ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

یونس در شکم ماهی[ویرایش]

[ادامه]
حضرت یونس (علیه‌السّلام) در شکم ماهی، همواره به یاد خدا بود، و توبه حقیقی کرد، سرانجام خداوند دعای او را به استجابت رسانید، و توبه او را پذیرفت و به ماهی بزرگ فرمان داد تا یونس (علیه‌السّلام) را کنار دریا آورده و او را به بیرون‌اندازد، و او فرمان خدا را اجرا نمود.

 


سرگذشت زکریا و مریم[ویرایش]

[ادامه]
یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل حضرت زکریا (علیه‌السّلام) است، و مریم (علیهاالسّلام) دختر عمران باجناق زکریا به معنی عبادت کننده و خدمتگذار است. از آن جا که مادر وی می‌خواست او را خدمتگذار مسجد و عبادت‌کننده در مسجد بیت‌المقدس قرار دهد، نام او را مریم نهاد. و سرپرستی وی طبق قرعه به زکریا رسید و خداوند مریم را به عنوان خدمتگذار بیت‌المقدس پذیرفت.

 


درون‌گرایی و برون‌گرایی شناخت‌شناسی[ویرایش]

[ادامه]
دو گرایش درون‌گرایی و برون‌گرایی محصول تلاش‌هایی است که فیلسوفان برای رفع مشکل ایجاد شده توسط تعریف سنتی از معرفت با مثال‌های نقض گتیه، که به اصلاح و یا ارائه تعریف جدیدی از شناخت پرداخته‌اند.

 


زندگی پیامبر از بعثت تا معراج[ویرایش]

[ادامه]
زندگی پیامبر از بعثت تا معراج، چهل سال از عمر پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) گذشت. در روز ۲۷ رجب، ناگاه جبرئیل امین و پیک وحی، نزد پیامبر نازل شد، و پنج آیه آغاز سوره علق را بر وی خواند، پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) با دریافت نخستین شعاع وحی به مقام پیامبری مبعوث شد. وی بعد از سه سال دعوت مخفیانه خویشان و افراد دیگر به اسلام ، دعوت خویش را آشکار کرد.

 


مصطفی کمال آتاتورک[ویرایش]

[ادامه]
مصطفی کمال آتاتورک بارزترین چهره غرب‌زده در جهان اسلام بود و از این رو، صهیونیسم و امپریالیسم انگلیس او را برای نیل به اهداف شوم خود برای سلطنت بر ترکیه انتخاب کردند.

 


دولت عثمانی[ویرایش]

[ادامه]
دولت عثمانی از ترکان آسیای‌میانه که از شمال به سیبری و سرزمین یخبندان و از مشرق به دریا منتهی می‌شود،تشکیل شده بود.

 


جایگاه معرفت‌شناسی در فلسفه اسلامی[ویرایش]

[ادامه]
از زمان کانت به این سو، معرفت‌شناسی در کانون توجه فیلسوفان قرار گرفته و دل مشغولی اصلی آنان به شمار می‌رود. مقاله حاضر، نگاهی گذرا به کارنامه فیلسوفان مسلمان در مسئله معرفت‌شناسی است.

 


جعبه‌ابزار