مزار سیدحسن جبیلی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار سیدحسن جبیلی‌ در منطقه جبیله، نزدیک روستای معقل، از توابع شهر بصره، در کشور عراق واقع شده است. سیدحسن جبیلی‌ از سادات موسوی بوده و نسبش با دوازده واسطه، به امام هفتم (علیه‌السّلام) می‌رسد.


موقعیت

[ویرایش]

زیارتگاه سیدحسن، در منطقه جبیله، نزدیک روستای معقل، از توابع شهر بصره، واقع شده است و به نام «ظاهر بن علی» نیز شناخته می‌شود. وجه تسمیه آن به ظاهر بن علی، این است که گویند، بر اثر سیل عظیمی، در گذشته، روستای جبیله و این مزار به زیر آب فرو رفت. اما قبر این سید، آشکار (در زبان عربی: «ظاهر») باقی ماند. از آن پس، به ظاهر بن علی (علیه‌السّلام)، شهرت یافت.
[۱] سمیر، محمدجاسم، مقام الامام ظاهر بن علی.


توصیف بنا

[ویرایش]

ساختمان زیارتگاه، به‌صورت مستطیل و دارای دو رواق، اتاق مرقد، گنبد، ضریح و صحن است. پس از عبور از مدخل اصلی، مرقد سید ظاهر بن علی قرار دارد که ابعاد آن ۲ در ۲/ ۱ متر و از چوب، ساخته شده است. سمت راست مرقد، رواقی به طول بیست متر و عرض چهار متر قرار دارد که مخصوص زائران است. منتهی به این رواق، رواق دیگری به ابعاد ۱۰ در ۸ متر است که به اتاق مرقد می‌رسد که ابعاد آن ۴ در ۴ متر است و وسط آن، ضریحی چوبی، به ابعاد ۲ در ۲ متر و ارتفاع دو متر از چوب ساج، نصب شده است. گنبد بنا، به شکل کلاه‌خودی و به قطر پنج متر و ارتفاع ده متر است که در سالیان اخیر، کاشی‌کاری شده است.
از دیرباز، تولیت بنا، برعهده خاندان عطب، بوده است که یکی از عشایر بصره می‌باشند. امروزه نیز شیخ قدوری یاسین طه یکی از افراد این قبیله، از آن نگهداری می‌کند. اهالی منطقه به علت علاقه زیاد و نیز برخی کرامات از صاحب این قبر، قسم به نام او می‌خورند و برایش نذورات می‌فرستند.

معرفی اجمالی

[ویرایش]

گویند سیدحسن جبیلی، از سادات موسوی است و از بحرین وارد عراق شده و در بصره، ساکن گشته است. شیخ عبدالله مظفر، معتقد است که سیدحسن جبیلی، از احسا به بصره، مهاجرت نموده و در جبیل، به وعظ و خطابه، اشتغال داشته است. مردم نیز از اطراف، برای شنیدن مطالب علمی‌اش، به جبیل می‌آمدند و همین، باعث شهرت بیشتر او شد.
نسب سیدحسن با دوازده واسطه، به امام هفتم (علیه‌السّلام) می‌رسد که چنین است: سیدحسن بن عبدالله بن سید علم‌الدین علی المرتضی النسابه بن سید جلال‌الدین عبدالحمید بن سید فخار شمس‌الدین بن سید محمد بن فخار بن سید احمد بن ابی‌الغنائم بن سید حسین الشیتی بن سید محمد الحائری بن سید ابراهیم المجاب ابن محمد العابد بن امام موسی کاظم (علیه‌السّلام).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سمیر، محمدجاسم، مقام الامام ظاهر بن علی.


منبع

[ویرایش]
زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مزار سیدحسن جبیلی‌» ج۲، ص۲۱۱.    


جعبه ابزار