پناهندگی به مکه (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمکه شهری است که خداوند در آنجا برای انسان امنیت قرار داده است. لذا انسان به آنجا پناهنده می‌شود.


امنیت مکه

[ویرایش]

پناهندگی به شهر مکه، سبب برخورداری از امنیت می‌شود:
واذ قال ابرهیم رب اجعل هـذا بلدا ءامنا.... و (به یاد آورید) هنگامی را که ابراهیم عرض کرد: «پروردگارا! این سرزمین را شهر امنی قرار ده! ... .
.. اولم نمکن لهم حرما ءامنا...... آيا ما حرم امنى در اختیار آنها قرار نداديم‌... .
اولم یروا انا جعلنا حرما ءامنا...آيا نديدند كه ما حرم امنى (براى آنها) قرار داديم‌... .
در آیه سوره بقره ابراهیم دو درخواست مهم از پروردگار برای ساکنان این سرزمین مقدس می‌کند که به یکی از آنها در آیه قبل نیز اشاره شد. قرآن می‌گوید: به خاطر بیاورید هنگامی که ابراهیم عرض کرد پروردگارا این سرزمین را شهر امنی قرار ده (و اذ قال ابراهیم رب اجعل هذا بلدا آمنا). و همانگونه که در آیه قبل خواندیم این دعای ابراهیم به اجابت رسید، خدا این سرزمین مقدس را یک کانون امن و امان قرار داد، و امنیتی از نظر ظاهر و باطن به آن بخشید.
دومین تقاضایش این است که: اهل این سرزمین را (آنها که به خدا و روز بازپسین ایمان آورده‌اند) از ثمرات گوناگون روزی ببخش (و ارزق اهله من الثمرات من آمن منهم بالله و الیوم الآخر). جالب اینکه ابراهیم نخست تقاضای امنیت و سپس درخواست مواهب اقتصادی می‌کند، و این خود اشاره‌ای است به این حقیقت که تا امنیت در شهر یا کشوری حکمفرما نباشد فراهم کردن یک اقتصاد سالم ممکن نیست!.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۲۶.    
۲. قصص/سوره۲۸، آیه۵۷.    
۳. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۶۷.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱، ص۴۵۱.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۷، ص۲۳۹، برگرفته از مقاله «پناهندگی به مکه».    


رده‌های این صفحه : پناهندگی | مکه | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار