چگونگی اطلاع مردم از ظهور

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز سوی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و امامان معصوم (علیهم‌السّلام) علامت‌ها و نشانه‌هایی برای ظهور آن حضرت ذکر شده است که مردم با دیدن آن علائم و نشانه‌ها، از ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) با خبر می‌شوند، مثل خروج سفیانی و فرو رفتن زمین بیداء و ...


ذکر علائم و نشانه‌های ظهور

[ویرایش]

از سوی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و امامان معصوم (علیهم‌السّلام) علامت‌ها و نشانه‌هایی برای ظهور آن حضرت ذکر شده است که مردم با دیدن آن علائم و نشانه‌ها، از ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) با خبر می‌شوند.

علائم خاص

[ویرایش]

این علائم، از یک حیث، دو گونه‌اند: علائم خاص و علائم عام
علائم خاص، این علامت‌ها، خاص و مختص وجود پر برکت حضرت صاحب الامر (علیه‌السّلام) است و حضرت بدان وسیله می‌داند که خداوند او را اذن و اجازه ی ظهور داده است.
در روایتی طولانی، ابی‌ بن کعب از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) درباره ی علامت‌های ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) سؤال می‌کند. آن حضرت می‌فرماید:
او (امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) پرچمی‌ دارد که چون وقت ظهورش فرا رسد، خود به خود باز می‌شود و خدای تعالی آن را به سخن می‌آورد و عرض می‌کند: «یا ولی الله فاقتل اعدالله؛‌ ای ولیّ خدا! دشمنان خدا را بکش!». و این دو علامت است (اوّلی باز شدن پرچم، دومی، صدایی است که از پرچم بر می‌آید.)
و نیز او شمشیری دارد که در غلاف است و چون هنگام ظهور حضرتش فرا رسد از غلاف بیرون می‌آید و خداوند آن را به سخن می‌آورد و صدا می‌زند: «اخرج یا ولیّ الله! فلایحل لک انْ تقعَد فی اعداء الله؛‌ ای ولیّ خدا! قیام کن که دیگر جای درنگ نیست و نشستن برای تو روا نیست که از دشمنان خدا دست برداری». پس حضرت خروج می‌کند و قیام می‌کند و دشمنان خدا را هر کجا که بیابد به قتل می‌رساند...».

علائم عامه

[ویرایش]

علائم عامه، علامت‌هایی هستند که جنبه ی عمومی‌ دارد و برای مردم ظاهر خواهد شد و هر کس از عوام و خواص، در طول زندگی خود، برخی از آن‌ها را خواهد دید. این علامت‌ها بسیار است.
در این جا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:
۱- خروج سفیانی.
۲- گرفتن خورشید در نیمه ی ماه مبارک رمضان.
۳- گرفتن قرص ماه در آخر ماه مبارک برخلاف عادت.
۴- فرو رفتن زمین بیداء که سرزمینی است میان مکه و مدینه.
۵- فرو رفتن زمین یا جمعیتی در مشرق.
۶- توقّف خورشید از آغاز ظهر تا وسطِ وقت عصر.
۷- طلوع خورشید از مغرب.
۸- کشته شدن نفس زکیه که سیّدی است‌ هاشمی‌ در پشت کوفه (یعنی نجف) با هفتاد نفر از صالحان.
۹- خراب شدن دیوار مسجد کوفه.
۱۰- نمایان شدن پرچم‌های سیاه از طرف خراسان.
۱۱- خروج یمانی از طرف یمن.
۱۲- فرود آمدن ترک‌ها در جزیره (شمال عراق کنونی).
۱۳- ورود رومیان در رمله.
۱۴- پیدا شدن سرخی شدید در آسمان که در اطراف آن پراکنده شود.
۱۵- پیدایش آتش در طول مشرق که تا سه روز یا هفت روز در هوا بماند.
۱۶- عربان استقلال پیدا کنند و کشور گشایی کنند و از زیر بار و نفوذ دیگران بیرون روند.
۱۷- اهل مصر، فرمانروای خود را بکشند.
۱۸- شام خراب شود و سه پرچم در آن جا پدیدار گردد.
۱۹- رودخانه ی فرات طغیان کند یا شکافته شود، به حدّی که آب در کوچه‌های کوفه داخل شود.
۲۰- پلی در بغداد در کنار محله (کرخ) ساخته شود.
۲۱- ترسی عمومی‌ و مرگی سریع و همگانی، همه ی اهل عراق و مردم بغداد را فرا گیرد که قرار و آرام یا راه فرار نداشته باشند.
۲۲- صدایی از آسمان بلند شود که همه ی مردم روی زمین آن را به زبان خود بشنوند.
[۲] هاشمی شهیدی، سید اسد الله، زمینه سازان انقلاب جهانی مهدی علیه‌السّلام، ص۲۲ تا ۲۷.


← بعضی از احادیث علائم ظهور


علامت‌ها و نشانه‌های دیگری نیز هست که در کتاب‌های مبسوط، مانند بحارالانوار، (جلد پنجاه و دوم) ذکر شده است و ما، در این قسمت، به برخی از این احادیث که شامل چندین علامت است، اشاره می‌کنیم.

←← خروج سفیانی


امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: «پنج اتّفاق قبل از ظهور قائم (علیه‌السّلام) اتفاق می‌افتد: قیام یمانی؛ خروج سفیانی؛ منادی که از آسمان ندا می‌کند؛ فرو رفتن زمین در بیدا؛ کشته شدن نَفْسِ زکیه.» .

←← نزول حضرت عیسی


از امام باقر (علیه‌السّلام) نقل شده است: «... در آخرالزمان، نشانه‌هایی هست. از آن جمله است: دابّه الارض؛ دجال؛ نزول حضرت عیسی؛ طلوع خورشید از مغرب

←← علامت خروج دجال


در حدیثی طولانی، صعصعة بن صوحان از امیرالمؤمنین علی (علیه‌السّلام) در مورد خروج دجّال که از علائم ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است، می‌پرسد.
آن حضرت می‌فرماید: «... علامت خروج دجال، این است که نماز را سبک شمارند و امانت را ضایع کنند و دروغ را حلال بدانند و ربا بخورند و رشوه بگیرند و ساختمان‌ها را بلند سازند و دین را به دنیا بفروشند و سفیهان را به کار گیرند و با زنان مشورت کنند و قطع رحم کنند و از هواهای نفسانی تبعیت کنند و خون ریزی را سبک شمارند و حلم، ضعف شمرده شود و ظلم فخر باشد و حاکمان، فاجر و وزیران، ظالم باشند و عارفان ضعیف و قاریان، فاسق باشند و شهادت دروغ آشکار شود و فسق و فجور و بهتان و گناه و طغیان علنی شود و قرآن‌ها، تزیین شود و مساجد آراسته گردد و مناره مرتفع شود.... زنان با شوهران خود به خاطر حرص دنیوی، در تجارت شریک شوند و...»

علائم نزدیک ظهور و نشانه وقوع ظهور

[ویرایش]

بنابراین، علامت‌ها و نشانه‌های فراوانی برای ظهور امام زمان (علیه‌السّلام) وجود دارد که مردم با دیدن آن‌ها به ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) پی خواهند برد، لکن باید توجّه داشت که برخی از این علائم، نشانه ی نزدیکی ظهور است و برخی دیگر، نشانه ی وقوع ظهور.
به عنوان مثال علامت‌هایی که حضرت علی (علیه‌السّلام) در این حدیث بیان داشتند، نشانه‌های نزدیک شدن ظهور است، امّا خروج سفیانی، متّصل به ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است و او با آن حضرت جنگ خواهد کرد.
امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «... زمانی که سفیانی مالک مناطق پنج گانه ی شام: (دمشق، حمص، فلسطین، اردن، قنسرین) شد، در آن زمان، متوقع فرج باشید...» .

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۱۰-۳۱۱.    
۲. هاشمی شهیدی، سید اسد الله، زمینه سازان انقلاب جهانی مهدی علیه‌السّلام، ص۲۲ تا ۲۷.
۳. شیخ مفید، محمد بن محمد، ارشاد، ج ۲، ص۳۶۸-۳۸۱.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۳.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۱۸۱.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۱۹۳.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۶    


منبع

[ویرایش]
اندیشه قم، برگرفته از مقاله «چگونگی اطلاع مردم از ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۳/۱۸.    


جعبه ابزار