ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

مجمع تشخیص مصلحت نظام[ویرایش]

[ادامه]
مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از نهاد‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است. مهم‌ترین وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، حل معضلات نظام، مشاوره با رهبری و برخی وظایف اتفاقی است.
در رابطه با تاسیس مجمع باید گفت: در اوایل انقلاب اسلامی و در پی بروز اختلافاتی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای تصویب مصوبات مجلس و لزوم تطابق آن‌ها با شرع اسلام، طی نامه‌ی درخواستی، در بهمن ماه ۱۳۶۲ از امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) درخواست شد که راه حلی ارائه دهد.

 


روز ملی فناوری فضایی (14 بهمن 1387)[ویرایش]

[ادامه]
روز ملی فناوری فضایی (۱۴ بهمن ۱۳۸۷)، یکی از مناسبت‌های مرتبط با سازمان فضایی کشور جمهوری اسلامی ایران است. در تاریخ ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷، نخستین ماهواره کاملا ایرانی به نام "امید"، با موفقیت‌ به فضا پرتاب شده و جمهوری اسلامی ایران رسما به جمع کشور‌های دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست.

 


محمدحسین شهرستانی (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
محمدحسین شهرستانی ممکن است اشاره به شخصیت‌های ذیل باشد:

سیدمحمدحسین مرعشی شهرستانی، مشهور به شهرستان ثانی، از علما بزرگ شیعه قرن ۱۳ و ۱۴ هجری قمری
محمدحسین بن شکرالله شهرستانی اصفهانی، خوشنویس، ادیب و دانشمند اصفهان در قرن ۱۰ هجری


 


روز جهانی حجاب (12 بهمن)[ویرایش]

[ادامه]
روز جهانی حجاب (۱ فوریه-۱۲ بهمن)، یکی از مناسبت‌های بین‌المللی مرتبط با نحوه پوشش زنان در اجتماع است. روز جهانی حجاب هر ساله در تاریخ ۱ فوریه مصادف با ۱۲ بهمن در حدود ۱۹۰ کشور جهان برگزار می‌گردد. در این روز زنان مسلمان و محجبه با حضور در اجتماعات از زنان غیر مسلمان از ادیان مختلف، درخواست می‌کنند تا یک روز را با حجاب گذرانده و تجربه خود از پوشش حجاب را بیان کنند. هدف از برگزاری این روز تصحیح هرگونه باور غلط در مورد حجاب و به طور کلی زنان مسلمان و رساندن این پیام به زنان جهان است که حجاب مانع فعالیت اجتماعی نیست.

 


دولت موقت[ویرایش]

[ادامه]
دولت موقت، نخستین دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و از بین رفتن حکومت پهلوی بود. پس از بازگشت امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) به ایران در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، درحالی‌که شاپور بختیار همچنان خود را نخست‌وزیر قانونی می‌دانست، به پیشنهاد شورای انقلاب و حکم امام خمینی در ۱۵ بهمن، مهدی بازرگان به‌عنوان نخست‌وزیر، مامور تشکیل دولت موقت شد.
دولت موقت در اوضاع نامناسبی کار خود را آغاز کرد و با مشکلات متعددی روبه‌رو شد، اقدامات مهمی را نیز انجام داد، ولی در نهایت، پس از نه ماه فعالیت با استعفای مهندس بازرگان به فعالیت خود پایان داد.

 


انتخاب بازرگان به عنوان رئیس دولت موقت[ویرایش]

[ادامه]
انتخاب بازرگان به عنوان رئیس دولت موقت، به فرمان امام خمینی، توسط اعضای شورای انقلاب اسلامی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۷ در اقامتگاه امام در دبستان علوی تعیین شد و حکم آن در ۱۵ بهمن توسط امام خمینی به مهندس مهدی بازرگان ابلاغ شد. دولت موقت اولین دولت جمهوری اسلامی ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از بین رفتن حکومت پهلوی به‌جهت رسیدگی به اوضاع کشور تشکیل شد.

 


آیت‌الله سید عباس مهری[ویرایش]

[ادامه]
آیت‌الله عباس مهری (۱۳۳۳ق - ۱۳۶۶ش)، نماینده امام خمینی و امام جمعه کویت و از علمای شیعه در قرن چهاردهم شمسی بود.
وی تحصیلات علومی دینی را در نجف اشرف گذرانده و از محضر آیت‌الله سید محمود شاهرودی، آیت‌الله سید محمدباقر محلاتی و آیت‌الله سید محمدتقی بحرالعلوم بهره برد و به درخواست مردم کویت برای امر تبلیغ دین به آنجا هجرت نمود و به فعالیت‌های علمی و اجتماعی و مبارزاتی پرداخت.
آیت‌الله مهری از مبارزان علیه حکومت محمدرضا شاه و از یاران امام خمینی در بیداری و هدایت مردم علیه رژیم بود و در این زمینه زندانی و شکنجه شد.

 


انقلاب اسلامی ایران[ویرایش]

[ادامه]
انقلاب اسلامی، عبارت است از حرکتی بنیادین و تحولی اساسی در اوضاع و احوال سیاسی جامعه بر اساس آموزه‌های اسلامی به منظور جایگزین نمودن نظامی مبتنی بر اصول و احکام اسلامی.
«اسلامی‌ بودن» فصل ممیز انقلاب اسلامی از سایر انقلاب‌های جهان است. از این‌رو، در این انقلاب، عنصر فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انحراف در مسیر چنین انقلابی از همین کانال امکان‌پذیر خواهد بود.
انقلاب اسلامی ایران نیز که نمونه‌ای از این‌گونه انقلاب‌هاست، در نوع خود منحصر به فرد است؛ چراکه با پیروی از حرکت انبیای الهی، به ابعاد معنوی انسان‌ها توجه نمود.

 


تأسیس دانشگاه تهران[ویرایش]

[ادامه]
دانشگاه تهران، از معتبرترین مراکز آموزشی و وابسته به آموزش عالی ایران است و از آن با تعابیر دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی یاد می‌شود.
دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ ه. ش در مساحتی به وسعت ۲۱ هکتار تأسیس شد. در این مجموعه ساختمان دانشکده‌های هنرهای زیبا، ادبیات و علوم انسانی، علوم، فنی، حقوق و علوم سیاسی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ساختمان کتابخانه مرکزی و مسجد دانشگاه واقع شده است. سازمان مرکزی دانشگاه، اداره امور دانشجویی، مرکز بهداشت و درمان دانشجویان، دانشکده محیط زیست، جغرافیا و … نیز در خیابان‌های اطراف دانشگاه قرار دارند.

 


مبانی فتوای ارتداد سلمان رشدی[ویرایش]

[ادامه]
سلمان رشدی (زاده ۱۹ ژوئن ۱۹۴۷ م/ ۱۳۲۶ ش)، نویسنده و مقاله‌نویس مسلمان هندی‌الاصل، تبعه انگلستان است.
سلمان رشدی با نوشتن کتاب آیات شیطانی به مقدسات مسلمانان توهین کرد و در پی آن اعتراضات گسترده‌ای در کشورهای مختلف اسلامی و خصوصاً پاکستان و هندوستان علیه آن صورت گرفت. امام خمینی بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران، حکم به اعدام سلمان رشدی را اعلام نمود و این حکم بازتاب جهانی پیدا کرد. در این پژوهش مبانی حکم امام خمینی در اعدام سلمان رشدی ارائه می‌گردد.

 


جعبه ابزار