سیدمحمدباقر بن محمدصادق کتابی حسینی اصفهانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسیدمحمدباقر کتابی بن سیدمحمدصادق بن حاج میرزا محمدتقی بن حاج میرزا محمدصادق کتاب‌فروش حسینی اصفهانی، دانشمند و ادیب معاصر در اصفهان می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سیدمحمدباقر کتابی بن سیدمحمدصادق بن حاج میرزا محمدتقی بن حاج میرزا محمدصادق کتاب‌فروش حسینی اصفهانی، دانشمند و ادیب معاصر. پدرش از علمای عالی‌قدر اصفهان و مادرش دختر حاج شیخ محمّدعلی ثقةالاسلام نجفی است.
وی در سال ۱۳۴۱ق در اصفهان متولّد شد. تحصیلات ابتدائی را در مدرسه قدسیه انجام داد و در دبیرستان‌های سعدی، صارمیّه و ادب، مقطع متوسطه را به پایان برد و سپس در دانشکده حقوق دانشگاه تهران پذیرفته شده و نزد اساتید آنجا همچون استاد محمود شهابی، استاد سیدمحمد مشکات، دکتر حسن امامی، دکتر شایگان و آقای سنگلچی به تحصیل مشغول شد و موفق به اخذ لیسانس در رشته حقوق قضائی گردید. در کنار آن در حوزه علمیه اصفهان نزد آقا میرزاهاشم خوانساری و برادر او آقا جمال‌الدّین خوانساری و همچنین شیخ هبةاللّه هرندی به تحصیل مقدمات و سطوح مشغول شد.
همچنین به صورت غیررسمی و نامنظم از محضر ملاحسین‌علی صدیقین، حاج آقا حسین خادمی، حاج سیّدعبدالحسین طیّب، شیخ محمّدباقر الفت، شیخ مهدی نجفی، میرزا علی آقا شیرازی و خصوصاً حاج آقا رحیم ارباب کسب فیض نمود.
او پس از اخذ لیسانس به عنوان دبیر به تدریس در دبیرستان‌های اصفهان از جمله دبیرستان‌ هاتف پرداخت و از سال ۱۳۳۹ش در دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان به تدریس پرداخت. در سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۱ در دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخته و موفق به اخذ دکترای الهیات و معارف اسلامی گردید و از آن پس تاکنون به تدریس در دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه آزاد نجف‌آباد پرداخت.

تألیفات

[ویرایش]

آثار و تالیفات ایشان:
۱. «تاریخ مختصر فلسفه و معارف اسلامی» (برای دانشجویان) ۲. «کتاب فقه و اصول و اخلاق اسلامی»، برای دبیرستان‌ها با همکاری جمعی از دبیران در ۵جلد ۳. «عربی»، برای دبیرستان‌ها با همکاری جمعی از دبیران در ۳جلد ۴. «رساله استدلالی در عقد فضولی» (تز لیسانس) ۵. «رجال اصفهان در علم و ادب و هنر» (تز دکترا) که جلد اوّل آن به چاپ رسیده است. ۶. «سخنی از شعر و نظم و نثر در ادب پارسی» ۷. تصحیح کتاب «وافی» مرحوم فیض با همکاری جمعی از فضلاء و محققین جناب آقای دکتر سیّد احمد تویسرکانی، مرحوم جواد کیهانی و مرحوم حاج آقا ضیاءالدّین علّامه ۸. مقدمه بر برخی کُتُب از جمله: مقدمه بر وحدت وجود مرحوم ضیاء نور، مقدمه بر کتاب اخلاق ترجمه بدرالدّین کتابی، مقدمه بر مجموعه آثار علامه الفت، مقدمه بر دیوان شعر دکتر موزون، مقدمه بر مجموعه مقالات بدرالدّین کتابی ۹. شرح و تفسیر کتاب نهج البلاغه است که در حوزه‌ها و جلسات مختلف بیان می‌شود و از آن CDهای متعدد تهیّه گردیده است.

شخصیت

[ویرایش]

استاد دکتر کتابی، نمونه‌ای مثال زدنی از اخلاق حسنه و تواضع و دوری از جاذبه‌های دنیوی است و سخنرانی‌های گرم و پرشور ایشان در باب موضوعات اخلاقی و معرفتی حلاوت خاصّی دارد.
[۱] آیین فرزانگی، ج۱، ص۸۳-۸۰.
(مصاحبه غلامرضا نصرالهی با دکتر کتابی در تابستان ۱۳۸۶ش).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آیین فرزانگی، ج۱، ص۸۳-۸۰.


منبع

[ویرایش]
مهدوی، سیدمصلح‌الدین، اعلام اصفهان، ج۲، ص۱۰۲-۱۰۴.    


جعبه ابزار