مقبره ابن‌نمای حلی (نجم‌الدین)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقبره نجم‌الدین جعفر بن محمد، معروف به ابن‌نمای حلی در محله جباویین شهر حله در کشور عراق قرار دارد.


موقعیت

[ویرایش]

زیارتگاه نجم‌الدین جعفر، فرزند نجیب‌الدین محمد، معروف به ابن‌نمای حلی، در محله جباویین شهر حله، مقابل یک بوستان عمومی به نام منتزه الشعب و در فاصله کمی از مرقد منسوب به پدرش، قرار دارد. ساختمان زیارتگاه، دارای صحن وسیعی است که میان آن و اتاق مقبره، رواقی وجود دارد. بر قبر، ضریحی چوبی و بر فراز اتاق مقبره، گنبدی وجود دارد.
[۲] حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج۱، ص۸۳.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

از جزئیات زندگی و نام شیوخ و اساتید وی، آگاهی‌های زیادی در دست نیست، جز آنکه نوشته‌اند او از یحیی بن سعید حلی و نیز از پدرش، نجیب‌الدین محمد بن جعفر، روایت کرده است. از میان شاگردان و راویانِ از وی نیز، باید علامه حلی، برادرش نظام‌الدین احمد و محمد بن حسن بن محمد بن مهتدی، را که در سال ۶۷۰ ه. ق، از وی، اجازه روایت، دریافت کرده است، نام برد.

تالیفات

[ویرایش]

ابن‌نما، دارای تالیفاتی است که برخی از آنها، عبارت‌اند از:
۱. مثیر الاحزان و منیر سبل الاشجان: این کتاب در شرح مقتل امام حسین (علیه‌السّلام) و یاران آن حضرت و از مقتل‌های مشهور و رایج میان شیعیان است، به‌طوری‌که تاکنون چندین بار، چاپ شده است.
۲. ذوب النضار فی شرح الثار یا شرح الثار فی احوال المختار: این کتاب در بیان‌ قیام مختار ثقفی و انتقام وی از قاتلان امام حسین (علیه‌السّلام) است که چاپ و منتشر نیز شده است.
او شعر نیز می‌سرود و اشعارش درباره پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) در برخی منابع و نیز تالیفات خود او، نقل شده است.

وفات

[ویرایش]

منابع تاریخی، درباره سال وفات وی، سکوت اختیار کرده‌اند، اما برخی از نویسندگان متاخر، تاریخ وفات وی را به‌طور تقریبی، سال ۶۸۰ ه. ق، ذکر کرده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حلی، احمد علی مجید، تاریخ مقام الامام المهدی (علیه‌السّلام) فی الحلة، ص۱۸۰.    
۲. حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج۱، ص۸۳.
۳. مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، دانشنامه بزرگ اسلامی، ج۵، ص۱۸۷۱.    
۴. امین، سیدمحسن، اعیان الشیعه، ج۴، ص۱۵۷.    
۵. سماوی، محمد، الطلیعة من شعراء الشیعه، ج۱، ص۳۰.    
۶. مدرس تبریزی، محمدعلی، ریحانة الادب، ج۸، ص۲۵۸.    
۷. سماوی، محمد، الطلیعة من شعراء الشیعه، ج۱، ص۳۱.    


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مقبره ابن‌نمای حلی (نجم‌الدین)» ج۲، ص۶۹.    


جعبه ابزار