هانری رنه دالمانی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«هانری رنه دالمانی» سیاحی فرانسوی (۱۸۶۳- ۱۹۵۰) بود که به علت علاقه فراوانش به اشیاء عتیقه ، مسافرت‌های زیادی به کشورهای مشرق زمین انجام داد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی در سال ۱۸۹۸ م از شهرهای سمرقند ، بخارا ، خیوه و عشق آباد بازدید کرد. او در این سفر آثار هنری از جمله قالی، منسوجات زربافت و اشیاء فلزی قدیمی را جمع آوری کرد و با خود به فرانسه برد. وی سال بعد به فکر سفر به ایران افتاد و دو سفر به این سرزمین تدارک دید.
دالمانی در سال ۱۸۹۹ م در سفر دیگری که به عشق آباد داشت با یکی از فرانسویان موسوم به سزاری که در آن زمان در استخدام گمرک ایران بود به خراسان رفت و از شهرهای مشهد ، نیشابور ، سبزوار و قوچان دیدن کرد. او در این سفر، علاوه بر جمع آوری اشیاء عتیقه، به کاوش‌هایی در آثار تاریخی اطراف قوچان دست زد و پس از مدتی به کشورش مراجعت نمود.
هشت سال بعد یعنی در سال ۱۹۰۷ م دالمانی مجددا به ایران بازگشت، در حالی که از وزارت فرهنگ فرانسه جواز حفاری در ایران را اخذ کرده بود. او آثاری را که از این سفرها به دست آورده بود، در محلی به معرض تماشای فرانسویان گذاشت. مجموعه آثار عتیقه و تاریخی او امروزه یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین مجموعه‌هایی می‌باشد که در پاریس باقی مانده است.
در آخرین سفری که دالمانی به ایران داشت، بنا به توصیه موسیو سزاری، تصمیم گرفت درباره اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایرانیان به مطالعه بپردازد. بدین منظور در سفری سه ماهه از خراسان تا بختیاری ، آنچه را که مشاهده کرده یا از دیگران شنیده بود، یادداشت کرد و عکس‌های فراوانی نیز تهیه نمود.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

سفرنامه از خراسان تا بختیاری‌ (کتاب) .

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : تراجم | سفرنامه نویسان
جعبه ابزار