مزار سیدغالب رضوی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار سیدغالب رضوی‌ مزار سیدغالب رضوی در ناحیه غالبیه، اطراف بعقوبه و در پنجاه کیلومتری بغداد، از استان دیالی کشور عراق واقع شده است.


موقعیت جغرافیایی

[ویرایش]

زیارتگاه سیدغالب، در ناحیه غالبیه، اطراف بعقوبه و در پنجاه کیلومتری بغداد، واقع شده است. ساختمان آرامگاه، ساده، اما قدیمی است و کنار آن، مدرسه و مسجد جامع، واقع شده است.

معرفی اجمالی

[ویرایش]

سیدغالب رضوی در سال ۹۳۷ ه. ق، به دنیا آمد و در سال ۱۰۰۸ ه. ق، وفات یافت. او عالمی زاهد و سیدی جلیل‌القدر و جد سادات رضوی عراق و بعقوبه و دیالی است. گویند هرکس به قبر او، حاضر شود و سه مرتبه این ذکر را قرائت کند: «بسم الله الله الشافی المعافی»، زود شفا خواهد یافت.
سید غالب، دارای چهار فرزند، به نام‌های سیدسعد، عدنان، ناصر و مطرود بود که از هریک از اینها، خاندان و عشیره‌ای، به وجود آمده است که عمید آنان، سیدمحسن و برادرش، سیدمحمد، فرزند سیدعلی بن سیدمحمد بن سیدجاسم بن سیدماجد بن سیدمضیف بن سیدموسی بن سیداحمد بن سیدابراهیم بن سیدیونس حراک بن سیدسعد بن سیدغالب رضوی است.
از خاندان‌های این نسل که در حال حاضر نیز در استان ذی‌قار، فرات و بغداد سکونت دارند، می‌توان به آل حراکه، البوهلاله، الشرامطه، البو صهیوه، الحصونه، آل سامز، آل مکوطر، آل محسن، آل حمد، آل ظاهر، البوکدیمی، آل موسی، آل مفضل، آل مضیف و البوشکه، اشاره نمود.
[۱] حسنی، عادل، دلیل العتبات والمراقد فی العراق، ص۲۱۰.
[۲] عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۳۰۴ - ۳۰۵.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. حسنی، عادل، دلیل العتبات والمراقد فی العراق، ص۲۱۰.
۲. عامری، ثامر عبدالحسن، المراقد والمزارات فی العراق، ص۳۰۴ - ۳۰۵.


منبع

[ویرایش]
زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مزار سیدغالب رضوی‌»، ج۲، ص۲۲۸.    


رده‌های این صفحه : زیارتگاه‌های استان دیالی
جعبه ابزار