مفضل بن عمر جعفی کوفی (شخصیت رجالی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمفضل بن عمر جعفی کوفی، فقیه مبرز و نماینده و وکیل و از شاگردان و راویان مورد وثوق امام صادق و امام کاظم (علیهما‌السّلام) بوده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

مفضل بن عمر از روایان و شاگردان مبرز امام صادق و امام کاظم (علیهما‌السّلام) بوده و کمال و فضیلت فراوان داشته است که کمتر کسی از فقها و روایان و اعیان شیعه به پایه او می‌رسیده‌اند.
مفضل علاوه بر دانش و علم فراوان و فضل بیکران و تقوا و صلاحیت، از سوی هر دو امام، وکیل و نماینده هم بوده است. او کسی بوده که وجوه شرعی و حقوق واجب مالی را به حساب امام و به وکالت از طرف او از مردم دریافت می‌کرده و با آن پول‌ها میان شیعه اصلاح و رفع اختلاف می‌نموده و مطابق دستور امام، با ضعیفان و محرومان مدارا می‌کرده است.

جایگاه مفضل نزد اهل بیت

[ویرایش]

چه فضیلتی از این مهمتر و ارزنده‌تر که انسان، وکیل و نماینده امام معصوم، و در امور مالی و اصلاح میان مردم که نیازمند داشتن امانت، حوصله، سعه صدر و بسیاری از کمالات دیگر است، مورد اعتماد او باشد؟ عملکرد مفضل دلیل آن است که او برای همه این مسؤولیت‌ها، صلاحیت و شایستگی کافی داشته و برای انجام امور مرجوعه ازسوی امام، فردی لایق و صالح بوده است.

امام پس از درگذشت عبدالله بن ابی‌یعفور، مفضل را وکیل و نماینده خود قرار داد و همین که او جانشین ابن‌ابی‌یعفور شده، خود دلیل مقام ارجمند اوست. مفضل با وجود بسیاری از رجال شیعه و اصحاب امام صادق و امام کاظم (علیهما‌السّلام) در کوفه، همچنان نمایندگی آن بزرگواران را به عهده داشته است، تا اینکه اجل او فرا رسیده و با نفسی پاک و روشی پسندیده به لقاء الله پیوسته است.

در منزلت او نزد امام همین بس که امام پس از دریافت خبر وفات او بیش از سی بار و به طور مکرر فرمود: چه بنده خوبی بود مفضل! و امام کاظم (علیه‌السّلام) می‌فرمود: مفضل مردی بود که من با او انس داشتم و از مصاحبتش احساس راحتی و آرامش می‌کردم. و باز فرمود: خداوند او را رحمت کند، که راحت شد.
او رساله‌هائی نیز تألیف کرده است که جمعی از محدثان موثق، احادیث آنها را از وی روایت کرده‌اند که از آن جمله دو رساله «توحید» و «هلیله» را می‌توان نام برد.

منبع

[ویرایش]

سایت مجمع جهانی شیعه‌شناسی، برگرفته از مقاله «راویان امام صادق(علیه السلام) ۲»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۳۰.    


جعبه ابزار