نشانه‌هایی از دولت موعود (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«نشانه‌هایی از دولت موعود» اثر نجم الدین طبسی، دورنمایی را از جامعه اسلامی پس از ظهور امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ترسیم کرده که به زبان فارسی و در سال ۱۳۷۳ ش نوشته شده است.
پاسخ به این سؤال که امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف چگونه نظام‌های سیاسی گوناگون را که دارای افکار و توانایی‌های مختلفی هستند، از میان برداشته و نظام واحد جهانی تشکیل می‌دهند، انگیزه تالیف کتاب بوده است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب با مقدمه مؤلف در تذکر چند نکته پیرامون آن، آغاز شده و مطالب به صورت تحلیلی و بر مبنای احادیث مهدویت، در سه بخش و هر بخش در چندین فصل، به ترتیب ذیل تنظیم شده است:
در بخش اول، اوضاع جهان پیش از ظهور که آکنده از جنگ، ویرانی و قحطی است، مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه گیری می‌شود که مردم در آن هنگام از مرام‌ها، مکتب‌ها و حکومت‌های گوناگون که هر کدام ادعای رعایت حقوق بشر و سعادت انسان را دارند، مایوس شده، از بهبود اوضاع نابسامان جهان ناامید گشته و در انتظار مصلحی به سر می‌بردند تا نجات بخش آنان باشد.
دوم، چگونگی انقلاب جهانی امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف را کاویده و در سوم، اهداف و سیستم اجرایی حکومت آن حضرت همراه گزارشی از وضعیت علم، فرهنگ و ترقی روابط اجتماعی و انسانی آمده است.
برداشت‌هایی که از روایات صورت گرفته و به جایی استناد داده نشده است، نظر شخصی نویسنده می‌باشد.
از آنجا که مؤلف در مقام نفی یا اثبات روایات نبوده، سعی کرده است تا آن چه محدثان و مؤلفان معتبر در کتاب‌های خویش آورده‌اند، نقل کند، و لذا جز در پاره‌ای از موارد، از سند روایات بحثی به میان نیامده است. از این رو خود نیز اعتراف دارد که مدعی صحیح و غیر قابل خدشه بودن تمامی روایات مورد استناد در کتاب نیست.
ویژگی کتاب آن است که مؤلف سعی دارد، به دور از اصطلاحات خاص و نزاع‌های دینی، مطالب را در قالبی نو، ساده و در خور فهم عموم ارائه کند.

گزارش محتوا

[ویرایش]


← بخش اول


بخش نخست، به دنبال ترسیم دورنمایی از جهان پیش از ظهور بوده و اوضاع نابسامان آن را در شش فصل، با استفاده از روایات بررسی می‌کند.
فصل اول، چشم انداز عمومی حکومت‌های پیش از ظهور را در مؤلفه‌های زیر به تصویر کشیده و آن‌ها را توضیح داده است: استبداد حکومت‌ها، ترکیب دولت‌ها، نفوذ زنان، فرمان روایی کودکان، تزلزل حکومت‌ها و ناتوانی قدرت‌ها از اداره کشور.
دوم، به بررسی وضعیت دینی مردم پیش از ظهور پرداخته و مؤلف با استفاده از روایات، چنین بیان می‌کند که در آن روزگار، از اسلام و قرآن جز نامی بر جای نمی‌ماند، مسلمانان تنها به نام، مسلمان هستند، مساجد دیگر جای ارشاد و مؤعظه مردم نیست، فقیهان آن زمان، بدترین فقهای روی زمینند و دین با کالای کم ارزش و بهای اندک معوضه می‌شود.
نویسنده در سوم، سست شدن بنیان خانواده، سردی عواطف انسانی، گسترش اعمال منافی عفت، آرزوی کمی تعداد فرزندان و افزایش خانواده‌های بی سرپرست را از ویژگی‌های بارز آخرالزمان دانسته است.
هرج و مرج و ناامنی، جنایات هولناک، آرزوی مرگ زندگان، به اسارت رفتن مسلمانان، فرو رفتن در زمین، افزایش مرگ‌های ناگهانی، ناامیدی جهانیان از نجات، نداشتن دادرس و پناه و جنگ، کشتار و فتنه‌ها، مؤلفه‌هایی هستند که در چهارم، امنیت پیش از ظهور را ترسیم می‌کنند.
از روایات مطرح شده در فصل پنجم، استفاده می‌شود که بر اثر گسترش فساد و تباهی، جهان از نظر اقتصادی در وضعیت بدی به سر بخواهد برد.
کمبود باران و باریدن باران‌های بی موقع، خشک شدن دریاچه‌ها و رودها، شیوع گرانی و گرسنگی، فقر و کساد تجارت و مبادله زنان در مقابل مواد غذایی، وضعیت نابسامان اقتصادی در عصر پیش از ظهور را به تصویر می‌کشند.
ششم، به تعدادی از روایاتی اشاره می‌کند که درباره مؤمنانی است که هیچ گاه زمین از آنان خالی نشده و آنان در شرایط سخت پیش از ظهور، دین خدا را یاری می‌کنند.

← بخش دوم


بخش دوم، فصل اول، نکاتی پیرامون طریقه اعلان ظهور، شعار پرچم قیام، خرسندی جهانیان از قیام، نجات محرومان و نقش زنان در این قیام مطرح می‌کند.
خصوصیت جسمی، کمالات اخلاقی و کرامات آن حضرت با استفاده از روایات، در دوم، مورد بررسی قرار گرفته است.
نیروهای حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف از ملیت‌های گوناگونی تشکیل شده‌اند و به هنگام قیام، با شیوه خاصی فراخوانی می‌شوند. سپاهیانی که با شرایط خاصی در این ارتش پذیرفته می‌شوند، دارای ویژگی‌های مخصوصی هستند که سوم، روایات مربوط به این موضوع را بررسی می‌کند.
از آنجا که هدف از قیام حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف برپایی حکومت الهی است، طبعا آن حضرت با موانعی روبرو خواهند بود که باید با انجام عملیات نظامی آن‌ها را از سر راه بردارد. در فصل چهارم تا هفتم، روایاتی درباره جنگ‌های آن حضرت، امدادهای غیبی، شیوه رفتار امام عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف با دشمنان و احیای سنت محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم مطرح شده است.

← بخش سوم


در آخرین بخش، ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف از لحاظ امنیت، اقتصاد و بهداشت و درمان مورد بررسی قرار گرفته است.
مبحث پایانی، مربوط به روایاتی است که به شهادت یا رحلت آن حضرت اختصاص دارد و مؤلف روایاتی که دلالت بر شهادت حضرت دارد را، ترجیح داده است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع مورد استفاده مؤلف، نمایه آیات، روایات، نام معصومین علیه‌السّلام و اعلام (اشخاص، مکان‌ها و کتب) در انتهای کتاب آمده است.

منابع مقاله

[ویرایش]

۱- مقدمه و متن کتاب.
۲- پارسا با مشارکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و انتشارات مسجد جمکران، (۱۳۸۸)، «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع.
[۱] «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۱ ص۳۹۶.
[۲] نشانه‌هایی از دولت موعود، مقدمه کتاب.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۱ ص۳۹۶.
۲. نشانه‌هایی از دولت موعود، مقدمه کتاب.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار