شمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی، مجتهدی است ادیب، شاعر، عارف، اصولی، رجالی، مفسر و از مدرسین قدیمی حوزه‌های علمیه نجف و قم بوده که بخاطر تألیف کتاب‌های دوره فرهنگ و ادبیات و تنوعی از آثار پرآوازه فارسی و عربی در موضوعات گوناگون و انتشار چندین مجلد تفسیر و فقه و دیوان اشعار حکیم خاضع و علامه ذوالفنون و به دلیل موقعیت ممتاز عرفانی و حفظ سادگی و جایگاه معنوی در بین مریدان و مقلدینش به صاحب استخاره و مستجاب نیز مشهور است.
آیت‌الله شمس الدین محمد مجتهدی نجفی


ولادت

[ویرایش]

شمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی معروف به آیت‌الله العظمی مجتهدی النجفی متولد پنجشنبه نیمه شعبان یا اول رمضان ۱۳۴۱ یا ۴۲ ه.ق مصادف با ۲۷ فروردین ۱۳۰۲ یا ۱۳۰۴ شمسی مقارن ۱۷ آوریل ۱۹۲۲ میلادی از مراجع عظام تقلید جهان تشیع و فقیه و مجتهد جامع الشرایط و طراز اول معاصر شناخته می‌شود.


زندگی

[ویرایش]

شمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی در خانه و خاندانی تا ۸-۷ نسل فقاهت و اهل علم و سیادت، مشایخ و مرجعیت، از خانواده و مادر و پدری عالم و روحانی به دنیا آمده است؛ پدرش نجم‌الدین و مادرش سادات حسینی خواهر یکی از مراجع آن زمان حاج سید سیف‌الدین حسینی زنجانی بودند.
پدر و اخوان بزرگ ایشان از فقها و شاگردان بزرگانی چون شیخ محمد حسینی غروی اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی، میرزای نائینی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی، میرزای شیرازی، فاضل شربیانی و مامقانی نجفی بوده و از آن‌ها نیز اجازات گوناگون اجتهاد و روایات داشته‌اند.

تحصیلات

[ویرایش]

وی در ابتدا نزد پدر و مادر خود به فراگیری قرآن کریم، ادبیات، تجوید، گلستان و بوستان سعدی، نصاب الصبیان، الفیه ابن مالک، مقدمات، مطول، مغنی و ... پرداخت و بعدها وارد حوزه شد.
ایشان علاوه بر فقه و اصول در زمینه ریاضیات، هندسه و نجوم، شعر و سروده‌های اجتماعی، اشعار کلاسیک قدیم و جدید علاقه و استعداد داشتند. ایشان نزد اساتیدی چون شیخ یحیی صدری، دین‌محمد زنجانی، سید مجتبی انگورانی، حاج شیخ عبدالکریم خوئینی و ... کسب علم نموده‌اند.

سفرهای علمی

[ویرایش]

شمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی به حوزه قم اکتفا نمی‌کند. ایشان در حوزه‌های نجف، کربلا و سامرا تحصیل کرده و از مراجع و فقهای این حوزه‌ها بسیار می‌آموزند. ایشان برخی اجازات اجتهاد و روایات را دریافت نموده و با شعر و مشاهیر عربی و اتفاقات حله و بغداد و بصره آشنا می‌شود.

حقوق زنان

[ویرایش]

ایشان توجه اساسی به حقوق دختران و بانوان داشتند و در برخی از تألیفاتشان می‌توان به وضوح متوجه این موضوع شد. در تأسیس حوزه و مسجد، کتابخانه و مرکز آموزشی و علمی که در تهران توسط شمس‌الدین محمد مجتهدی نجفی ایجاد می‌کردند از همان دهه ۳۰ و ۴۰ به حضور خانم‌ها برای کلاس‌ها و حتی دروس حوزوی، تفسیر، فقه، اصول، طلبگی و دانشجویی توجه و استقبال نموده و اکنون نیز کتبی حاصل از کار بانوان و دختران دانشجوی آن زمان موجود است.

تألیفات

[ویرایش]

(۱) نجفی، شمس‌الدین، فرهنگ اصیل، تهران، انتشارات علامه حلی.
(۲) نجفی، شمس‌الدین، ۱۳۷۱، گفتار شیعه در اصول و فروع، تهران، مرکز فرهنگی علامه حلی.
(۳) نجفی، شمس‌الدین، ۱۳۷۰، النظر الثاقب و نیل الطالب، تهران، مرکز فرهنگی علامه حلی.
(۴) نجفی، شمس‌الدین، تفسیر آموزشی قرآن، تهران، مرکز فرهنگی علامه حلی.

منابع

[ویرایش]

سایت آیت‌الله نجفی
سایت ادبستان خاضع


جعبه ابزار