار ابن‌اثیر جزری
مزار ابن‌اثیر جزری
آرامگاه ابن‌اثیر جزری
اطلاعات عمومی
ناممزار ابن‌اثیر جزری
نام‌های دیگرقبر البنت
کاربری زیارتگاه
مکان محله باب سنجار شهر موصل در کشور عراق
وابسته‌به‌دین‌یا‌مذهباهل‌سنت

ابن‌اثیر جزری از مورخان بزرگ مسلمان و صاحب تالیفات بااهمیتی در زمینه تاریخ و تراجم و ادب است. آرامگاه ابن‌اثیر در محله باب سنجار شهر موصل در کشور عراق قرار دارد.


موقعیت جغرافیایی

[ویرایش]

آرامگاه در میدانی، در محله «باب سنجار» شهر موصل قرار دارد و مدفن مورخ بزرگ مسلمان، «ابن‌اثیر جَزَری» است.

توصیف بنا

[ویرایش]

بنای آن، جدید و شامل گنبد کوچکی است که بر یک چهارطاقی سنگی مربع، استوار است، هر ضلع این چهارطاقی، دارای یک طاقگان است‌ که در دو طرف هر طاقگان، دو ستون دایره‌ای وجود دارد و در چهار گوشه بنا، ستون مربعی وجود دارد. گفتنی است این آرامگاه، در دوره‌های اخیر و در باورهای عامیانه مردم، به «قبر البنت» (قبر دختر) شهرت یافته است.

معرفی ابن‌اثیر

[ویرایش]

ابن‌اثیر جزری از مورخان بزرگ مسلمان و صاحب تالیفات بااهمیتی در زمینه تاریخ و تراجم و ادب است. نام و نسب وی، علی بن ابوالکرم محمد بن محمد بن عبدالکریم بن عبدالواحد شیبانی، لقبش عزالدین و کنیه‌اش ابوالحسن بوده و با انتساب به «جزیره ابن‌عمر» (از شهرهای منطقه «جزیره» در شمال عراق امروزی)، به «جزری»، معروف گشته است.
او در سال ۵۵۵ ه. ق در «جزیره ابن‌عمر»، به دنیا آمد و سنین کودکی را در این شهر گذراند. سپس همراه با پدر و دو برادرش، به موصل آمد و در این شهر، سکونت یافت، چند بار نیز در مسیر خود به حج یا به عنوان فرستاده حاکم موصل، به بغداد رفت، مدتی نیز به شام و بیت‌المقدس سفر کرد و سپس به موصل بازگشت و باقی‌مانده عمر را در خانه خود، به تالیف و تصنیف پرداخت.
ابن‌خلکان در بیان صفات و ویژگی‌های علمی ابن‌اثیر، می‌گوید: «او حافظ حدیث بود و تواریخ را از بر داشت و انساب عرب را نیک می‌دانست و به اخبار عرب، واقف بود.» در ادامه نیز می‌نویسد: خانه وی، محل اجتماع فضلای اهل موصل و کسانی بود که به این شهر وارد می‌شدند، او سرانجام در سال ۶۳۰ ه. ق، در این شهر از دنیا رفت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن‌خلکان، احمد بن محمد، وفیات الاعیان، ج۳، صص۳۴۸ - ۳۴۹.    


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «آرامگاه ابن‌اثیر جزری»، ج۲، ص۳۸۶.    


جعبه ابزار