مزار سیدخضیر موسوی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار سیدخضیر موسوی‌
سیدخضیر موسوی‌
زیارتگاه سیدخضیر موسوی
نسب‌شناسی
نام سیدخضیر
نسب موسوی
ولادت/وفات
تاریخ وفات سال ۱۸۹۰ م
کشور وفات عراق
مدفن اطراف شهر ناصریه از توابع استان ذی‌قار در کشور عراق
اطلاعات مذهبی
دین مسلمان
مذهب شیعه


سیدخضیر، فرزند سیدمحسن بن سیدمسافر بن سیدحمود صافی موسوی، است و زیارتگاهش در منطقه الشامیه، اطراف شهر ناصریه از توابع استان ذی‌قار در کشور عراق واقع شده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سیدخضیر، فرزند سیدمحسن بن سیدمسافر بن سیدحمود صافی موسوی است که در سال ۱۸۹۰ م، وفات یافته است، فرزند و پسرعموهای وی، ساختمانی را به مناسبت زهد و تقوای او، بر مرقدش ساخته‌اند و اینک تولیت آن، در دست سادات صوافی و آل‌صافی است.

موقعیت جغرافیایی

[ویرایش]

زیارتگاه سیدخضیر، در منطقه الشامیه، اطراف شهر ناصریه و در سمت راست تقاطعی که به شهر بصره راه می‌یابد، واقع شده و به سبب بروز کرامت از صاحب مرقد، مورد توجه اهالی منطقه است.

توصیف بنا

[ویرایش]

ساختمان آرامگاه که در دو دهه قبل، بنا شده، شامل صحن وسیع، ایوان، گنبد و حرم است.
صحن آرامگاه، نزدیک به ۲۵۰۰ مترمربع است و گرداگرد آن نیز حجراتی برای استراحت زائران، ساخته شده است، ایوان بقعه، به ابعاد ۵ در ۱۳ متر است و در پیشانی آن، روی کاشی، آیاتی از قرآن، تزیین شده است، پس از عبور از ایوان، اتاق مرقد قرار دارد که سراسر آن با کاشی، تزیین گشته است، وسط آن، ضریحی از آلومینیوم به ابعاد ۳ در ۳ متر، از قبر محافظت می‌کند و روی آن، پارچه‌ای سبز گذاشته‌اند.
اتاق مرقد، مستطیلی به ابعاد ۱۳ در ۱۵ متر است و بالای آن گنبد کلاه‌خودی شکل، به قطر ده متر و به ارتفاع بیش از پانزده متر قرار دارد، تزیینات خارجی آن، از کاشی سبزرنگ است، دو گلدسته کوتاه نیز دو طرف ایوان ورودی، به چشم می‌خورد.
[۱] عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۳۱۶.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۳۱۶.


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مزار سیدخضیر موسوی‌»، ج۲، ص۳۰۵.    


رده‌های این صفحه : زیارتگاه‌های استان ذی‌قار
جعبه ابزار