کتاب الخمس (للمحقق الداماد)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افكتاب الخمس دربرگيرنده مباحث آية اللّه عظمى حاج سید محمد محقق معروف به( داماد) قدس سره است كه به دست حكيم متأله آیة الله جوادی آملی دامت إفاضاته تقرير گشته است.


درباره كتاب

[ویرایش]

فقه علمى است برگرفته از متن دين و واقع مذهب، فقه علمى است زنده و در بردارنده آموزه‌هاى دين اسلام، هل بیت علیهم السلام در هيچ عصرى نسبت به فقه بى‌توجه نبوده و همواره قدر آن را دانسته‌اند، بلكه عادت ايشان بر اين بوده كه در زمينه فقه شاگردانى تربيت كنند تا خود از بزرگان فقه گشته و پرچم فقه را به پا دارند، چرا كه فقه علمى است قادر بر ايجاد رابطه محكم ميان امت اسلامى و دين و تحكيم اين پيوند. از اينجا است كه فقهاى شیعه در همه زمانها با تحمل مشقت‌هاى فراوان در ايجاد اين راه درب اينچنين پيوندى را باز ساخته و دست امت را گرفته‌اند و با هدايت مردم به سوى اين مسير مردم را به سوى خير و صلاح دعوت نموده‌اند.

زندگى‌نامه أستاد محقق داماد قدس سره

[ویرایش]

يكى از فقهاى عصر كه اين زمانه ياد و خاطره جايگاه علمى و تيز هوشى و درك عميق او را حفظ نموده، فقيه مدرسه اهل بيت عصمت عليهم السلام آية اللّه عظمى حاج سید محمد موسوی یزدی معروف به محقق داماد است. سال‌هايى از عمر شريف ايشان در قم ، و در جوار حرم كريمة اهل بيت حضرت فاطمه معصومه بنت موسی بن جعفر علیهما السلام سپرى شد، عمرى كه در زمينه فقه و فقاهت گذشت، اساتيد و بزرگان زيادى براى استفاده از نور معرفت ايشان در حلقه درس ايشان حاضر مى‌شدند تا از اين بين بتوانند نقش خود را در راهنمايى مردم تشنه احکام بزرگ و نورانى اسلام ايفا كنند. از جمله برجسته‌ترين شاگردانى كه در درس استاد حاضر شده و از محضر ايشان استفاده كردند، آیة اللّه جوادی آملی ( دام ظلّه العالى) بودند. ايشان با دقت نظر و ديد گسترده‌اى كه از فقه داشتند در درس استاد حاضر شدند و با درك عميق و تيزهوشى خود تمامى مباحث استاد را تقرير نمودند.

تقريرات

[ویرایش]

ايشان تمامى دروس استاد را از آن زمان كه در درس ايشان حاضر شده بودند( چيزى حدود سيزده سال) در بر مى‌گيرد، اين مباحث عبارتند از: حج ، خمس ، صلاة ، صوم و اعتکاف ، و برخى مسائل زکاة . آنچه به تقريرات آية اللّه جوادى آملى ارزش دو چندان مى‌دهد اين است كه ايشان بخش بسيارى از تقريرات كتاب حج و تمام تقريرات كتاب صلاة را بر استاد خود عرضه نمودند و ايشان به جز در موارد نادرى كه تغييرات كمى در آن دادند باقى را تأييد نمودند، بنابراين اين اثر جاودانه محقق نيز ارزشى به اندازه عطايشان دارد.

چاپ كتاب

[ویرایش]

چاپ و نشر اين كتاب توسط مؤسسه( دار الإسراء) به انجام رسيده و به علاقه‌مندان ارائه شده.

روش تحقيق

[ویرایش]

كارهايى كه در مسير تحقيق اين كتاب به انجام رسيده از اين قرارند:
۱- بازنويسى تقريرات، و مطابقت دادن آن با أصل تقریر .‌
۲- استخراج آيات و روايات و أقوال از مصادر.‌
۳- حاشيه زنى بر متن در صورت ضرورت.‌
۴- قرار دادن علامت‌هاى جديد مطابق با روش نگارش روز.‌
۵- ايجاد فهرست‌هاى فنى براى كتاب .
[۱] کتاب الخمس، سيد محمد محقق داماد، ج۱، ص ۳.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. کتاب الخمس، سيد محمد محقق داماد، ج۱، ص ۳.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامیرده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار