ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

امیر[ویرایش]

[ادامه]
امیر اصطلاحی در فقه نظامی است به معنای بالاترین درجه نظامی، امّا پایین‌تر از فرمانروای کل، سپهسالار، سردار، فرمانده سپاه و... استعمال شده است.

 


علامه حلی[ویرایش]

[ادامه]
جمال‌الدین ابومنصور، حسن بن یوسف بن علی بن مطهر حلی (۶۴۸-۷۲۶ ه ق)، ملقب به علامه حلی و علامه (علی‌الاطلاق)، از فقها و متکلمان شیعه در قرن هشتم هجری بود.
وی از محضر علمایی چون سدیدالدین یوسف بن علی حلی (پدرش)، محقق حلی (دایی‌اش)، خواجه نصیرالدین طوسی و دیگران بهره علمی برده و افرادی چون فخرالمحققین، قطب‌الدین رازی و بزرگان دیگر از شاگردان او به شمار می‌روند. او به تمام دانش‌ها مانند فقه و حدیث، کلام و فلسفه، اصول فقه، منطق، ریاضیات و هندسه تسلط داشت و بعد از محقق حلی مرجعیت شیعیان را عهده‌دار بود.

 


ارکان عمره[ویرایش]

[ادامه]
ارکان عمره، شماری از مناسک اصلی عمره است که ترک عمدی آن‌ها موجب بطلان یا فساد عمره می‌گردد. از ویژگی‌های ارکان عمره به باور فقیهان امامی، آن است که با ترک رکن به‌سبب فراموشی یا اشتباه، جبران آن بر شخص عمره‌گزار واجب می‌شود و تنها در صورت دشواری این‌کار یا ناتوانی عمره‌گزار، می‌توان آن را به نایب سپرد.
به باور مشهور فقیهان حنفی، تنها رکن عمره، طواف است. برخی از آن‌ها سعی را نیز رکن عمره شمرده‌اند. حنبلیان و مالکیان افزون بر آن دو، احرام را نیز رکن دانسته‌اند. نظر مشهور در فقه امامی نیز همین است؛ هر چند برخی از فقیهان، نیت

 


صلاحیت شخصی[ویرایش]

[ادامه]
صلاحیت شخصی به‌معنای شایسته بودن، عبارت است از تعیین نمودن قانون‌گذار نسبت به مرجع ذی‌صلاح رسیدگی به جرایم افراد خاص به جهت شخصیت یا موقعیت شغلی و... . که در این تحقیق به مفهوم، شیوه‌ی قانون‌گذار در تعیین صلاحیت شخصی، جرایم رؤسای سه قوه و ... پرداخته می‌شود.

 


ابوایمن[ویرایش]

[ادامه]
اَبواَیمن خُرَیم بن فاتک، یکی از شهدای جنگ احد و یکی از سه صحابی مکنّا به اَبواَیمن و مشهورترینِ آن‌ها است. او از راویان احادیث پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) شمرده شده و به‌سبب دستگیری‌اش از بیماران و مستمندان مورد دعای حضرت قرار گرفته است.

 


صلاحیت ذاتی[ویرایش]

[ادامه]
صلاحیت ذاتی صلاحیتی است که شایستگی و اقتدار دادگاه بر اساس نوع، صنف و درجه تعیین می‌گردد. منظور از آن، صلاحیتی است که قابل جابه جایی نبوده و با نظم عمومی گره خورده و قواعد آن از جملە قوانین آمره بوده و در اجرا تغییرناپذیر باشد. موضوعاتی نظیر: مفهوم، خصوصیات اصل صلاحیت، عناصر تعیین کننده، و ... در این مقاله مورد تبیین و بررسی قرار می‌گیرد.

 


وکالت (علوم دیگر)[ویرایش]

[ادامه]
وکالت ممکن است در علوم ذیل به کار رفته باشد:

وکالت (حقوق خصوصی)، از اصطلاحات علم حقوق به معنای نیابت یکی از طرفین از دیگری برای انجام امری
وکالت (فقه)، از اصطلاحات علم فقه به معنای نیابت یکی از طرفین از دیگری برای انجام امری 


شهادت (حقوق)[ویرایش]

[ادامه]
شهادت در اصطلاح حقوقی به معنای، اخبار از واقعه‌ای است که به سود یکی از دو طرف و زیان دیگری، از سوی شخص ثالثی غیر از اصحاب دعوا بیان می‌شود. بیان مفهوم، الزامی نبودن، تشریفات قضایی، شرایط استماع، و ... از موضوعاتی است که در این تحقیق پی گرفته می‌شود.

 


سال 410 هجری قمری[ویرایش]

[ادامه]
در سال چهارصد و ده هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی و غیرنظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند: تأسیس حکومت بنی تجیب، فتح تعدادی از استحکامات و قلعه‌ها توسط سلطان محمود غزنوی در عمق خاک هند، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند: ابن بابک و ... .

 


سال 409 هجری قمری[ویرایش]

[ادامه]
در سال چهارصد و نه هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی و غیرنظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند: ممنوعیت مذهب معتزله توسط القادر بالله عباسی، نفوذ سلطان محمود غزنوی به عمق سرزمین هند، وقوع درگیری بر سر قرطبه بین عبدالرحمان المرتضی اموی با قاسم بن حمود، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند: ابن فلاح کتامی و ... .

 


جعبه ابزار