همراه با مهدی منتظر (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«همراه با مهدی منتظر علیه‌السّلام بررسی تطبیقی مهدویت در اندیشه شیعه و سنی» اثر مهدی فتلاوی با ترجمه بیژن کرمی، به بررسی فکری، تاریخی و مقایسه‌ای موارد اتفاق و اختلاف اعتقادی و تاریخی بین شیعه و عامه درباره حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته است.
کتاب به زبان عربی و در سال ۱۴۱۶ ق نوشته شده است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب با دو مقدمه از مترجم و مؤلف در توضیحاتی پیرامون ترجمه و متن، آغاز شده و مطالب در سه فصل و یک خاتمه ارائه گردیده است.
قبل از شروع فصول، مطالبی تحت عنوان «زمینه بحث» آغازگر مباحث می‌باشد.
نویسنده با بررسی جایگاه امام مهدی علیه‌السّلام در اندیشه مسلمانان، ابتدا به علل توطئه چینی در باور مهدویت پرداخته و آن گاه به عقاید و دیدگاه مشترک بین مسلمانان در این حوزه و نیز زمینه‌های مورد اختلاف مسلمانان در این باره می‌پردازد.
کتاب، خلاصه‌ای است از مجموعه تحقیقات و مباحث مؤلف از یک تحقیق کامل و گسترده وی در باب مقایسه در مکتب شیعه و عامه در حل اختلافات مذهبی راجع به مهدی منتظر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و دلایل مطرح شده در آن، از ویژگی‌هایی چون ریشه دار بودن، عمیق بودن و قدرت اصالت برخوردار است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

در «زمینه بحث»، ابتدا نقش اعتقاد به مهدویت در اندیشه و تفکر بیدارگر اسلامی توضیح داده شده؛ سپس ابعاد توطئه علیه این عقیده، از لحاظ تاریخی، سیاسی و فکری بیان گردیده و نظرات علمای دو فرقه که در صحت آن توافق نظر دارند، تشریح شده است.
فصل اول، به بررسی و تحقیق پیرامون زمینه‌های مشترک بین شیعه و عامه در مساله مهدویت پرداخته است.
برخی از این زمینه‌ها؛ عبارتند از: اصل قضیه مهدویت، لزوم اعتقاد به مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، این که ایشان از سلاله اهل بیت علیه‌السّلام است، قطعیت حکومت جهانی ایشان و...
دوم و سوم، به بررسی زمینه‌های مورد اختلاف مذاهب اسلامی در مورد مهدویت پرداخته است.
از جمله موارد اختلاف مسلمانان در بحث مهدویت، می‌توان به مساله ولادت، نام پدر و جد، غیبت امام، امکان زنده بودن در مدت طولانی اشاره کرد.
خاتمه، به مقایسه‌ای مختصر بین دو دیدگاه شیعه و سنی درباره مهدویت پرداخته و به سخره گرفتن دیدگاه شیعه توسط عامه را نقد کشیده است.

نگاهی به ترجمه

[ویرایش]

کتاب از ترجمه‌ای روان و به روز، همراه با رعایت امانت در ترجمه برخوردار است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع و مصادر در انتهای کتاب آمده است.
پاورقی‌ها به ذکر منابع و ترجمه آیات اختصاص دارد.
[۱] پارسا با مشارکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و انتشارات مسجد جمکران، (۱۳۸۸)، «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۲ ص۱۰۵۱.
[۲] همراه با مهدی منتظر علیه‌السّلام بررسی تطبیقی مهدویت در اندیشه شیعه و سنی، مقدمه.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. پارسا با مشارکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و انتشارات مسجد جمکران، (۱۳۸۸)، «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۲ ص۱۰۵۱.
۲. همراه با مهدی منتظر علیه‌السّلام بررسی تطبیقی مهدویت در اندیشه شیعه و سنی، مقدمه.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار