مسجد کوفه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمسجد کوفه یکی از مساجد چهارگانه بزرگ جهان اسلام است که در شهر کوفه عراق ساخته شده‌ است. این مسجد در ۱۲ کیلومتری شمال شهر نجف واقع است. گفته می‌شود این مسجد ابتدا توسط حضرت آدم ساخته شده و پس از مسجدالحرام قدیمی‌ترین مسجد جهان است. در دهه‌های اول هجری قمری، این مسجد توسط سعد بن ابی‌وقاص بازسازی، و سپس توسط علی بن ابی‌ طالب، مرکزی مهم برای خلافت در نظر گرفته شد. مقبره برخی بزرگان و علمای دینی در آنجا قرار دارد.


از مساجد مهم در عصر ظهور

[ویرایش]

مسجد کوفه، یکی از مساجد مهم در عصر ظهور است.

از مکان‌های منسوب به حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف)، مسجد کوفه است. این مکان بیشتر در روایات مربوط به عصر ظهور و حاکمیت حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وارد شده است.

پایگاهی مهم و برجسته

[ویرایش]

از روایات استفاده می‌شود که این مسجد، در عصر ظهور از جایگاه و پایگاه مهم و برجسته‌ای برخوردار است که برخی از این قرار است:

← مرکز دادرسی


مسجد کوفه مرکز دادرسی است.

←← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السلام) در این‌باره فرمود:

«دار ملکه الکوفة و مجلس حکمه جامعها...»؛ «مرکز حکومت مهدی (علیه‌السلام) کوفه و مرکز قضاوت و دادرسی او مسجد اعظم کوفه است».

← مرکز تبلیغ دینی


مسجد کوفه، مرکز تبلیغ دینی است.

←← حدیثی از امام صادق


حضرت صادق (علیه‌السلام) فرمود:

«کانّی انظر الی القائم علی منبر الکوفة و حوله اصحابه ثلاثمائة و ثلاثة عشر رجلا عدّة اهل بدر و هم اصحاب الألویة و هم حکّام اللّه فی ارضه علی خلقه...»؛ «گویی به قائم می‌نگرم که بر فراز منبر مسجد کوفه است. ۳۱۳ تن یارانش در اطراف او حلقه زده‌اند. آنان پرچم‌داران و فرمان‌روایان خداوند بر فراز گیتی میان بندگان خدایند.

←← حدیثی از امام باقر


امام باقر (علیه‌السلام) نیز در این‌باره فرمود:

مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وارد کوفه می‌شود. سه گروه درگیر، در یک صف بر وی گرد آیند. او بر فراز منبر، خطبه می‌خواند و مردم، آن‌قدر اشک شوق می‌ریزند که متوجه سخنان او نمی‌شنوند.

← محل اقامۀ جمعه و جماعت


کوفه، محل اقامۀ جمعه و جماعت است.

←← حدیثی از امام علی


امام علی (علیه‌السلام) در خطبه‌ای طولانی، ویژگی‌های مسجد کوفه را چنین شمرده است:

ای اهل کوفه! خداوند سبحانه و تعالی به شما نعمت‌هایی داده که به هیچ‌کس نداده است. از برتری محل برگزاری نماز شما این است که این‌جا خانۀ آدم، خانۀ نوح، خانۀ ادریس، عبادتگاه حضرت ابراهیم خلیل و عبادتگاه برادرم حضرت خضر (علیه‌السلام) بود و امروز محل عبادت و مناجات من است.... برای مسجد کوفه زمانی فرا می‌رسد که محل برگزاری نماز مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) از تبار من و محل عبادت هر مؤمن می‌شود. هیچ مؤمنی روی زمین نمی‌ماند، مگر این‌که به این مسجد بیاید، یا قلبش برای این مسجد پر بزند.

←← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السلام) نیز در این‌باره فرمود:

هنگامی که قائم آل‌محمد (علیهم‌السلام) قیام کند، پشت کوفه مسجدی بسازد کند که هزار در دارد، و خانه‌های کوفه به دو رود کربلا متصل می‌شود.

← محل برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن


مسجد کوفه، محل برگزاری کلاس‌های آموزش آیات قرآن است.

←← حدیثی از امام علی


حضرت علی (علیه‌السلام) فرمود:

«کانّی انظر الی شیعتنا بمسجد الکوفة، قد ضربوا الفساطیط یعلّمون الناس القرآن کما انزل»؛ «گویی شیعیان خود را می‌بینم که در مسجد کوفه خیمه زده، به مردم قرآن را آن‌گونه که نازل شده، آموزش می‌دهند».

نتیجه بحث

[ویرایش]

از موارد یادشده استفاده می‌شود مسجد کوفه در عصر ظهور، از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است. به علاوه دارای گسترۀ بسیار زیادی است که کارکردهای فوق به راحتی در آن امکان‌پذیر خواهد بود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۵۳، ص۱۱.    
۲. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمة، ج۱، ص۶۷۲، باب ۵۸، ح۲۵.    
۳. طوسی، محمد بن حسن (شیخ طوسی)، کتاب الغیبة، ص۴۶۸ ۴۶۹، ح۴۸۵.    
۴. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، ن لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۲۳۱، ح۶۹۶.    
۵. مفید، محمد بن محمد (شیخ مفید)، الارشاد، ج۲، ص۳۸۰.    
۶. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، ص۳۱۷ ۳۱۸، ح۳.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۴۰۰، برگرفته از مقاله «مسجد کوفه».    


جعبه ابزار