هند بنت نعمان لخمی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افهند بنت نعمان لخمی
نسب‌شناسی
نام هند بنت نعمان لخمی
لقب هند صغری
نسب هند بنت نعمان بن منذر بن امری‌ء القیس
قبیله شاهزاده‌ای از پادشاهی لخمیان
ولادت/وفات
شهر تولد حیره
کشور تولدعراق
محل زندگیحیره
تاریخ وفات سال ۷۴ قمری
شهر وفات حیره
کشور وفات عراق
اطلاعات مذهبی
دین مسیحیت

هند بنت نعمان لخمی، شاهزاده‌ای از پادشاهی لخمیان بود که پس از کشته شدن پدرش به دست خسروپرویز رهبانیت درپیش گرفت. او مدت زیادی زیست و سرانجام به سال ۷۴ قمری در دیر خود درگذشت.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

هند (صغری) لخمی، دختر نعمان بن منذر بن امری‌ء القیس، شاهزاده‌ای شیواسخن و از خاندان زمام‌داران است که در قصر پادشاهی در حیره متولد و در آن‌جا پرورش یافت. چون خسرو بر نعمان، پدر هند خشم گرفت، او را زندانی کرد و وی در همان زندان درگذشت پس از آن هند رهبانیت پیشه کرد و لباس پشمینه پوشید و در دیری که میان حیره و کوفه بنا کرده بود اقامت گزید. دیر او را «دیر هند صغری» نامیدند تا با دیرِ هند دختر حارث اشتباه نشود.
با شروع فتوحات اسلامی، پادشاهی لخمیان از میان رفت و خالد بن ولید وارد حیره شد و با هند در دیر ملاقات کرد و اسلام را بر وی عرضه داشت، اما هند به بهانه کهنسالی، از تغییر دینش عذر خواست. هند مدت زیادی زیست و سرانجام کور شد. از جمله کسانی که هند را دیدند، یکی مغیرة بن شعبه بود که سخنش را پسندید و دیگری عبیدالله بن زیاد و‌ هانی بن قبیصه بودند و بعدها حجاج بن یوسف ثقفی در سال ۷۴ ق با وی دیدار کرد. سرانجام، هند در همان دیر جان سپرد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۸، ص۹۸.    
۲. یاقوت حموی، یاقوت بن عبدالله، معجم البلدان، ج۲، ص۵۴۱.    


منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۲۳۷.

جعبه ابزار