مزار امامزاده عمران بن علی (حله)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار امامزاده عمران بن علی، در بالای تپه‌ای تاریخی در شمال شهر حله عراق واقع شده است.
شخصیت فرد مدفون در آرامگاه در حاله‌ای از ابهام است؛ چون‌که مورخان برای امیرمؤمنان (علیه‌السّلام)، فرزندی به نام عمران قائل نشده‌اند. به همین جهت برخی گفته‌اند که این قبر، مدفن عمر بن امام علی (علیه‌السّلام) است؛ اما این احتمال نیز از اعتبار تاریخی برخوردار نیست. ناگفته نماند که در خانه‌ای از محلات قدیمی شهر نجف نیز، قبری منسوب به عمران بن علی (علیه‌السّلام) وجود دارد. مزار امامزاده عمران بن على (حله)


موقعیت مزار

[ویرایش]

امروزه، در بخش غربی اراضی شهر باستانی بابل، در شمال شهر حله، تپه‌ای تاریخی وجود دارد که بالای آن، زیارتگاهی معروف به «عمران بن علی»، وجود دارد و اهالی منطقه، مدفون در آن را یکی از فرزندان امام علی (علیه‌السّلام) می‌دانند.

هویت عمران بن علی

[ویرایش]

برخی از متاخران، نقل کرده‌اند که عمران بن علی (علیه‌السّلام) در جنگ نهروان، مجروح شده و در مسیر بازگشت به کوفه، در این منطقه وفات نموده و به خاک سپرده شده است.
[۱] حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج٢، ص١٢٩.

اما باید توجه داشت که مورخان برای امیرمؤمنان (علیه‌السّلام)، فرزندی به نام عمران قائل نشده‌اند. ازاین‌رو برخی احتمال داده‌اند که این قبر، مدفن عمر بن امام علی (علیه‌السّلام) باشد.
اما این احتمال نیز چندان درخور اعتنا نیست؛ زیرا مورخان درباره محل وفات و دفن عمر بن علی (علیه‌السّلام)، سکوت ورزیده‌اند و مسلّماً نامبرده در نهروان به شهادت نرسیده است؛ زیرا او تا پس از واقعه عاشورا، در قید حیات بوده است. همچنین در منابع معتبر، به شهادت فرزند دیگری از اولاد امام علی (علیه‌السّلام) در نهروان، اشاره نشده است. بنابراین باید درباره انتساب این قبر به یکی از فرزندان بلافصل امیرمؤمنان (علیه‌السّلام)، با احتیاط بیشتری سخن گفت.

توصیف بنا

[ویرایش]

این زیارتگاه، شامل دو اتاق گنبددار است که میان صحن قرار دارد. زیر این دو اتاق، سردابه‌ای وجود دارد که برای ورود به آن، باید از تعدادی پله پایین رفت.
سردابه بنا، از دو بخش متصل به یکدیگر، تشکیل شده که در یک بخش آن، قبر منسوب به عمران بن علی (علیه‌السّلام) و در بخش دیگر آن، دو قبر دیگر به چشم می‌خورد. اهالی منطقه، این دو قبر را از آنِ دو تن از شهدای جنگ نهروان می‌دانند که به اعتقاد آنها، این دو تن نیز پس از پایان جنگ و در مسیر بازگشت لشکر امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) به سمت کوفه، بر اثر جراحت‌های ناشی از جنگ، در این مکان به شهادت رسیده و به خاک سپرده شده‌اند.
[۲] حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج٢، ص١٢٩.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج٢، ص١٢٩.
۲. حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج٢، ص١٢٩.


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، مقاله «مزار امامزاده عمران بن علی»، ج۲، ص۱۳۴.    


جعبه ابزار