هدیه بلقیس (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر این مقاله به آیه‌ای که در مورد هدیه بلقیس ملکه قوم سبا اشاره‌ می‌کنیم.


تدبیر بلقیس

[ویرایش]

و انی مرسلة الیهم بهدیة فناظرة بم یرجع المرسلون. «و من (اکنون جنگ را صلاح نمی‌بینم) هدیه گران‌بهائی برای آنها می‌فرستم تا ببینم فرستادگان من چه خبر می‌آورند».

امتحان سلیمان

[ویرایش]

ملکه افزود: ما باید قبل از هر کار سلیمان و اطرافیان را بیازمائیم و ببینیم به راستی چه کاره‌اند؟ سلیمان پادشاه است یا پیامبر؟ ویرانگر است یا مصلح؟ ملت‌ها را به ذلت می‌کشانند یا عزت؟ و برای این کار باید از هدیه استفاده کرد، لذا من هدیه قابل ملاحظه‌ای برای آنها می‌فرستم تا ببینم فرستادگان من چه واکنشی را از ناحیه آنها برای ما می‌آورند (و انی مرسلة الیهم بهدیة فناظرة بم یرجع المرسلون).
پادشاهان علاقه شدیدی به هدایا دارند، و نقطه ضعف و زبونی آنها نیز همین جا است آنها را می‌توان با هدایای گران‌بها تسلیم کرد، اگر دیدیم سلیمان با این هدایا تسلیم شد، معلوم می‌شود شاه است! در برابر او می‌ایستیم و تکیه بر قدرت می‌کنیم که ما نیرومندیم، و اگر بی‌اعتنائی به ما نشان داد و بر سخنان خود و پیشنهادهایش اصرار ورزید معلوم می‌شود، پیامبر خدا است در این صورت باید عاقلانه برخورد کرد.

عودت هدیه

[ویرایش]

و انی مرسلة الیهم بهدیة فناظرة بم یرجع المرسلون• فلما جاء سلیمـن قال اتمدونن بمال فما ءاتـین الله خیر مما ءاتـیکم بل انتم بهدیتکم تفرحون.
«هنگامی که (فرستادگان ملکه سبا) نزد سلیمان آمدند گفت: می‌خواهید مرا با مال کمک کنید (و فریب دهید!) آنچه خدا به من داده از آنچه به شما داده بهتر است بلکه شما هستید که به هدایایتان خوشحال می‌شوید».
بعضی از مفسرین گفته‌اند: مراد از (بهدیتکم) آن هدیه‌ای که فرستاده‌اند نیست، بلکه هدیه‌هایی است که دیگران برای ایشان بفرستند و معنای جمله این است که: این شمایید که به خاطر علاقه‌ای که به جمع مال و زیاد کردن آن دارید وقتی از جایی برایتان هدیه‌ای می‌آید خوشحال می‌شوید، ولی ما اینطور نیستیم، و هیچ اعتنایی به مال دنیا نداریم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نمل/سوره۲۷، آیه۳۵.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۵، ص۴۵۵.    
۳. نمل/سوره۲۷، آیه۳۵.    
۴. نمل/سوره۲۷، آیه۳۶.    
۵. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۱۵، ص۵۱۵.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۲۸۹، برگرفته از مقاله «هدیه بلقیس».    


رده‌های این صفحه : بلقیس | موضوعات قرآنی | هبه
جعبه ابزار