ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

مفهوم حمایت از غیرنظامیان[ویرایش]

[ادامه]
نیروهای غیرنظامی مطابق قوانین حقوق بین‌الملل بشردوستانه، به افرادی گفته می‌شود که عضو هیچ نیروی نظامی‌ای نیستند؛ و هیچ نقش خصومت‌آمیزی در وضعیت جنگی ندارد. چنین اشخاصی در دسته‌ی افراد غیرجنگجو به حساب می‌آیند و تحت درجه‌ای از حمایت‌های قانونی در برابر تأثیرات شرایط جنگی و اشغال نظامی هستند. در این تحقیق به مفهوم، و مقررات بین‌المللی و ... در این خصوص پرداخته می‌شود.

 


عبدالرحمان بن ابراهیم قرطبی[ویرایش]

[ادامه]
عبدالرحمان بن ابراهیم قرطبی اهل قرطبه، و اجدادش از موالی معاویة بن ابی سفیان بوده‌ به عنوان محدث و مفتی مذهب مالکی شناخته شده است

 


مفهوم بی‌طرفی در زمان مخاصمه[ویرایش]

[ادامه]
بی‌طرفی در زمان مخاصمه یکی از موضوعاتی است که به هنگام مخاصمات مسلحانه در عرصه حقوق بین‌الملل بشر دوستانه مطرح می‌شود. بی‌طرفی را (NEUTRALITY) بین دو یا چندین دولت اعلام می‌نمایند که در قبال طرفین مخاصمه بی‌طرف هستند. لذا دولتی که اعلام بی‌طرفی می‌کند در رابطه با دول ثالث یک سری حقوق و تکالیفی دارد. بی‌طرفی یک واژه حقوقی- سیاسی است و در عمل رعایت این اصل از سوی طرفین بویژه طرفین درگیر مخاصمه نقض می‌شود. طبق اصل بی‌طرفی طرفین مخاصمه می‌بایست حقوق دولت بی‌طرف را رعایت نمایند و در مقابل، دولت بی‌طرف نیز یک سری وظایفی در قبال دول متخاصم دارد که رعایت آنها بر او الزامی است.

 


عبدالرحمان بن کثیر‌ هاشمی[ویرایش]

[ادامه]
عبدالرحمان بن کثیر هاشمی از محدثان شیعه بوده، ولی در نقل روایت تضعیف شده و از اصحاب امام صادق (علیه‌السّلام) به شمار می‌رفت و احادیثی را از آن حضرت و امام باقر (علیهما‌السّلام) نقل کرده است.

 


مصونیت‌های سازمان‌های بین‌المللی[ویرایش]

[ادامه]
سازمان‌های بین‌المللی، دارای یک سری مزایا و مصونیت‌هایی هستند که مانع دخالت دولت‌ها در امور سازمان‌ها می‌شود. مصونیت عبارت از حقی است که به موجب قانون، دارندگان آن نسبت به کلیه اعمالی که در اجرای وظایف خود انجام می‌دهند از تعقیب جزائی، مدنی و اداری در امان باشند و منظور از مزایا، ‌اعطای امتیازاتی است که سایر مردم حق استفاده از آن را ندارند.

 


محمد بهاری همدانی[ویرایش]

[ادامه]

محمد بهاری (۱۲۶۵-۱۳۲۵ق)، عارف، حکیم، مجتهد و فقیه نامدار قرن سیزدهم و چهاردهم هجری قمری بود. وی در سن ۳۲ سالگی به درجه اجتهاد رسید و از شاگردان ممتاز آخوند ملاحسینقلی همدانی بود. بهاری در اخلاق، ‌حسن رفتار، حلم، بردباری و خوش خلقی در بین شاگردان مرحوم آخوند، زبان‌زد و نمونه و بارز بود. کتاب تذکرة المتقین از جمله آثار ایشان است.

 


مسئولیت بین‌المللی دولت[ویرایش]

[ادامه]
مسئولیت بین‌المللی دولت (State International Responsibility) یکی از موضوعات مهم و پراهمیت حقوق بین‌الملل در دوران معاصر است. زیرا این موضوع، رابطه نزدیکی با دیگر حوزه‌های حقوق بین‌الملل بویژه مسأله صلح و امنیت بین‌المللی دارد. از این جهت تبیین دقیق مسئولیت بین‌المللی دولت و ملزم بودن به آن، موجب توسعه ضمانت اجرای حقوق بین‌الملل است و بر مسئولیت بین‌المللی دولت آثار مفید و ارزشمندی مترتب خواهد شد. لزوم جبران خسارت مادی و حتی در مواردی جبران خسارت معنوی از زیان دیده، از جمله‌ی آن آثار است.

 


غزوه بنی‌نضیر (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
از غزوات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله که در آیات قرآن به آن اشاره شده، «غزوه بنی‌نضیر» است.

 


بنی‌نضیر (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
از قبایلی که از آن‌ها در آیات قرآن یاد شده، «بنی‌نضیر» هستند.

 


شکست بنی‌نضیر (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در آیات قرآن به شکست یهودیان بنی‌نضیر اشاره شده است.

 


جعبه ابزار