ویکی فقه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افویکی فقه تلاش می‌کند تا علوم اسلامی، اعم از تفسیر قرآن، فقه، اصول، فلسفه، کلام و ... را توسط کاربران و محققان حوزوی، بر روی اینترنت منعکس کند.


محتوای ویکی‌فقه

[ویرایش]

ویکی‌فقه با همکاری پژوهشکده باقر العلوم (ع) و صدای بهار پیاده‌سازی می‌شود و توسط صدای بهار طراحی شده و اجراء می‌گردد. محققین بزرگوار می‌توانند نظرهای خود را به نشانی زیر ارسال نمایند و مشکل‌هایی که با آن برخورد می‌کنند را اطلاع دهند.
ویکی‌فقه تلاش می‌کند تا مبانی فقه و اصول را که توسط محققان حوزوی نوشته می‌شود، بر روی اینترنت منعکس کند. ویکی‌فقه ابزاری است برای تولید دانشنامه توسط طلاب قم، نجف، مشهد و شهرستان‌ها و سایر کشورها. تولید محتوا بر عهده طلاب است و تلفیق ویکی‌فقه، مدرسه فقاهت و کتابخانه اینترنتی، ابزارهای لازم برای بیان دیدگاه‌های فقهی را فراهم می‌آورد تا زمینه استنتاج قوی‌تر را بوجود آورد.

بخش‌های مختلف این وب‌سایت

[ویرایش]

این پایگاه دارای بخش های مختلف و متنوعی است که به اهم ان ها اشاره می نماییم:

← آخرین مطالب اضافه شده


در این بخش واژه‌ها و مفاهیمی و توضیحات مبسوط آن‌ها که اخیراً در وب‌سایت درج گردیده است و همچنین مقالات برگزیده آمده است.

← درج مطلب


برای درج مطلب نیاز به نام کاربری و کلمه عبور و برای این کار نیاز به ایجاد حساب کاربری جدید است.

← ویکی پرسش


ویکی پرسش به صورت نسخه آزمایشی است. دانشنامه‌ی پرسش دینی است که ۸۳۸ مقاله در زمینه پرسش دینی دارد.

← کتابخانه فارسی


کتابخانه فارسی «مدرسه فقاهت» دارای ۴۵۸ عنوان کتاب در ۵۲۷ جلد است. شما می‌توانید از قسمت «فارسی» کتاب‌های شهید مطهری، تفسیر، تاریخی، کلامی و ... را انتخاب کنید و با کلیک بر روی نام کتاب، آن را صفحه به صفحه مشاهده کنید و در آدرس‌دهی مقاله‌های ویکی‌فقه و ویکی‌پرسش، به صفحه مورد نظر لینک دهید.
لینک دروس و مباحث طرح‌شده در حوزه‌های علمیه و در موضوعات مختلف قابل خواندن است.

← کتابخانه عربی


کتابخانه «مدرسه فقاهت» دارای ۱۱۱۷ عنوان کتاب در ۲۸۳۲ جلد است. شما می‌توانید از قسمت «شیعی» کتاب‌های فقهی، اصولی، حدیثی، تفسیری و ... را انتخاب کنید و با کیلک بر روی نام کتاب، آن را صفحه به صفحه مشاهده کنید و در آدرس‌دهی مقاله‌های ویکی‌فقه، به صفحه مورد نظر لینک دهید.
قابل توجه است که کتابخانه مدرسه فقاهت کتابخانه‌ای رایگان برای مستند کردن مقاله‌ها است.

← فهرست الفبایی


می‌توانید واژه‌ها و اصطلاحات را به صورت الفبایی پیدا کنید و اطلاعات مربوطه را بیابید.

← صفحه تصادفی


توضیحات برخی از کلمات و مصطلاحات فقهی و اصولی به صورت رندومی آمده است.

اهداف ویکی‌فقه

[ویرایش]

برخی از اهداف ویکی فقه عبارت است از:
ارتباط تدریس، تحقیق و کتب ویکی فقه به دنبال ارتباط بین سه بخش تدریس استاد ، تحقیق طلبه و مطالب کتاب ها است، به گونه‌ای که شاگرد در مورد درس استاد خود تحقیق کند و تحقیق خود را دیجیتال نماید، و آن را بر روی سایت قرار دهد و طلاب سایر حوزه‌ها آن را ببینند، اشکال‌ها را بیان کنند و آن را کامل‌تر نمایند.
ارتباط حوزه‌ها با این روش پیوند علمی بین سه حوزه علمیه قم، حوزه علمیه مشهد و حوزه علمیه نجف پیش می‌آید و طلاب شهرستان‌ها و سایر کشورها نیز می‌توانند به زبان فارسی یا عربی در این هم‌افزایی علمی کمک کنند.

← مخاطبین ویکی فقه


مخاطب ویکی‌فقه دوگروه هستند:
۱- طلاب : ویکی‌فقه در مرحله اول به دنبال تسهیل در فهم مطالب، تبیین استدلال‌ها، تلخیص درس‌ها و بیان شقوقی است که در درس بیان نمی‌شود.
ازطرف دیگر ویکی فقه به دنبال دیجیتال نمودن نظریه‌های مرتبط با درس اساتید است. طلبه‌هایی که در مقطع درس خارج تحصیل می‌کنند می‌توانند با طرح نظریه‌های جدید در موضوع درس یک استاد، از یک سو طلبه‌های دیگر را از نظر خود بهره‌مند سازند و از سوی دیگر با نظارت سایر طلبه‌ها اشکال‌های آن را برطرف کنند.
اما طلبه‌هایی که در حال خواندن کفایه هستند یا رسائل و مکاسب را تمام نموده‌اند نیز می‌توانند در بخش‌های عمومی ویکی فقه، حضور داشته باشند و مفاهیمی که به عنوان مطالب پایه است را به نگارش درآورند.
۲- مردم: ویکی‌فقه در مرحله دوم، به دنبال بیان مفاهیم دینی، فقهی، عقیدتی و تاریخی است تا عموم مردم بتوانند از منبع منسجمی که کلمه‌های کلیدی را به هم پیوند داده، بهره ببرند.

هم‌افزایی در درس خارج

[ویرایش]

برای هم‌افزایی علمی طلبه‌هایی که در درس‌های خارج حوزه علمیه قم، مشهد، نجف شرکت می‌کنند روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
بیان استدلال به شکل اول اگر استدلال استاد در هر مبحث، به شکل قیاس نوع اول درآورده شود، صغری و کبری روشن‌تر می‌شود و طلبه می‌تواند با دیدن آن صحت استدلال را بیابد، و اگر نقصی در کلیت کبری یا صحت صغری وجود داشته باشد، آن را به راحتی متوجه می‌شود.
لذا یکی از روش‌های پیشنهادی برای ارتباط تحقیق شاگرد با تدریس استاد، بیان استدلال به شکل قیاس نوع اول است. نمونه آن را می‌توانید در اصل مثبت یا استصحاب نبوت مشاهده نمایید. استدلال صاحب کفایه و اشکال استاد و استدلال علامه حائری به شکل قیاس نوع اول بیان شده است.
تلخیص درس بیان چکیده درس به گونه‌ای که به مطالب اساسی آن اشاره شود یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی است. خلاصه درس برای طلبه‌ای که در درس شرکت کرده، مفید است و طلبه می‌تواند با مراجعه به آن، بر درس اشراف پیدا کند و در مقام استدلال و در مقام مقایسه نظر استاد با نظر سایر اساتید، از چکیده بهره می‌گیرد.
سه جلسه هشتم، نهم و دهم آذرماه سال ۸۹ درس اصول آیت‌الله سبحانی در مقاله استصحاب مخصص خلاصه شده است.
تلخیص درس، هم به فهم آن کمک می‌کند و طلاب می‌توانند آن را درقالب فایل html بر روی تلفن همراه خود داشته باشد و در صورت لزوم به آن مراجعه کند.
این روش در مقاله‌های عقیدتی کاربرد بیشتری دارد و طلبه با همراه داشتن چکیده درس می‌تواند از روی تلفن همراه، آیه، روایت و نشانی آن را بیان کند و نیازی به همراه داشتن کتاب برای پاسخگویی نیست.

مطالب اضافه بر درس

[ویرایش]

استاد بسیاری از مواردی که به بحث مرتبط است را به خاطر این که از حوصله جمع خارج است، مسکوت می‌گزارد و شاگردان می‌توانند با نوشتن آن، شقوق مسئله را بسط دهند و قوت علمی درس را افزایش دهند.
پیوند به منابع درس منبع بسیاری از مطالبی که استاد بیان می‌کند، در بخش کتابخانه مدرسه فقاهت وجود دارد، و با لینک دادن تحقیق نگارش شده به کتاب‌های کتابخانه و درس استاد، از یک سو اصل متن توسط سایر طلاب مشاهده می‌شود واز سوی دیگر صحت برداشت از کتاب، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ثمره علمی نوشتن در ویکی فقه

[ویرایش]

بسیاری از طلبه‌های درس خارج، مقاله‌هایی را در مورد درس اساتید می‌نویسند که هرگز منتشر نمی‌شود و گاهی نظریه‌های جدیدی مطرح می‌کنند که نهایتا در درس خارجی که شاید خودشان ارائه دهند، بیان می‌شود.
اگر این نظریه‌ها در ویکی‌فقه نوشته شود هم مقاله در اختیار سایر طلبه‌ها قرار می‌گیرد و هم نظریه‌ها دیجیتال و ماندگار می‌شود. و چون در کمترین زمان ممکن در اختیار سایر کاربران قرار می گیرد، اشکال‌های نظریه بیان و برطرف می‌شود و از نظر علمی متقن می‌گردد.
•روش تشویق برای تشویق طلاب به بیان نظریه‌های فقهی و اصولی، در انتهای هر ماه به مقاله‌های برتر که در زمینه فقه یا اصول نوشته شود و با متن درس‌های اساتید مرتبط باشد و برای اتقان استدلال‌ها، به کتابخانه مجازی مدرسه فقاهت لینک داشته باشد، جوائز نقدی اهداء می‌شود.
هر ماه، سه مقاله برتر در زمینه فقه و اصول (جمعا شش مقاله)، برگزیده می‌شود و لینک آن در صفحه اول قرار می‌گیرد و جایزه نقدی به حساب نویسنده مقاله واریز می‌شود.جعبه ابزار