ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

دریافت وحی (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
انسان توانایی دریافت وحی را دارد. دراین مقاله آیات مرتبط با دریافت وحی معرفی می‌شوند.

 


امامت اسماعیل بن جعفرصادق (شبهه)[ویرایش]

[ادامه]
طبق روایات وارده از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، امام بعد از امام صادق (علیه‌السّلام) فرزندش حضرت موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) بودند. اما برای برخی، این شبهه شده بود که باید اسماعیل فرزند بزرگ امام صادق (علیه‌السّلام)، امامت را عهده‌دار شود.

 


قتل دختران پیامبر توسط عثمان[ویرایش]

[ادامه]
در بسیاری از متون روائی اهل‌سنّت مهم‌ترین افتخار برای عثمان را دامادی او برای دو تن از دختران رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) (رقیّه و‌ ام‌کلثوم) ذکر نموده‌اند. اما برخی شواهد حاکی است رقیه مورد ظلم و ستم همسرش «عثمان» قرار گرفته و پس از تحمل درد و رنج‌های فراوان در خانه او کشته شده است. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

 


تعالیم وحی (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
وحی الهی دارای آموزه‌ها و تعالیم گوناگونی است. در این مقاله آیات مرتبط با تعالیم وحی معرفی می‌شوند.

 


اصوات[ویرایش]

[ادامه]
اصوات برای بیان حالات روحی، احساسات و عواطف گوینده از جمله تحسین، شادی، تعجب، رنج، تنبیه‌، بیم، امید، آگاهی، خشم، تنفّر، تمسخر، توهین، اعتراض، تحقیر و نیز برای راندن و خواندن حیوانات به کار می‌روند.

 


اسطوره[ویرایش]

[ادامه]
اسطوره واژه‌ای عربی معادل Myth در انگلیسی است که وارد زبان فارسی شده است. «Myth» که امروزه در بیشتر زبان‌های اروپایی رایج است، از واژۀ یونانی Mythosیا Muthes گرفته شده و به معنای سخن، پیام و گفتار است. در فرهنگ آکسفورد بزرگ و فرهنگِ و بستر معانی متفاوتی برای این واژه آمده است که غالباً به معنای «داستان و هم‌انگیز خیالی که یک پدیده طبیعی یا کردار، نهاد یا اعتقاد اجتماعی را توضیح می‌دهد»،به کار می‌رود.

 


ادبیات نمایشی[ویرایش]

[ادامه]
نمایش یا درام به معنای نشان دادن، باز نمودن و مرادف اصطلاحات تماشا، تقلید و بازی است؛ در اصطلاح به هر اثری که برای اجرا در روی صحنه تئاتر توسط بازیگران نوشته شده باشد، نمایش‌نامه می‌گویند.
مهد نمایش یا درام، یونان باستان بوده است. «دراما» در یونانی به معنای کار یا عملی است که واقع می‌شود؛ و در اصل هنری است که روی صحنه می‌آید.

 


وحی به محمد (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
یکی از دریافت‌کنندگان وحی، پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله بودند.در این مقاله ایات مرتبط با دریافت وحی به حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله معرفیمی‌شوند.

 


ادبیات مشروطه[ویرایش]

[ادامه]
ادبیات مشروطه، به ادبیات دوره‌ای گفته می‌شود که در آن شاعران، نویسندگان و اصحاب هنر، ادبیات را وسیله‌ای برای بیان اهداف سیاسی و اجتماعی خود، از جمله تنویر افکار مردم، آزادی و استقرار مشروطیت، قرار داده بودند؛ که از نظر زمانی بین سال‌های ۱۲۴۰ تا ۱۲۹۹ هـ. ش. را دربرمی‌گیرد.

 


ادبیات غنایی[ویرایش]

[ادامه]
غنا در لغت یعنی آوازخوانی، سرود، تغنّی (و آن خواندن شعر همراه با کف زدن است)، خنیاگری؛ و در اصطلاح به اشعاری گفته می‌شود که به بیان احساسات و عواطف شخصی پرداخته است، به شرط آنکه از «احساس» و «عواطف شخصی» وسیع‌ترین مفاهیم آن‌ها را در نظر بگیریم؛ یعنی تمام انواع احساسات، از نرم‌ترین آن‌ تا درشت‌ترین آن‌، با همه واقعیاتی که وجود دارد.

 


جعبه‌ابزار