علی‌اصغر معصومی شاهرودی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آیة الله علی اصغر معصومی» فرزند حاج ملا عباس در سال ۱۳۰۵ ش در روستای ابرسج شاهرود متولد شد. وی از شاگردان آیات عظام امام خمینی ، خوئی، بروجردی و ... بودند.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

پس از پایان دروس مقدماتی جهت ادامه تحصیل به مشهد مقدس عزیمت نموده و از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات حاج سید هادی میلانی، حاج میرزا جواد تهرانی، میرزا هاشم قزوینی، سید احمد مدرس یزدی، کسب فیض و معرفت نمود. سپس عازم نجف اشرف شده و از محضر آیات عظام و مراجع تقلید بنام تشیع به مدت ۱۵ سال تلمذ نمود. اساتید ایشان در نجف اشرف عبارت بودند از آیات عظام: شاهرودی، حکیم، خوئی، امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ، بروجردی، میرزا هاشم آملی، میرزا یحیی یزدی و میرزا باقر زنجانی.

امامت جمعه و تدریس

[ویرایش]

وی پس از ۱۵ سال تلاش بی وقفه در امر تحصیل و وصول به درجه اجتهاد به ایران بازگشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به درخواست مردم تربت حیدریه و دستور مستقیم حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ، امامت جمعه این شهرستان را تقبل نمودند. و به تدریس درس خارج فقه و اصول نیز مشغول شدند.

فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی

[ویرایش]

ایشان پیش از انقلاب، در اثر مبارزات علیه رژیم طاغوت از مشهد مقدس، به علی‌آباد گرگان تبعید شد. سپس به سمیرم اصفهان و در نهایت بعد از چند صباحی که در سمیرم بود به بندر لنگه تبعید شدند.
عضویت در ستاد استقبال حضرت امام رحمة‌الله‌علیه درسال ۱۳۵۷، مسئولیت کمیته علی‌آباد گرگان و زرند کرمان، مسئولیت بنیاد شهید گنبد و علی‌آباد گرگان، عضویت در دفتر استفتاءات حضرت امام رحمة‌الله‌علیه در مشهد، عضویت در مجلس خبرگان رهبری در سه دوره متوالی (اول تا سوم) از شهرستان تربت حیدریه و نظارت بر بازسازی مسجد جامع تربت حیدریه از جمله فعالیت‌های او پس از انقلاب بوده است.

آثار

[ویرایش]

۱- دراسات الاصول فی اصول الفقه

منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار