معانی الاخبارذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلّف:شیخ صدوق (م ۳۸۱ ق)


معرفی کتاب[ویرایش]

این کتاب حاوی احادیثی است که جنبه تحریف زدایی از چهره واقعیت ها را دارد. و بازگوکننده تأویل و بیان واقعی الفاظ شبهه انگیزی است که در آیات قرآن و یا در سنت آمده و دارای چند احتمال است و معمولاً دست آویز بدخواهان شده بود و به همین دلیل شیعیان آن مسائل را از ائمه راستین اسلام پرسیده و پاسخ دریافت داشته اند. به راستی این کتاب همچون چراغ نورانی هدایت جهت شناخت واقعی اسلام و معرفت و بینایی و شناخت حقایق اسلام راستین است. کتاب حاضر درصدد است تا به دید مسلمین جهت الهی داده و به آنان بصیرت و معرفت ببخشد تا در دامن شیادان دین ساز نیفتند.
جلد اوّل کتاب در ۱۸۴ باب و جلد دوم در ۴۳۰ باب تنظیم شده و بیشتر باب ها حدوداً از یک حدیث تا ده حدیث, تشکیل می شوند.
مولف علت تألیف کتاب را شناساندن مفهوم صحیح احادیث و روایات ائمه ـ علیهم السلام ـ به مردم ذکر کرده و این هدف خود را به کلام امام صادق ـ علیه السلام ـ استناد داده که امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرمایند: «... منظور و مقصود سخنان و کلمات مرا درک کنید, زیرا هر جمله دارای چندین مفهوم می باشد و هر کس می تواند آن را به مقصود خود تأویل کرده و دروغ هم نگفته باشد».
از این رو مؤلّف بر آن است تا مفهوم و منظور اصلی احادیث ذی الوجوه را بیان و به فهم مقصود اصلی ائمه ـ علیهم السلام ـ کمک کند تا اسلام واقعی در بین مسلمانان منتشر شود.

ترجمه به فارسی[ویرایش]

این کتاب ارزشمند را جناب آقای شیخ عبدالعلی محمدی شاهرودی به فارسی ترجمه کرده است.

وضعیت نشر[ویرایش]

کتاب معانی الاخبار در دو جلد به زبان عربی به همت نشر دارالکتب الاسلامیه در سال ۱۳۷۲ ه.ش به چاپ رسیده است.

منبع[ویرایش]
سایت اندیشه قم    رده‌های این صفحه : کتب حدیثی شیعه | آثار شیخ صدوق
جعبه‌ابزار