سیدمحمدعلی موسوی جزایری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین مقاله در مورد معرفی اجمالی از زندگینامه حضرت آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری و فعالیت‌های انقلابی، فرهنگی و سیاسی ایشان می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

«آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری» در شهر شوشتر متولد شده است.
اجداد وی تا سید نعمت‌الله جزایری، همگی در کسوت روحانیت و خادمان شریعت محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بوده‌اند. پدرش آیت‌الله آقا سید محمدعلی موسوی جزایری، از علمای وارسته شوشتر و در بین خواص و اهل فضل، مورد توجه و احترام بود. او همواره به تدریس و تربیت طلاب مشغول بود. مادرش نیز دختر مرحوم آیت‌الله آقا سید مهدی آل طیب بوده است.

تحصیلات

[ویرایش]

سید محمد علی در شش سالگی، تحصیلات خود را از مکتب خانه حقانی آغاز کرد. دروس آن مکتب خانه، ترکیبی از معلومات قدیم و جدید بود.
وی پس از پایان آن دوره، به حوزه علمیه شوشتر رفت و مقدمات را نزد پدر و نیز دایی بزرگوار خود، آیت‌الله سید محمدحسن آل طیب و علامه حاج شیخ محمد تقی شوشتری، صاحب قاموس الرجال خواند.
هنوز مقدمات را تمام نکرده بود که در سفری به مشهد، در حرم ثامن الحجج علیه‌السّلام به دست پدرش، معمم شد.
وی دوره مقدمات، سطح و مقداری از خارج را در شوشتر گذراند. آن گاه برای تکمیل تحصیلات، به نجف اشرف مهاجرت نمود. وی از هنگام ورود به نجف، با جدیت به درس خواندن، نوشتن و مباحثه مشغول شد. او در نجف اشرف، از محضر آیات عظام: سید محمدجعفر مروج، سید جعفر جزایری، سید محمدباقر صدر، سید علی سیستانی، میرزا علی غروی تبریزی، سید علی بهشتی، سید ابوالقاسم خویی و امام خمینی رحمة‌الله‌علیه بهره فراوان برد.
مدت زیادی از ورود او به نجف اشرف نگذشته بود که بعثی‌ها کودتا کرده، عبدالرحمان عارف را کنار زده و حکومت را به دست گرفتند. در ابتدا، تعرضی نسبت به حوزه علمیه و اهل علم نداشتند؛ ولی رعب و وحشت بسیاری در عموم مردم ایجاد شده بود.
کودتا کنندگان پس از آن که از تثبیت قدرت خود مطمئن شدند، تعرض به حریم حوزه علمیه را آغاز کردند که پس از عکس العمل شدید مراجع به ویژه آیت‌الله سید محسن حکیم، عقب نشینی نمودند. تا مدتی نیز آرامش حاکم بود. ولی سرانجام در اواخر سال ۱۳۵۰ ش همه ایرانیان مقیم عتبات عالیات را تبعید کردند که سید محمدعلی نیز از جمله آنان بود.
وی پس از بازگشت به ایران، هم چنان عاشق ادامه تحصیل بود. از این رو، وارد حوزه علمیه قم گردید و از محضر عالمان نامداری همچون حضرات آیات: حسین وحید خراسانی و محمدعلی اراکی استفاده برد.

هجرت به اهواز

[ویرایش]

ایشان در سال ۱۳۵۳ ش به دعوت جمعی از اهالی اهواز برای امامت در مسجد جزایری به آن شهرستان دعوت شد. در ابتدا، مسئولیت وی امامت مسجد جزایری و تدریس تنی چند از طلاب بود. گاهی نیز در مناسبت‌ها منبر می‌رفت. ولی پس از چندی متوجه خلا معنوی در جامعه به ویژه در نسل جوان شده و ازاین رو، مبادرت به تاسیس کتابخانه‌ای در مسجد و تشکیل جلسات اعتقادی، تفسیری و اقتصاد اسلامی نمود.
رفته رفته مسجد پایگاه جوانان مذهبی و شیفته اسلام و انقلاب شد و از طریق آیت‌الله پسندیده که در آن زمان وکیل تام الاختیار امام رحمة‌الله‌علیه در قم بود، نمایندگی حضرت امام رحمة‌الله‌علیه در امور حسبیه و وجوهات شرعیه را به عهده گرفت.

فعالیت انقلابی

[ویرایش]

وی همچنین با نیروهای انقلاب ارتباط برقرار نمود.
با شهادت مشکوک سید مصطفی خمینی، فعالیت ایشان وارد مرحله جدیدی شده و اعلامیه‌ای با امضای جامعه روحانیت منتشر کرد. وی در این اعلامیه نام مبارک «امام خمینی رحمة‌الله‌علیه » را که سال‌های طولانی ممنوع بود، نوشته و منتشر کردند و در مراسم ختم فرزند امام رحمة‌الله‌علیه ، اعلامیه بین مردم پخش شد.
ایشان در مهر ۱۳۵۷ ش به قصد زیارت حضرت امام رحمة‌الله‌علیه و معالجه پدرش، از لندن عازم پاریس شد و نظر ایشان را در مسائل مهمی که مربوط به تداوم نهضت به ویژه در ارتباط با درگیری مسلحانه با دژخیمان رژیم و چند مسئله مهم دیگر جویا شد. وی پس از بازگشت از پاریس، در جلسه‌ای که با حضور جامعه روحانیت و بزرگان قم تشکیل شد، پیام امام رحمة‌الله‌علیه را به محضر آقایان ابلاغ نمود و با استقبال بی نظیر آنان مواجه شد و در همان جلسه، تصمیم به برگزاری راهپیمایی بزرگی گرفته شد.
آن راهپیمایی از مدرسه آیت‌الله بهبهانی به سمت حسینیه اعظم برگزار شد و همه به میدان آمدند و مطمئن شدند که سقوط رژیم خواست عموم مردم است و رهبری امام رحمة‌الله‌علیه را خاص و عام پذیرفته‌اند.

دفاع از ولایت فقیه در مجلس

[ویرایش]

وقتی پیش نویس قانون اساسی در اختیار ایشان قرار گرفت، ولی صحبتی از ولایت فقیه در آن کمیته نبود. ازاین رو، ایشان، طرحی نوشت که در یکی از سخنرانی‌های قبل از دستور مجلس، آن را خواند و به کمیسیون قوه مقننه که عهده دار بحث ولایت هم شده بود، تقدیم نموده و از آن دفاع کرد.

فعالیت در جنگ

[ویرایش]

وی در طرح ستاد پشتیبانی جنگ در استان‌ها و شورای عالی آن در کشور که به تایید حضرت امام رحمة‌الله‌علیه رسیده بود نیز فعالیت داشت.

سکونت در اهواز

[ویرایش]

پس از پایان جنگ، وی در اهواز ساکن شد. او از آغاز استقرار در اهواز، احساس کرد، اصلی‌ترین نیاز جامعه، نیاز فرهنگی است و تامین این نیاز، منحصر به حوزه علمیه است.
پیروزی انقلاب اسلامی، اوضاع را متحول کرد و زمینه را برای استقبال جوانان فراهم آورده بود. وی از این فرصت استفاده کرد و حوزه سابق را که به علت حوادث انقلاب و جنگ تحمیلی، از هم گسسته بود، تجدید نمود. صدها نفر طلبه در این حوزه در مقاطع مختلف از سطوح و مقدمات گرفته تا درس خارج، مشغول تحصیل هستند و علاوه بر این‌ها، نمایندگی ولی‌فقیه در استان خوزستان و امامت جمعه شهر اهواز نیز بر عهده ایشان می‌باشد.

آثار

[ویرایش]

تحریر الاصول

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار