ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

حدیث علی ولیکم بعدی[ویرایش]

[ادامه]
یکی از روایاتی که ولایت مطلق امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) و جانشینی بلافصل آن حضرت را ثابت می‌کند، روایت «علی ولیکم بعدی» است که به روایت «ولایت» مشهور شده است. این مقاله به بررسی این روایت و شبهات پیرامون آن در منابع اهل‌سنت می‌پردازد.

 


ابی بن کعب (جایگاه تفسیری)[ویرایش]

[ادامه]
اُبیّ‌ بن‌ کَعب بن‌ قَیس بن‌ عُبید، یکی از صحابه انصار از قبیله خزرج تیره بنی‌نجار می‌باشد. وی، از قرّاء مشهور زمان رسول خدا (صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله) بوده و براساس روایتی، حضرت او را آگاه‌ترین فرد امت به قرائت دانسته است.
از ایشان روایات فراوانی در مورد آیاتی از قرآن کریم موجود هست که بنابر قول سیوطی دارای اسناد صحیح می‌یاشند که ابوجعفر رازی و طبری و ابن ابی‌حاتم و حاکم نیشابوری و ابن حنبل در کتاب‌هایشان آورده‌اند.

 


ابن مسعود (جایگاه تفسیری)[ویرایش]

[ادامه]
عبداللّه بن مسعود شاگرد پیامبر (صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله) و بخصوص امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) بوده است.
وی تفسیری به شیوه روائی دارد و اکثر مفسران شیعه و سنی آن را طی تفسیرهای خود هنگام تفسیر آیات قرآن کریم نقل نموده‌اند از جمله فرات کوفی در تفسیر خویش. و نیز پس از ابن عباس اکثر روایات در تفسیر قرآن کریم از ابن مسعود است.
اشـهر شاگردان و روات تفسیر از ابن مسعود مسروق بن الاجدع همدانی و اسود بن یزید و علقمة بن قیس نخعی می‌باشند.

 


ایام عزاداری امام حسین[ویرایش]

[ادامه]
بر اساس متون روایی شیعه و اهل سنت، گریه بر اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) به صورت عام و امام حسین (علیه‌السّلام) به صورت خاص، ‌اختصاص به زمان خاصی ندارد. اما در میان اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، به جهت اوج مصیبت در حادثه کربلا، تاکید بیشتری بر گریه برای امام حسین (علیه‌السّلام) شده است، به گونه‌ای که حتی قبل از شهادت ایشان نیز وجود مقدس رسول خدا، امیرمؤمنان، حضرت فاطمه زهرا و امام حسن مجتبی (علیهم‌السّلام) برای ایشان گریه کرده‌اند علاوه بر اینکه در احادیث فراوانی امامان معصوم به گریه کردن و برگزاری مراسم عزاداری برای ایشان، دستور داده‌اند.

 


آیه و من عنده علم الکتاب (شأن نزول)[ویرایش]

[ادامه]
جایگاه و مرجعیت علمی اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، به ویژه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) در قرآن و سنت از مسائلی است که از دیرباز در میان مذاهب اسلامی مطرح بوده و همواره در عرض مرجعیت دینی، و سیاسی قرار مورد بحث قرار گرفته است.

 


سلطه ابلیس (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
بنا به آموزه‌های قرآن کریم، ابلیس بر افرادی تسلط دارد و آن‌ها را به گمراهی دعوت می‌کند.در این مقاله آیات مرتبط با سلطه ابلیس معرفی می‌شوند.

 


سلطه شیطان (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
بنا به آیات قرآن کریم، شیطان بر افراد و گروه‌هایی سطله دارد. در این مقاله آیات مرتبط با سلطه شیطان معرفی می‌شوند.

 


ولایت شیطان (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
شیطان بر افراد و گروه‌هایی سلطه و ولایت دارد. در این مقاله آیات مرتبط با ولایت شیطان معرفی می‌شوند.

 


حدیث حب علی حسنة لایضر معها سیئة[ویرایش]

[ادامه]
یکی از احادیثی که در باب فضائل امام علی (علیه‌السّلام)، از وجود مقدس رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از طرق مختلف وارد شده و در منابع اهل‌سنت نقل شده است، روایت: «حب علی حسنة، لا یضر معها سیئه» است.
در مورد این روایت شبهه شده که آیا با وجود محبت علی (علیه‌السّلام) هیچ گناهی ضرر نمی‌رساند، و آیا فقط محبت آن حضرت کافی است و دیگر نیازی به انجام اعمال دیگر نیست؟؛ این روایت را از جهت سندی و محتوایی بررسی خواهیم کرد تا جواب شبهه روشن شود.

 


تفسیر امام علی[ویرایش]

[ادامه]
اهل بیت (علیهم‌السّلام) در ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی، به ویژه تفسیر قرآن کریم، نقش کلیدی و اساسی در تبیین حقایق قرآنی دارند. این مهم، همزمان با نقش تاثیرگذار رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در تفسیر آیات قرآن و تربیت مفسّرانی گران‌قدر از صحابه، از جمله حضرت علی (علیه‌السّلام) به عنوان صدرالمفسّرین و آگاه‌ترین اشخاص به ظاهر و باطن قرآن آغاز می‌شود.

 


جعبه‌ابزار