منهاج الوصول الی دروس فی علم الأصول (شرح الحلقة الثالثة)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«منهاج الوصول الی دروس فی علم الاصول (شرح الحلقة الثالثة)، اثر محمد رضا احمدی بهسودی، شرحی است بر حلقه سوم از کتاب « دروس فی علم الاصول » شهید محمد باقر صدر .


معرفی اجمالی

[ویرایش]

این کتاب، در دو جلد و به زبان عربی نوشته شده است. این کتاب، تقریرات درس مؤلف در سال ۱۴۲۴ ق، می‌باشد که به درخواست دوستان وی تبدیل به کتاب شده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

شارح، توضیح مطالب مصنف و سایر مباحث مربوطه را در پاورقی ذکر کرده است. در جلد اول، پس از مقدمه، به تعریف و موضوع علم اصول بر طبق کتاب شهید صدر پرداخته و تا مبحث دلالات دلیل شرعی از کتاب دروس را شرح نموده است. در جلد دوم از مباحث ادوات عموم، شروع به بحث و شرح نموده و تا مبحث اقسام دلالت بحث را پیش برده است.
[۱] منهاج الوصول الی دروس فی علم الاصول (شرح الحلقة الثالثة)، محمد رضا احمدی بهسودی، ج۱، ص۱۳.


گزارش محتوا

[ویرایش]

شارح، در این شرح، به توضیح مطالب علمی که شهید صدر ذکر کرده یا به آنها اشاره نموده، پرداخته است. وی، با افزودن بعضی از آراء و ردود و مناقشات و در برخی موارد، پاسخ مناقشات، شرح مطالب را گسترش داده است. هدف او، شرح عبارات مصنف و بیان کلمات وی نبوده است، گر چه گاهی عند الضرورة چنین کاری را نیز انجام داده است. وی، ردود و مناقشات و آرای دیگری را که در کلمات مصنف به آنها اشاره نشده، به آخر بحث موکول نموده و آنها را حاشیه‌ای برای شرح قرار داده است.
سیر مباحث کتاب، طبق کتاب «دروس فی علم الاصول» شهید صدر می‌باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. منهاج الوصول الی دروس فی علم الاصول (شرح الحلقة الثالثة)، محمد رضا احمدی بهسودی، ج۱، ص۱۳.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب اصولی شیعه
جعبه ابزار