یوم الخلاص فی ظل القائم المهدی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«یوم الخلاص فی ظل القائم المهدی علیه‌السّلام»، اثر کامل سلیمان، تحقیقی است مستدل و مستند در اثبات مهدویت، دلایل آن و نیز علایم و نشانه‌های ظهور، با استناد به آیات و روایات فریقین که به زبان عربی و در سال ۱۳۹۹ ق نوشته شده است.
مؤلف تحقیق و آشنایی با اوصاف آخرالزمان و ارائه راه‌های رهایی از مشکلات و گرفتاری‌های آن را لازم می‌داند، لذا اقدام به تالیف کتاب کرده است.
اثر حاضر، یکی از تازه‌ترین کتاب‌هایی است که توسط یک نویسنده پرشور شیعی به رشته تحریر درآمده و از سوی خوانندگان مورد استقبال قرار گرفته است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب با مقدمه مؤلف آغاز شده و مباحث در سه قسمت تدوین شده که در مجموع بیست عنوان در این سه بخش ارائه شده است؛ بخش اول، به بیان کلیاتی از احوال، آثار غیبت و انتظار، دلایل و حکمت‌های آن‌ها و رد منکران امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته است. بخش دوم و سوم، به حوادث نزدیک ظهور، قیام و حکومت امام علیه‌السّلام، نشانه‌های آخرالزمان، صفات یاران و مخالفان آن حضرت علیه‌السّلام اختصاص دارد.
مؤلف در نگارش این اثر، از روایات نقل شده از معصومین، از طریق سنی و شیعه، بهره برده به گونه‌ای که در مجموع، به حدود ۱۸۵۰ فقره حدیث استناد شده است.
در هر فصل از کتاب، نخست اخبار واصله از رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و سپس احادیث دیگر پیشوایان معصوم علیه‌السّلام به ترتیب نقل شده است.
مؤلف به دلیل موقیعت خاص لبنان، در پایان برخی از فصول، اعترافات بعضی از بزرگان اهل سنت را در رابطه با مطالب آن بخش آورده و به همین دلیل، در پایان برخی از فصول، قسمت‌هایی از متن تورات و انجیل را نقل کرده است.
برای حفظ تسلسل موضوعی، گاهی احادیثی تقطیع شده و هر قسمت در بخش مربوطه آورده شده است.
رویکرد وسیع خوانندگان فارسی و عربی زبان به این کتاب، از شیوه جالب نویسنده در ارائه مطالب، دقت نظرها و آینده نگری‌های خاص وی در تطبیق پاره‌ای از احادیث با حوادث در شرف وقوع آن روز جهان حکایت دارد. البته همچنان که پاره‌ای از این نظریات صائب بوده، برخی تطبیقات نیز برخلاف پیش بینی‌های وی نتیجه داده است.
انگیزه استقبال زیاد مردم از این اثر را می‌توان در نکات زیر خلاصه کرد:
۱- جامعیت کتاب؛ ۲- قلم شیوا، زیبا، اسلوب بدیع و نوآوری‌های مؤلف؛ ۳- تحلیل‌های جالب، تطبیق‌های شگرف و وسعت علمی شگفت مؤلف؛ ۴- شهرت جهانی نویسنده و کثرت آثار ارزشمند وی.

گزارش محتوا

[ویرایش]


← مقدمه


مؤلف در مقدمه خود ضمن بیان خصوصیات و مزایای کتاب، تغییراتی که در چاپ‌های متعدد آن اعمال کرده را یادآور شده و بیان می‌کند که مخاطبین او دو گروهند:
۱- گروه کتاب ناخوانده‌ای که از ابعاد مسئله مهدویت هیچ اطلاعی نداشته و می‌ترسند که اگر به تحقیق در این زمینه بپردازند، در ابعاد گوناگون و گسترده آن گم شده و بر همه اطراف آن مسئله احاطه نیابند.
۲- دانشمندانی که در این زمینه مطالعه و تحقیق نکرده و نمی‌داند که چگونه حقایق و نظرات را فصیح و آشکارا بیان کنند.

← قسمت اول


قسمت اول کتاب، بخش اول تا دهم، در بردارنده مطالبی است که مربوط به امور پیش از ظهور می‌شود.
نویسنده در این قسمت، ابتدا به معرفی مفصل امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته و بعد از بیان سیمای آن حضرت علیه‌السّلام از منظر آیات و روایات، مطالبی پیرامون نحوه تولد ایشان، راز غیبت و حکمت آن، چگونگی استفاده از امام غایب، راز طول عمر آن حضرت علیه‌السّلام از دیدگاه قرآن و زیست شناسی، افرادی که دارای طول عمر طولانی بودند مانند عوج بن عناق ۳۶۰۰ و مادرش بیش از ۳۰۰۰ سال و ذوالقرنین ۳۰۰۰ سال غیبت صغری و کبری و فضیلت انتظار آن حضرت به طور مفصل بیان کرده است.

← قسمت دوم


قسمت دوم کتاب، که به بخش‌های یازدهم تا پانزدهم مربوط می‌شود، به بررسی و تحقیق پیرامون ویژگی‌های یاران امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، جریان فرود آمدن حضرت عیسی علیه‌السّلام از آسمان و نماز خواندن ایشان پشت سر آن حضرت و خصوصیات دولت و مدت حکومت ایشان می‌پردازد.
در مورد این مطلب که یک اقلیت ۳۱۳ نفری که از نقاط دور دست در شهر مکه گرد آمده و مجهز به سلاح‌های مدرن هم نیستند، چگونه می‌توانند بر سراسر گیتی غلبه کرده، تمام کشورها را فتح نموده و همه ملت‌ها را تحت فرمان خود در آورند؟ مؤلف چنین پاسخ می‌دهد که اولا نبرد حضرت ولی عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف نبرد عقیده است و یاران ایشان افرادی هستند که این عقیده را درک نموده، یک عمر مطابق آن زندگی کرده و این عقیده در اعماق روحشان جای گرفته است.
ثانیا حضرت حجت عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف برای اثبات حقانیت خود، میراث تمام پیامبران را همراه دارند که این میراث، ربطی به ابزارهای جنگی ندارند، بلکه در رابطه با استیلای معنوی آن هاست. همچنین آن حضرت به وسائلی مجهز خواهند بود که برای زندگی مادی و معنوی بشریت بسیار پر ارج خواهد بود و با همین وسائل، بشر غوطه ور در منجلاب مادیات را از خواب بیدار کرده، نوید زندگی آرام و همراه با آسایش را به ارمغان خواهد آورد.
مؤلف انقلاب اسلامی ایران را به عنوان شبحی از حقیقت معرفی کرده که به نام اسلام آغاز شده، همه طبقات در آن شرکت کردند و با به کار بستن رهنمودهای مراجع تقلید، سرانجام موفق شدند امپراطوری چند هزار ساله را ساقط کنند.

← قسمت سوم


قسمت سوم که پنج بخش آخر را شامل می‌شود، به بررسی و تحقیق پیرامون مسائلی می‌پردازد که مربوط به دوران ظهور می‌شوند، مانند اهالی آخرالزمان و سیمای مردان، زنان، دانشمندان، زمامداران، دین و قرآن در آن روزگار، نشانه‌ها و امور خارق العاده‌ای که در آن زمان به وفور اتفاق می‌افتد؛ از قبیل مرگ و میرهای ناگهانی که با عنوان مرگ سرخ (جنگ) و مرگ سفید (طاعون) از آن‌ها یاد شده، آتش سوزی‌های بزرگ و هولناک در نقاطی مانند حسیل (یکی از دشت‌های حجاز) و بصری (منطقه‌ای در نزدیکی دمشقخسوف در پنجم ماه و کسوف در پانزدهم آن که چنین وضعی از روز هبوط حضرت آدم علیه‌السّلام اتفاق نیافتاده و ده‌ها نشانه دیگر.
مؤلف پس از ذکر روایتی از رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بدین مضمون که «نزدیک است ملت‌ها برای بردن منابع شما در اطرافتان گرد آیند و مانند گوشت قربانی منابع شما را در میان خود تقسیم کنند. آن روز تعداد شما بسیار زیاد ولی همانند خس و خاشاک در روی کف سیل هستید. خداوند هیبت شما را از دل دشمنانتان درآورده، سستی و تنبلی را بردل شما می‌افکند، به دنیا علاقمند می‌شوید و از مرگ می‌گریزید»، آنرا وصف حال دنیای امروز مسلمانان دانسته و بیان می‌کند که امروزه همه ملت‌ها، برای غارت نفت و دیگر منابع مسلمانان، به کشورهای اسلامی روی آورده و مسلمانان که در فقر، جهل و اختلافات به سر می‌برند، هیچ اراده‌ای از خود نشان نمی‌دهند.
نویسنده با آگاهی وسیعی که از پدیده‌های طبیعی و یافته‌های علمی جهان دارد، در مورد برخی از نشانه‌ها، پیش بینی‌های جالبی کرده که برخی از آن‌ها به وقوع پیوسته است، از جمله: پیش بینی انفجار چاه‌های نفتی «ظهران» که در طی برخورد عربستان با عراق واقع شد. در مقابل، برخی دیگر از آن‌ها نیز به وقوع نپیوسته است.
مؤلف، این کتاب را در لبنان و زیر حملات مداوم اسرائیل نوشته و هر روز شاهد تجاوز جدیدی از آن‌ها بوده است، از این رو به طور مثال آیاتی از سوره مبارکه اسراء را با وضع فعلی اسرائیل منطبق دانسته و نیز احادیثی را جزما به سپاه سید خراسانی تطبیق نموده که به نظر می‌رسد بهتر بود این موارد به قید احتمال و نه به طور قطع و جزم مطرح می‌گردید.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب و مصادر مورد استفاده نویسنده، در انتهای کتاب آمده است.
پاورقی‌ها بیشتر به ذکر منابع اختصاص یافته است.
در پاورقی‌ها، منابع بسیاری نقل شده، که گاهی برای یک حدیث، بیش از ده منبع آمده است که طبعا متن حدیث در همه منابع به یک گونه نیست، بلکه با عبارات مختلفی نقل شده که مؤلف یکی از آن‌ها را برگزیده و در متن کتاب آورده است.
[۱] «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ۱۳۸۸، ج۱، ص۵۳۸.
[۲] یوم الخلاص فی ظل القائم المهدی علیه‌السلام، مقدمه کتاب.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ۱۳۸۸، ج۱، ص۵۳۸.
۲. یوم الخلاص فی ظل القائم المهدی علیه‌السلام، مقدمه کتاب.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار