نهج الفصاحة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افنهج الفصاحة کتابی است که در آن سخنان فصیح پیامبر گرامی اسلام -صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم -که خود را افصح العرب می‌خواند فراهم آمده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

پیامبر اکرم در میان سخنگویان عرب در فصاحت ممتاز و در بلاغت بی همتا بود و این عجب نیست زیرا قلب وی مهبط الهام بود و گفتار الهی بر زبانش جاری می‌شد، هر چند اسلوب سخنان وی با گفتار الهی مختلف است اما در این جهت با هم اشتراک دارند که هر دو از دسترس معارضه و تقلید برکنارند.
نویسنده در جمع آوری این مجموعه از منابعی چون: کافی ، من لا یحضره الفقیه ، تهذیب ، استبصار ، صحاح سته اهل سنت ، اعیان الشیعة ، ناسخ التواریخ
[۱] نهج الفصاحة ، ص۱۱.
، ابی مع الصغیر من حدیث البشیر النذیر، البیان و التبیین ، العقد الفرید ، ربیع الابرار و غیره بهره جسته است.
برخی کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار علی بن ابی طالب -علیه‌السّلام - نقل شده و این توارد در بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به علی بن ابیطالب -علیه‌السّلام -دیده می‌شود که سرچشمه آن تقارب و تشابه معنوی میان حضرت محمد -صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم -و حضرت علی -علیه‌السّلام -است نه اشتباه راویان.
نویسنده خود این کلمات گهربار را به فارسی روان ترجمه نموده و مقدمه‌ای زیبا بر آن نگاشته است. مقدمه‌ای کوتاه بر چاپ اول کتاب و مقدمه‌ای مبسوط بر دومین طبع کتاب که در آن به زندگی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم پرداخته شده است. در پایان کتاب نیز فهرست موضوعی کلمات قصار در اختیار خواننده قرار داده شده است.

نسخه شناسی

[ویرایش]

نسخه حاضر که چاپ چهارم این کتاب ارزشمند است در قطع رقعی با جلد گالینگور در ۵۱۲ صفحه در سال ۱۳۸۲ شمسی توسط انتشارات «دنیای دانش» منتشر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نهج الفصاحة ، ص۱۱.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار