هارون و نماز (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افهارون علیه‌السلام از طرف خداوند مأمور به اقامه نماز شدند. در این مقاله آیات مرتبط به نماز و حضرت هارون علیه‌السلام معرفی می‌شوند.


مأموریت برای اقامه نماز

[ویرایش]

مأموريّت هارون علیه‌السلام، براى اقامه نماز و مراقبت بر آن:
وَ أَوْحَيْنا إِلى‌ مُوسى‌ وَ أَخِيهِ أَنْ تَبَوَّءا لِقَوْمِكُما بِمِصْرَ بُيُوتاً وَ اجْعَلُوا بُيُوتَكُمْ قِبْلَةً وَ أَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ‌ . به موسی و برادرش وحی كرديم كه براى قوم خود خانه‌هايى در سرزمين مصر انتخاب كنيد، و خانه‌هايتان را مقابل يكديگر (و متمركز) قرار دهيد، و نماز را بر پا داريد، و به مؤمنان بشارت ده (كه سرانجام پيروز مى‌شوند).
مقصود از «اقيموا الصلاة» ادامه نماز و مراقبت بر آن است.

اقامه نماز در منازل

[ویرایش]

مأموريّت هارون و موسى عليهماالسلام و بنی‌اسرائیل، براى اقامه نماز در خانه‌هاى خود:
وَ أَوْحَيْنا إِلى‌ مُوسى‌ وَ أَخِيهِ أَنْ تَبَوَّءا لِقَوْمِكُما بِمِصْرَ بُيُوتاً وَ اجْعَلُوا بُيُوتَكُمْ قِبْلَةً وَ أَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ‌ . به موسى و برادرش وحى كرديم كه براى قوم خود خانه‌هايى در سرزمين مصر انتخاب كنيد، و خانه‌هايتان را مقابل يكديگر (و متمركز) قرار دهيد، و نماز را بر پا داريد، و به مؤمنان بشارت ده (كه سرانجام پيروز مى‌شوند).

← تفسیر آیه


گفته شده: مقصود از «و اجعلوا بيوتكم قبلة ...» خواندن نماز در منازل است.
در اينكه مقصود از «قبله» چيست، مفسران احتمالهاى گوناگونى ذكر كرده‌اند، از جمله آنها محل نماز است. گفتنى است جمله «واقيموا الصلاة» مؤيدى بر احتمال ياد شده است‌.
در تفسیر و توضیح آیه آمده است:
خداوند مى‌فرمايد: ما به موسى و برادرش وحى فرستاديم كه براى قوم خود خانه‌هايى در سرزمين مصر انتخاب كنيد" (وَ أَوْحَيْنا إِلى‌ مُوسى‌ وَ أَخِيهِ أَنْ تَبَوَّءا لِقَوْمِكُما بِمِصْرَ بُيُوتاً).
و مخصوصا" اين خانه‌ها را نزديك به يكديگر و مقابل هم بسازيد" (وَ اجْعَلُوا بُيُوتَكُمْ قِبْلَةً).
سپس به خود سازى معنوى و روحانى بپردازيد" و نماز را بر پا داريد" و از اين طريق روان خود را پاك و قوى نمائيد (وَ أَقِيمُوا الصَّلاةَ).
و براى اينكه آثار ترس و وحشت از دل آنها بيرون رود، و قدرت روحى و انقلابى را بازيابند" به مؤمنان بشارت ده" بشارت به پيروزى و لطف و رحمت خدا (وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ‌).
از مجموع اين آيه استفاده مى‌شود كه بنى اسرائيل در آن زمان به صورت گروهى پراكنده، شكست‌خورده، وابسته و طفيلى، و آلوده و ترسان بودند، نه خانه‌اى از خود داشتند و نه اجتماع و تمركزى، نه برنامه سازنده معنوى داشتند و نه شهامت و شجاعت لازم براى يك انقلاب كوبنده! لذا موسى و برادرش هارون ماموريت يافتند كه براى بازسازى اجتماع بنى اسرائيل مخصوصا از نظر روحى برنامه‌اى را در چند ماده پياده كنند. یکی از برنامه‌ها: توجه به عبادت و مخصوصا نماز كه انسان را از بندگی بندگان جدا، و به خالق همه قدرتها پيوند مى‌دهد، قلب و روح او را از آلودگی گناه مى‌شويد و حس اتكاى به نفس را در آنان زنده مى‌كند و با تكيه بر قدرت پروردگار، روح تازه‌اى به كالبد انسان مى‌دمد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. یونس/سوره۱۰، آیه۸۷.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۳۶۹.    
۳. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ۵، ص ۱۹۵.    
۴. یونس/سوره۱۰، آیه۸۷.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۳۶۹.    
۶. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ۵، ص ۱۹۵.    
۷. آلوسی، شهاب الدین، روح المعانی، ج۶، ص ۱۶۰.    
۸. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۳۷۰-۳۷۱.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳۱، ص۴۷۴، برگرفته از مقاله «هارون علیه‌السلام و نماز».    


رده‌های این صفحه : حضرت هارون | موضوعات قرآنی | نماز
جعبه ابزار