نهج الفقاهة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب " نهج الفقاهة " تعليقه‌اى بر كتاب بيع مکاسب شیخ انصاری مى‌باشد. مؤلف آن سید محسن طباطبایی حکیم از علماء و فقها و مراجع بزرگ تقليد شیعه در قرن چهاردهم هجرى، در حوزه علميه نجف اشرف و متوفاى سال ۱۳۹۰ هجرى قمرى می باشد .


درباره مؤلف

[ویرایش]

آيت الله سید محسن حکیم از مهم‌ترين فقهاى معاصر و از مراجع بزرگ تقلید شيعيان در قرن چهاردهم است. وى از شاگردان آخوند خراسانی ، آقا ضیاء عراقی و میرزای نائینی بود و پس از وفات سید ابو الحسن اصفهانی به عنوان يكى از مراجع تقليد اداره‌ى امور دينى و مذهبى شيعيان عراق را در دست گرفت. مرحوم حكيم علاوه بر بعد علمى از نظر سياسى و اجتماعى نيز داراى شخصيت ممتازى بوده و در مبازرات مردم عراق عليه اشغالگران انگليسى نقش مهمى بر عهده داشته است. با وجود اين كه فعاليت‌هاى سياسى مانع از اشتغال كامل مرحوم حكيم به امر تحصيل و تدريس بوده آثار علمى قابل توجهى از ايشان به يادگار مانده است از جمله مستمسک عروه ، حقائق الاصول ، نهج الفقاهه ، منهاج الصالحین ، اصول الفقه ، شرح تبصره و دليل الناسك. كتاب مستمسك شرح استدلالى و جامعى است بر قسمت اول كتاب العروة الوثقی تاليف مرحوم سید کاظم یزدی . اين كتاب از گنجينه‌هاى فقهى شیعه محسوب مى‌شود ولى تمامى ابواب فقه را در بر ندارد و از جمله نقائص آن، كتاب حج است كه از ابتداى حج تا كيفيت احرام را شامل مى‌شود.

موضوع كتاب

[ویرایش]

اين كتاب تعليقه‌اى بر كتاب بيع مکاسب شیخ انصاری مى‌باشد.

شيوه نگارش

[ویرایش]

مؤلف در اين كتاب به سبكى علمى و دقيق به بررسى مباحث كتاب بيع شيخ انصارى مى‌پردازد. وى در آغاز كتاب مى‌فرمايد: مخفى نماند كه اگر زيد اسب خود را در برابر يك دينار به عمرو بفروشد. در اينجا چند نكته قابل توجه است. اول عهد و پيمانى كه ميان زيد و عمرو برقرار شده است. و آن التزام هر يك از آنها به فروش اسب در برابر يك دينار. اين التزام يك امر حقيقى است كه قوام آن به نفس هر دو نفر آنهاست. و آن يك فعل اختيارى است كه اراده و کراهت به آن تعلق پيدا مى‌كند. كه ايجاب از طرف زيد و قبول از طرف عمرو است.

مباحث كتاب

[ویرایش]

اين كتاب شامل مباحث زير مى‌باشد: مقدمه، تعريف بیع ، معاطات ، الفاظ عقد بیع ، شرائط عقد بيع، شروط متعاقدین ، شرائط عوضين، كتاب خيارات، تعريف خیار ، اتحاد موجب و قابل، مبيع منعتق بر مشترى. اين كتاب در ۴۵۰ صفحه آمده است.

معرفى كتاب

[ویرایش]

آقا بزرگ تهرانی صاحب كتاب ارزشمند الذریعة الی تصانیف الشیعة درباره اين كتاب مى‌فرمايد:« نهج الفقاهة تعليقات على كتاب البيع من المكاسب للانصارى ۲۲: ۱۵۱ علقها السيد محسن الحكيم الطباطبائى طبعه جعفر الدجيلى ۱۳۷۱ بالنجف». كتاب نهج الفقاهه تعليقه بر كتاب بيع مكاسب شيخ انصارى تأليف سيد محسن حكيم طباطبائى. آقاى جعفر دجیلی در سال ۱۳۷۱ در شهر نجف اشرف آنرا به چاپ رسانده است.

نسخه حاضر

[ویرایش]

نسخه حاضر در برنامه از انتشارات ۲۲ بهمن، محل نشر شهر مقدس قم ، چاپ اول، به زبان عربی در قطع وزيرى و در يك جلد مى‌باشد.

مشاهده آنلاین كتاب

[ویرایش]

نهج الفقاهة نویسنده:سید محسن طباطبایی حکیم    

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۲.    
۲. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۲.    
۳. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۲۳.    
۴. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۹۲.    
۵. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۹۷.    
۶. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۱۸۰.    
۷. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۳۲۵.    
۸. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص۴۳۸.    
۹. نهج الفقاهة، سید محسن طباطبایی حکیم، ج۱، ص ۴۴۶.    
۱۰. الذریعة الی تصانیف الشیعة، آقا بزرگ تهرانی، ج۲۴، ص ۴۲۳.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامیرده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار