ولید بن عتبه بن ابی سفیان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افولید ابن عتبة ابن ابی سفیان (نوه ابوسفیان و برادرزاده معاویه) از امرا و والیان اموی. پدرش عتبه، برادر معاویه، است.


معرفی اجمالی ولید بن عتبه

[ویرایش]

مرد سخنوری بود که در دستگاه بنی امیه، نقش مؤثری داشت و از هواداران آنها بود. ولید بن عتبه، کسی که در زمان معاویه سال ۵۷ هجری قمری والی مدینه بود و بعد از او پسرش "یزید" بر حسب وصیت معاویه، به او نامه نوشت و دستور داد تا به محض دریافت نامه، از حسین بن علی (علیه‌السّلام) برای او، بیعت بگیرد و اگر حسین (علیه‌السّلام) نپذیرفت گردنش را بزند.
بیعت گرفتن برای ولید از حسین بن علی (علیه‌السّلام)، بسیار سخت بود لکن با مشورتی که با " مروان " کرد، امام حسین را شبانه احضار نمود. بعد از اینکه آن حضرت به «دارالاماره» آمد، گفتگوهایی بین آنها انجام شد که حضرت فرمود:
«ای ولید تو دوست داری که من در مقابل مردم با تو بیعت کنم، پس صبر کن تا صبح شود تا ببینم چه می‌شود و پاسخ را به بعد موکول کرده و فرمودند: «ای امیر؛ ما اهل بیت نبوت و سرچشمه رسالت و محل آمد و شد فرشتگانیم، همه نیکی‌ها از ما آغاز و به ما ختم می‌شود. یزید مردی است فاسد و شرابخوار که به ناحق خون می‌ریزد و اشاعه فساد می‌کند. شخصی چون من با فردی مانند او، بیعت نکند. ما صبح می‌کنیم و شما هم صبح می‌کنید، ما نظاره می‌کنیم، شما هم نظاره کنید که کدامیک از ما به خلافت و بیعت سزاوار تر است. »
ولید بن عتبه به دلیل بی کفایتی در این امر در سال ۶۰ هـ ق از منصب خود عزل شد. یزید، عمرو ابن سعید را به جای او نصب و "ولید" را به شام، نزد خود خواند و در آنجا از مشاوران او شد، سپس او در سال ۶۲ هجری قمری، در زمان بعد از امام حسین (علیه‌السّلام) والی مدینه شد.

داستانی از ولید با امام حسین

[ویرایش]

به نقل تاریخ زمانی که ولید فرماندار مدینه بود، امام حسین بن علی (علیه‌السّلام) با او اختلاف پیدا کرد. حضرت برای آشنا کردن دیگران به احقاق حق خود و شکستن پایه‌های ظلم به او فرمود:
«اگر بر من اجحاف کنی؛ به خدا سوگند در مسجد رسول خدا می‌ایستم و مردم را به آن پیمانی که پدران و نیاکان آنها بنیان گذاران آن بودند (اشاره به پیمان فضول) دعوت می‌کنم و. . . . » که در نتیجه، ولید از جریان و سخنان حضرت وحشت کرد و دست از اجحاف برداشت. ولید بر اثر بیماری طاعون درگذشت.

منبع

[ویرایش]

دایرة المعارف طهور، تاریخ بازیابی۱۳۹۵/۴/۲۱.    جعبه ابزار