ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

آب زلال (فیض کاشانی)[ویرایش]

[ادامه]
آبِ زُلال، نام منظومه‌ای در ادب پارسی است که توسط فیض کاشانی نوشته شده است.

 


ارتداد (کلام جدید)[ویرایش]

[ادامه]
ارتداد یکی از مباحث فقه سیاسی اسلام است که از اهمیت زیادی برخوردار است و آیات و روایات زیادی به آن اشاره دارند. تمام مذاهب اسلامی برگشتن از دین اسلام و انکار اصول دین را ارتداد دانسته‌اند.
بر اساس دیدگاه مشهور میان فقها، مجازات مرتد فطری مرگ است؛ ولی به مرتد ملی، فرصت توبه و بازگشت به دین داده می‌شود و مرتد زن چه ملی و چه فطری، کشته نمی‌شود، اما تا زمانی که توبه نکند، زندانی می‌شود.
یکی از شبهاتی که در این مورد مطرح می‌شود این است که فلسفه حکم ارتداد چیست؟ آیا احکام اسلام در مورد مرتد با مسئله آزادی عقیده در جامعه اسلامى در تعارض نیست؟

 


آب زلال (شوشتری جزایری)[ویرایش]

[ادامه]
آبِ زُلال، نام منظومه‌ای در ادب پارسی است که توسط شوشتری جزایری نوشته شده است.

 


مدارا و مکاشفه[ویرایش]

[ادامه]
انسان‌ها دارای طبیعت‌ها و افکار و ادراکات گوناگون هستند و مخالفت با افکار آنان دشمنی را در دل آنان ایجاد می‌کند و برای رسیدن به محبت آنان چاره‌ای جز موافقت با آنان در مواردی که گناه نیست نمی‌باشد.
این نوشتار به مطالعه مدارا به عنوان یک فضیلت والای اخلاقی که دارای اثری به‌سزا در حوزه‌ اخلاق فردی و اجتماعی است می‌پردازد و در این راستا به بیان مفهوم‌شناسی، فضیلت و تعیین حدود و آثار مدارا در عین نگرش به رذیله‌ ضد آن و بالاخره آسیب‌شناسی آن می‌پردازد و در عین حفظ ارزش‌ها و اصول از سهل‌انگاری و تساهل و تسامح مذموم بر حذر می‌دارد.

 


عرائس البیان فی حقایق القرآن (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]

تفسیر عرائس البیان فی حقایق القرآن اثر شیخ المشایخ روزبهان بقلی از اقطاب صوفیه و مشاهیر عرفاء حکیم متاله و دانشمند سده ششم و هفتم و سرسلسله روزبهانیان است.
عرائس البیان به شیوه عقاید صوفیان مبتنی بر تاویل‌های عرفانی و در آن، آراء و افکار بزرگان صوفیه و عرفای پیشین جمع‌آوری شده است. این کتاب تفسیری عرفانی و کوتاه و در عین‌حال، جامع و در حد خود کامل و فراگیر است

 


ادبیات و هنر دینی[ویرایش]

[ادامه]
دین و هنر از آغاز تاریخ همراه و هم عنان هم بوده‌اند. هنر را با محتوای فرامادی و هویت آسمانی آن، نمی‌توان جدای از دین فرض نمود. از سوی دیگر ادبیات دینی نیز پیشینه‌ای به قدمت تمدن بشری دارد و کتب مقدس الهی بارزترین نمونه آن هستند. تقریباً در تمام نظام‌های عالی فرهنگی، چه هندی، چه اسلامی، چه چینی‌ـژاپنی، و چه یهودی‌ـ‌مسیحی، سنت ادبی هر چند به شکل‌ها و مظاهر بسیار متفاوت، در پیوندی ذاتی با‌ اندیشه، عمل، نهاد و نمادگرایی دینی پدید آمده است. دانشمندان نیز معتقدند که گونه‌های خاصی از ادبیات، خاصه شعر و نمایش به طور مستقیم از شعائر دینی نشات گرفته‌اند.

 


التأویلات النجمیة (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
التاویلات النجمیة اثر نجم‌الدین دایه، از چهره‌های تأثیرگذار و مطرح در تاریخ تصوف و عرفان در ایران و جهان اسلام است. نجم‌الدین، قبل از آنکه آن را به اتمام برساند بدرود حیات گفت و کار ناتمام وی را علاء‌الدوله سمنانی از بزرگان تصوف ایرانی و از شاعران و نویسندگان سده‌های هفتم و هشتم هجری قمری به انجام رسانید.
التأویلات النجمیة تفسیری است لطیف که به شیوه رمز و اشاره اما در عباراتی شیوا و به‌غایت ظریف، نوشته شده است. این مفسر در جمع بین مفاهیم ظاهری و باطنی آیات قرآنی، اهتمام جدّی داشته است و این نکته در سراسر تفسیرش نمود دارد. تلاش نجم‌الدین دایه در جهت جمع بین [[شریعت]

 


حسن مصطفوی (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
حسن مصطفوی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت‌های ذیل باشد:

علامه حسن مصطفوی، از علمای بزرگ معاصر شیعه در قرن ۱۴ و ۱۵ هجری قمری
سیدحسن مصطفوی سدهی اصفهانی، از علمای شیعه در اصفهان در قرن ۱۴ هجری قمری


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


کاخ توپکاپی[ویرایش]

[ادامه]
کاخ توپکاپی استانبول، یا توپکاپی‌سرایی، قصرتوپ قاپو، محل سکونت سلاطین عثمانی، حرم‌سرا و دادگاه عثمانی و همچنین مرکز مدیریت حکومت بوده است. ساخت کاخ توپکاپی از سال ۱۴۵۹ آغاز شد و در سال ۱۴۷۸ به پایان رسید. کاخ توپکاپی در واقع دومین کاخ عثمانی‌ست که در استانبول بنا شد.
این کاخ ۴ قرن خانه سلاطین عثمانی بود و ۲۵ سلطان عثمانی در آن زندگی کردند، از سلطان محمد دوم تا سلطان عبدالملک همگی در کاخ توپکاپی سکنی داشتند. امروز قصر توپقاپی به موزه تبدیل شده‌است و از جذاب‌ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه‌ است.
در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگاه‌داشته می‌شود.

 


تفاسیر منسوب به ابن عربی[ویرایش]

[ادامه]
محیی‌الدین بن عربی معروف‌ به‌ شیخ‌ اکبر، اندیشمند، عارف‌ و صوفی‌ بزرگ‌ جهان‌ اسلام‌ است. وی علاوه بر دست داشتن در بسیاری از علوم، از دیگران برتر و شگفت آفرین بود. به سنت‌ها و آثار پیشینیان آشنایی کامل داشت؛ و تالیفات انبوه وی دلیل توانمندی و گستره معلومات و اطلاعات و تبحر او در علوم ظاهری و باطنی است.
به یقین وی در تفسیر و علم حدیث آراء و نظریاتی داشته و در ضمن کتب خود به‌ویژه فتوحات مکیه و فصوص به اسامی برخی از آنها اشاره کرده است.

 


جعبه ابزار