سید محمدجواد ذهنی تهرانی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آیت الله سید محمدجواد ذهنی تهرانی»، روز هشتم اسفند سال ۱۳۲۶ ش در یکی از محله‌های قدیمی تهران (میدان خراسان) به دنیا آمد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

پدرش، مرحوم سید علی ذکی، شغل اداری داشت. پدر بزرگش مرحوم سید حبیب الله در بازار سید اسماعیل تهران به کسب و کار مشغول بود. او مردی نیکو نهاد، پیشگام در کارهای خیر و معتمد بازار و اهل محل به شمار می‌رفت. مادر ایشان، حاجیه خانم رفیعی، فرزند مرحوم حسینعلی رفیعی (از عابدان و زاهدان روزگار) بود که عمر پربرکت خویش را به آموزش قرآن و برگزاری جلسات مذهبی برای بانوان می‌گذراند.
وی دوره ابتدایی را در دبستان عاصمی به پایان رساند و برای ادامه تحصیل، به دبیرستان بهبهانی رفت. او در دبیرستان نیز دانش آموزی ممتاز به شمار می‌رفت و از نظر اخلاقی نیز نمونه و برجسته بود، به طوری که در آغاز جوانی، به دلیل علاقه اش به مسائل مذهبی، در مجالس و مواعظ مرحوم «حاجی شیخ مهدی معزالدوله» که در مسجد معزالدوله برگزار می‌شد شرکت می‌نمود. وی به شوق تحصیل علوم دینی، در سال آخر دبیرستان، درس را رها کرد و دروس حوزوی را در مدارس علمیه تهران، زیر نظر استادانی بزرگ آغاز نمود و پس از به پایان رساندن دروس سطح، در سال ۱۳۵۱ ش وارد حوزه علمیه قم گردید.

استادان سطح در تهران

[ویرایش]


۱- علامه ابوالحسن شعرانی
۲- شیخ حسین کنی
۳- سید محمد تقی خوانساری
۴- سید مهدی خلخالی

استادان در قم

[ویرایش]

۱- سید احمد خوانساری
۲- محمدعلی اراکی
۳- سید محمدرضا گلپایگانی
۴- سید شهاب الدین مرعشی نجفی
۵- حاج شیخ راضی تبریزی
۶- سید رسول موسوی تهرانی
۷- شیخ محمدتقی مجلسی.

تألیف و تدریس

[ویرایش]

تخصص ایشان در تالیف و تدریس در زمینه فقه، اصول، علوم غریبه و ادبیات عرب بود. آن بزرگوار همزمان با تحصیل و تالیف، تدریس را نیز آغاز نمود و در مدت بیش از ۳۵ سال در زمینه‌های مختلف، شاگردان بسیاری تربیت نمود. طلاب علوم دینی بیش از ۱۵ سال، از درس خارج فقه و اصول ایشان استفاده نمودند. وی در برخی از فصول تحصیلی، روزانه ۱۴ درس از مقدمات تا سطوح عالیه تدریس می‌کرد.

شاگردان

[ویرایش]

۱- محمدرضا کریمی
۲- موحدی کاشانی
۳- برادران ملکی اصفهانی
۴- سید مهدی طباطبایی، (پدر سید محمدحسین طباطبایی خردسالترین حافظ قرآن)
۵- سید اکبر طباطبایی
۶- سید محمد سجادی

تألیفات

[ویرایش]

ایشان به واسطه استعداد سرشار، از ابتدای طلبگی، شروع به تالیف و تقریر نمود و در طی عمر کوتاه، ولی پربرکت خود، بیش از ۱۷۰ جلد کتاب در ۴۴ عنوان از خود به یادگار نهاد. اولین تالیف ایشان کتاب درة الثمینه (شرح عربی بر صمدیه) و اولین تقریر وی کتاب صلاة الجمعه به عربی (تقریر درس آیت‌الله شیخ محمدتقی مجلسی) است.
ایشان بسیار صبور، مؤدب، باوقار و شهرت گریز بود. مناعت طبع عجیبی داشت. پس از هجرت به قم، تا سالیان دراز در محله‌های مختلف اقامت گزید.
سال ۱۳۶۸ ش به اصرار اهالی و معتمدان محل، امامت جماعت مسجد حبیب الله بیگ (واقع در محله سیدان) را پذیرفت و همواره در رفع مشکلات مردم، به ویژه افراد نیازمند تلاش می‌کرد.
سرانجام عصر پنج شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۱ ش، پس از یک ماه بستری شدن در بیمارستان باهر تهران، چشم از جهان فروبست. پیکر ایشان به قم انتقال یافت و در بقعه علی بن بابویه به خاک سپرده شد.

آثار

[ویرایش]

۱- الکلام اللطیف
۲- الافاضه
۳- الدرة المثینه
۴- کلمات العلویه
۵- المباحث النحویه
۶- الاثار الباقیه
۷- اساس الصرف
۸- انیس الطالبین
۹- روش تجزیه و ترکیب
۱۰- گنجینه ذهنی
۱۱- الکلام الغنی
۱۲- توضیح المبانی
۱۳- تفصیل الفصول
۱۴- بیان المراد
۱۵- منهج الهدایه
۱۶- المباحث الفقهیه
۱۷- تشریح المقاصد
۱۸- تشریح المطالب
۱۹- تحریر الفصول
۲۰- شرح و ترجمه کشف المراد
۲۱- شرح و ترجمه باب حادی العشر

عناوین مرتبط

[ویرایش]

تحریر الفصول فی شرح کفایة الاصول (کتاب)

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار