شیخ حسین انصاریان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشیخ حسین انصاریان، مشهور به استاد انصاریان ملقب به حجةالاسلام و المسلمین روحانی، خطیب، مولف و استاد اخلاق حوزه علمیه قم می‌باشد. وی در عرصه تبلیغ دین بسیار فعال می‌باشند.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

شیخ حسین انصاریان، متولد ۱۳۲۳ ش، شهرستان خوانسار اصفهان می‌باشد.
استاد انصاریان در سومین بهار زندگی‌اش، خانواده او به تهران نقل مکان کرده و در یکی از محله‌های مذهبی آن شهر- خیابان خراسان- سکونت گزیدند. محور علمی آن منطقه در آن زمان مرحوم آیت‌الله حاج شیخ علی اکبر برهان بود. استاد در همان اوان کودکی از محضر آن استاد بهرهمند شد. آیت‌الله برهان عالمی تحصیل کرده و مجتهد بود و در آن زمان امامت جماعت مسجد لرزاده را عهده دار بود. از دیگر عالمانی که با آن‌ها انس داشت، یکی هم مرحوم آیت‌الله سید محمد تقی غضنفری امام جماعت مسجد دوراه خوانسار- محله پدری استاد در شهر خوانسار بود و دیگر مرحوم آیت‌الله سید حسین علوی خوانساری (رحمه الله) بود. مرحوم علوی از مجتهدان سرشناس خوانساری بود و در محله بالای خوانسار- محله مادری استاد- اقامه جماعت و تدریس داشته و صدها محصل علوم دینی از محضر او استفاده‌ها بردند. و نیز آیت‌الله حاج سید محمدعلی ابن الرضا خوانساری است که استاد از کودکی به مناسبت نسبت فامیلی که به ایشان داشتند، با ایشان حشر و نشر داشته‌اند. از جمله افرادی که استاد با آن ارتباط داشته‌اند، می‌توان از مرحوم الهی قمشه‌ای نام برد که استاد در جلسه اخلاق آن مرحوم استفاده‌ها برده است.

تحصیلات

[ویرایش]

استاد پس از تکمیل دروس دبیرستانی، راه طلبگی را در پیش گرفته و پس از مشورت با مرحوم الهی قمشه‌ای دروس طلبگی را آغاز می‌کند. تحصیلات استاد در دو حوزه علمی تهران و قم بوده است. در تهران ادبیات را آغاز می‌کند و پس از اتمام ادبیات به محضر عالم ربانی حضرت آیت‌الله میرزا علی فلسفی که آن روزگار بعد از مرحوم برهان در مسجد لر زاده اقامه جماعت داشته‌اند، می‌رسد و از ایشان تقاضا می‌کند کتاب معالم الاصول را به صورت خصوصی برای ایشان تدریس فرماید. آن عالم کم‌ نظیر که جزء معدود کسانی هستند که مرحوم آیت‌الله خوئی کتبا به اجتهاد او تصریح داشته، تقاضای استاد را می‌پذیرد و پس از اتمام لمعتین و معالم از محضر آیت‌الله فلسفی کسب اجازه می‌نماید تا به حوزه علمیه قم مهاجرت نماید. آیت‌الله فلسفی استاد را تشویق نموده و ایشان را با مهربانی در آغوش می‌گیرد و زمانی که استاد تقاضای نصیحتی می‌کند که ره توشه راه او باشد، آیت‌الله فلسفی حدیثی را از پیامبر به عنوان هدیه و زاد به او می‌فرماید که: «من کان لله کان الله له». استاد انصاریان می‌فرماید: «از آن روز تا به امروز سعی کردم، با خدا باشم و دیدم خدا هم در همه مراحل زندگی با من است. آری، هر کس که با او باشد، خدا نیز با او خواهد بود». استاد در حوزه علمیه قم نیز مانند تهران سعی می‌نماید با چهره‌های الهی مانوس باشد. لذا به محضر مرحوم آیت‌الله حاج شیخ عباس تهرانی می‌رسد و از محضر او بهره‌ها می‌برد. همچنین در جلسات اخلاقی مرحوم حاج آقا حسین فاطمی شرکت می‌نماید. وی در این زمینه می‌گویند: «غالب سخنرانی‌های اخلاقی آیت‌الله فاطمی همراه با اشک چشم و شور و حال از جانب خود آن مرحوم و شاگردان بود».

تلبس و ادامه تحصیل

[ویرایش]

سرانجام بدست مرحوم آیت‌الله حاج شیخ عباس طهرانی ملبس به لباس روحانیت می‌گردد و تحصیلات خود را این گونه ادامه می‌دهد: رسائل و مکاسب و کفایه را نزد علمای گران قدری؛ مانند آیت‌الله اعتمادی، آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی ، آیت‌الله صالحی نجف آبادی و آیت‌الله صانعی فرا می‌گیرد. پس از اتمام سطوح عالیه وارد مرحله استنباطی فقه و اصول- درس خارج- می‌گردد. در این قسمت هم از محضر فقهای عظام: مرحوم آیت‌الله سید محمد محقق داماد، آیت‌الله منتظری، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ ابوالفضل نجفی خوانساری و بالاخص سالیانی از محضر مرحوم آیت‌الله العظمی حاج میرزا هاشم آملی استفاده‌ها می‌نماید، که حاصل این برهه از ایام تحصیلی استاد، تقریرات گران مایه فقه و اصول درس مرحوم آیت‌الله حاج میرزا هاشم آملی است که ایشان به رشته تحریر در آورده‌اند، و مباحث حکمت را از حضور آیت‌الله گیلانی معانی و بیان و بدیع را از محضر حجةالاسلام و المسلمین جوادی در تهران استفاده نمودند.

اجازه نقل روایت

[ویرایش]

استاد انصاریان از بزرگان آیات و مراجع تقلید؛ مانند: مرحوم آیت‌الله العظمی میلانی و مرحوم آیت‌الله العظمی آخوند همدانی و مرحوم آیت‌الله حجت کوه کمره‌ای و مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی و مرحوم آیة الله العظمی حاج سید احمد خوانساری و مرحوم آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی و مرحوم آیت‌الله العظمی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه صاحب اجازات علمیه و روائیه می‌باشند.

فعالیت علمی

[ویرایش]

استاد بعد از تحصیل علوم دینی و اتمام مدارج عالیه حوزوی و استفاده از محضر بزرگان و اساتید حوزه علمیه برای رسیدن به هدف اصلی خود- که مهم‌ترین مسئله برای یک محصل علوم دینی محسوب می‌شود- که همان تحقیق و تالیف و تبلیغ علوم اسلامی می‌باشد، به سختی از حوزه علمیه قم به تهران مراجعت می‌نماید و تاکنون بیش از سی سال است که مشغول خدمت در امور دینی می‌باشند. چهار هزار نوار سخنرانی بی تکرار و بیش از چهل عنوان کتاب- حدود هشتاد جلد- از محصولات اقامت وی در تهران می‌باشد.

تالیفات

[ویرایش]

۱- ترجمه قرآن کریم. ۲- ترجمه نهج البلاغه. ۳- ترجمه صحیفه سجادیه. ۴- ترجمه و بازنویسی مفاتیح الجنان. ۵- شرح دعای کمیل. چاپ جدید ۶- اهل‌بیت علیهم‌السّلام عرشیان فرش نشین. ۷- معاشرت. ۸- جلوه‌های رحمت الهی. ۹- فرهنگ مهرورزی. ۱۰- عبرت آموز و غیره.
همچنین کتاب‌های استاد انصاریان که تا کنون به زبان‌های خارجی ترجمه شده است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار